Dvě americké banky padly, jejich lokální rivalové dali pro jistotu dohromady záchranný balík v hodnotě třiceti miliard dolarů a globálního giganta Credit Suisse zhltla konkurence za „směšné“ tři miliardy švýcarských franků. To vše v rozmezí deseti dnů.
S termínem bankovní krize se zatím operuje relativně opatrně, jisté však je, že sektor je pod tlakem, jaký nezažil od roku 2008. Máme se začít obávat?
Američtí i evropští regulátoři ujišťují, že ne. Klidnější jsou tento týden i trhy, byť bankovní akcie zatím ztráty z březnových turbulencí nedohnaly. Razantní reakce úřadů a centrálních bank dává naději, že se povedlo největší plameny uhasit a požár se nebude šířit dál.
Pod povrchem ale dál doutnají nerealizované ztráty komerčních bank způsobené překotným růstem úrokových sazeb. Také se zdá, že problémy s likviditou v dnešní době eskalují mnohem rychleji než dříve.
Finanční sektor si oddechl poté, co se povedlo vyřešit kolaps Silicon Valley Bank (SVB), který nynější krizi odstartoval. Veškeré vklady a úvěry donedávna šestnácté největší banky USA převezme americká banka First Citizens.
Po krachu se kontroly SVB ujala vládní agentura FDIC (Federální společnost pro pojištění vkladů), která nyní předá novému vlastníkovi aktiva SVB v hodnotě 72 miliard dolarů se slevou 16,5 miliardy. Další majetek SVB za devadesát miliard dolarů zůstane v nucené správě agentury k dalšímu rozprodeji.
Už před týdnem se podobným způsobem podařilo vyřešit krach newyorské Signature Bank, který následoval záhy po SVB. Její vklady a úvěry koupila od FDIC banka Flagstar Bank.
Američtí regulátoři i politici slibují, že všichni střadatelé budou odškodněni a daňoví poplatníci neponesou žádné ztráty. Náklady na bankovní kolapsy jdou zatím na vrub FDIC a jejího fondu pojištění vkladů, do nějž komerční banky průběžně přispívají. Úpadek SVB podle zástupců FDIC z fondu ukrojí zhruba dvacet miliard dolarů.
Část obav o stabilitu amerického bankovního sektoru je tak prozatím zažehnaná. I díky iniciativě jedenácti z největších bank USA, které daly před dvěma týdny dohromady záchranný fond o třiceti miliardách dolarů, aby vytáhly z průšvihu First Republic Bank, které hrozil podobný osud jako dvěma výše zmíněným institucím.
Analytické hlasy rychlou reakci veřejného i soukromého sektoru vítají, ale objevují se i varování, že nijak neřeší největší aktuální problém: odliv vkladů z malých amerických bank. Po kolapsu SVB totiž Američané své peníze ve velkém vybírají.
Z posledních dat centrální banky Fed vyplývá, že z malých bank odteklo mezi osmým a patnáctým březnem 119 miliard dolarů. To je největší týdenní odliv od března 2007. Ve stejném týdnu stoupl na rekordní hodnotu i objem úvěrů, které si tyto banky vzaly. „Vypadá to, že budují železnou rezervu pro případ, že vkladatelé budou žádat své peníze,“ míní analytik výzkumné platformy Capital Economics Paul Ashworth.
Bankovní run položil jak SVB, tak Signature Bank, ale kořen problému je v dlouhodobých vládních dluhopisech, které banky nakoupily v dobách nízkých úrokových sazeb. Jejich nynější zvyšování, v případě Fedu nejagresivnější za několik dekád, tlačí hodnotu dluhopisů dolů a bankám tak v portfoliích roste papírová ztráta.
Když klienti zpanikaří a začnou své peníze hromadně vybírat, banky jsou kvůli zajištění likvidity nucené tyto dluhopisy prodávat a z papírové ztráty je najednou reálná. Takhle by šlo zjednodušeně popsat problém SVB, který zároveň ukazuje, že v dnešní době může banka zkolabovat během pár dní.
Jedním z důvodů jsou sociální sítě. „Toto je první bankovní krize v éře Twitteru. Sociální média zvýšila význam reputace, možná exponenciálně. A to je podle mě součást tohoto problému,“ myslí si hlavní ekonom UBS Global Wealth Management Paul Donovan. „Je to naprosto zásadní změna. Objeví se pár tweetů a pak se to rozjede mnohem rychleji než kdy dřív,“ potvrzuje generální ředitelka Citi Jane Fraser.
Dalším zásadním rozdílem oproti minulosti je digitalizace. Při runu na banku v roce 2023 klienti nikam neběží, stačí jim pár kliknutí v mobilní aplikaci, což přispívá rychlejší eskalaci problému. „Kombinace rychlého šíření informací a přístupu k finančním prostředkům tak může zvýšit zranitelnost bank,“ uvádí vedoucí oddělení daňové a obchodní politiky v Institutu finančních studií IFF univerzity v St. Gallenu Stefan Legge.
Metaforicky řečeno, k zažehnutí sudu se střelným prachem dnes stačí mnohem menší jiskra. A pomyslného střelného prachu v podobě zmíněných ztrát z dlouhodobých dluhopisů je momentálně v americkém bankovním sektoru více než dost.
Banky v USA momentálně sedí na papírových ztrátách v souhrnné hodnotě dvou bilionů dolarů. Případ SVB tak vůbec nemusí být ojedinělý. Navíc co se týče velikosti nerealizované ztráty, deset procent amerických bank je na tom momentálně hůř než SVB před začátkem paniky.
Evropské banky jsou na tom v tomto ohledu o poznání lépe. Přesto to v jednu chvíli vypadalo, že se bankovní krize přelila z USA i k nám, když švýcarskou Credit Suisse dohnaly její letité problémy zrovna v době turbulencí za oceánem.
I když ji také položil odliv vkladů klientů, ztráta jejich důvěry souvisela spíš s tím, že se banka v posledních letech zapletla do pozoruhodného množství skandálů a jen na pokutách zaplatila miliardy dolarů. Credit Suisse sice přebírá její švýcarský rival UBS za tři miliardy franků, jinak než kolapsem však celou eskapádu nazvat nelze, jelikož došlo k odpisu dluhopisů v hodnotě přes sedmnáct miliard dolarů.
Souhra těchto událostí vyvolala na trzích menší záchvat paniky, který vykrystalizoval koncem minulého týdne. Pozornost investorů hledajících další padající kostičku v bankovním dominu se upřela na německou Deutsche Bank. Její akcie se v pátek propadly poté, co bance prudce stoupla cena pojištění proti úpadku. Rostoucí ukazatel CDS (credit default swap), signalizuje zvýšené kreditní riziko.
Těžko říct, čím si to Deutsche Bank zasloužila, když se neobjevila žádná zpráva naznačující, že by mohla mít finanční potíže. Německá banka se sice v minulosti zapletla do skandálů podobně jako Credit Suisse, své problémy však po roce 2018 pod křídly nového CEO Christiana Sewinga vyřešila a od té doby je stabilně zisková.
Tento týden Deutsche Bank část akciových ztrát dohnala a situace v bankovním sektoru v Evropě i za oceánem se uklidnila. Bankovní krize však mohou trvat roky. Aktuálně vysoké ceny zlata jako „bezpečného přístavu“ naznačují, že trhy zatím rizika neodpískaly.
Finanční krize eskalují nepředvídatelnými způsoby – a na rozdíl od roku 2008 teď centrální banky kvůli vysoké inflaci nemohou příliš pomáhat snižováním úrokových sazeb.