Na letošním 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se prodalo 127 325 vstupenek, téměř o čtyři tisíce více než v loňském roce. Festivalu, který končí v sobotu večer, se zúčastnilo 10 769 akreditovaných návštěvníků, přibližně stejně jako loni.

Z toho bylo 8726 návštěvníků s festival passy, 411 filmových tvůrců, 1097 akreditovaných producentů, nákupčích filmů, prodejců, distributorů, dramaturgů filmových festivalů, zástupců filmových institucí a dalších filmových profesionálů a 535 novinářů.

„Z uvedených filmů mělo na festivalu 33 světovou, osm mezinárodní a tři evropskou premiéru. Celkem 168 projekcí osobně uvedla delegace tvůrců. Uskutečnilo se 92 projekcí pro novináře a filmové profesionály,“ sdělila Donátová. „V průběhu festivalu se konalo 453 filmových představení. Uvedeno bylo celkem 177 celovečerních hraných, celovečerních dokumentárních a krátkých filmů,“ dodala.

Organizátoři festivalu také letos čelili připomínkám návštěvníků k vyprodaným projekcím. Stížnosti se objevily například na rozdíly v rychlosti rezervací na iPhonech, kde byla odezva delší než na Androidech.

„My bychom chtěli, aby byli všichni spokojeni a dostali lístek na film, který chtějí. Ale to bohužel vždycky nejde. Bojujeme s tím, snažíme se, aby to fungovalo, ale každý rok jsou dva až tři filmy, o které je takový zájem, že se na všechny nedostane. Letos se to stalo zejména s filmem Vlny, přestože měl čtyři projekce. Snažíme se to napravovat a slova o tom, že se festival nesoustřeďuje na obyčejného diváka, jsou absolutně nepravdivá. Věnujeme tomu spoustu peněz a energie a snažíme se lístky držet na co nejnižší ceně,“ reagoval výkonný ředitel Kryštof Mucha.

Mimořádný zájem návštěvníků letos vyvolaly zejména tři české filmy uvedené ve světové premiéře – Vlny režiséra Jiřího Mádla, soutěžní snímek Mord Adama Martince a dokument Janžurka, který o své matce, herečce Ivě Janžurové, natočila její dcera Theodora Remundová.

Příští rok se 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary uskuteční od 4. do 12. července 2025.