Společnost Neuralink amerického miliardáře Elona Muska, který je podle žebříčku Forbes druhým nejbohatším člověkem na planetě, přesunula své právní sídlo ze státu Delaware do státu Texas, informovala agentura Reuters.

Zpráva přichází zhruba týden poté, co Musk oznámil, že chce ze státu Delaware do státu Texas přesunout právní sídlo výrobce elektromobilů Tesla a že o tomto kroku nechá hlasovat akcionáře automobilky.

Muskovu plánu na změnu právního sídla Tesly předcházel verdikt soudu v Delawaru, jenž zrušil dohodu z roku 2018, podle které měl Musk jako ředitel Tesly v případě splnění stanovených cílů získat na odměnách rekordních 55,8 miliardy dolarů, zhruba 1,3 bilionu korun.

Žalobu podal akcionář, podle kterého byla odměna přehnaná. „Nikdy nezřizujte právní sídlo své firmy ve státě Delaware,“ napsal po verdiktu soudu Musk na síť X.

Změna právního sídla Tesly by nicméně mohla čelit překážkám.

Více z tématu
Musk chce přesunout právní sídlo Tesly do Texasu. Nechá o tom hlasovat akcionáře
Chce zachránit lidstvo, ale na lidech mu nezáleží. Co odhalil Muskův životopis?

Právní experti se například domnívají, že záměr se téměř s jistotou stane terčem žaloby ze strany investorů, a to zejména v případě, že bude vnímán jako krok, kterým si chce Musk spíše zabezpečit svou odměnu než zajistit nějaký přínos pro podnik.

Společnost Neuralink se zabývá vývojem mozkových čipů. Musk koncem ledna oznámil, že firma implantovala mozkový čip prvnímu člověku. Dodal, že pacientovi se daří dobře a počáteční výsledky jsou slibné.

Neuralink loni dostal od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) souhlas k první klinické studii na lidech. Čipy mají umožnit postiženým pacientům znovu se pohybovat a komunikovat.