skip to main content
Nemovitosti

Inkubátor od Průši nebo vesmírná agentura. Kdo se nastěhuje do chátrající Nové Palmovky?

Několik let trvající sága kolem budovy Nová Palmovka, kde měla původně mít radnici městská část Praha 8, ale která kvůli sporům a různým problémům nebyla nikdy dokončena, má rozuzlení. 

Pozemek pod nedostavěným miliardovým torzem převezme od městské části pražský magistrát, který celý projekt také skrz Pražskou developerskou společnost dokončí a zároveň Praze 8 odpustí dluh 250 milionů korun z půjčky, za něž měla městská část objekt dostavět.

O tom, co přesně v objektu, jehož původní návrh vypracoval architekt Josef Pleskot, po dostavění bude, se teprve rozhodne. Jisté je, že město budovu nehodlá prodávat. Magistrát pracuje s několika verzemi dalšího fungování. V jedné z nich se počítá i se zapojením soukromých subjektů, které mohou městu s dostavbou pomoci a pak mít v budově dlouhodobý garantovaný nájem.

„Jednou z možností je vypsání konsenzního řízení, kdy bychom v rámci dostavby hledali partnera, který by se zavázal k dlouhodobému závazku a nemovitost využíval, nebo ji i přímo sám dostavěl a následně městu platil nájem,“ popisuje radní hlavního města pro oblast majetku Jan Chabr.

Ten zároveň potvrdil, že město nadále jedná například s výrobcem 3D tiskáren Prusa Research. Majitel firmy a podle Forbesu 75. nejbohatší Čech Josef Průša o využívání budovy projevil zájem už v září. „Nám se to místo líbí a měli bychom o něj zájem,“ uvedl tehdy pro Forbes Průša s tím, že by na Palmovce nebyla jen výroba 3D tiskáren a kanceláře firmy, ale třeba i větší dílna pro veřejnost.

Podle Chabra by se taková náplň zamlouvala i městu. „Dávalo by to ohromný smysl. Je to inovativní návrh tím, že tam plánují třeba i podnikatelský inkubátor. Musíme ale splnit zákonné požadavky a výběr soukromého partnera musí být transparentní,“ dodává Chabr. O budovu se podle něj zajímají i někteří investoři z realitního sektoru.

Další možností, o které teď město jedná, je sídlo Agentury Evropské unie pro vesmírný program (EUSPA), která se má stěhovat z nynější centrály na nábřeží Kapitána Jaroše do větších prostor.

Nedokončená Nová Palmovka

Je ale také možné, že do dostavěné stavby nastěhuje magistrát některé městské organizace a společnosti, které teď platí komerční nájem, a sestěhování na Palmovku by tak městu ušetřilo peníze. Podle Chabra se o náplni Nové Palmovky rozhodne v únoru nebo březnu příštího roku. Zároveň musí ještě převod pozemků na město potvrdit svým hlasováním zastupitelstvo hlavního města, které zasedá v polovině prosince.

Projekt výstavby komplexu Nová Palmova v Praze 8 za zhruba 1,1 miliardy korun, jehož součástí mělo být nové sídlo radnice a původně také komerční prostory, byl schválen už v roce 2010. Kvůli nejasnostem o vlastnictví budovy i sporům se stavebníkem, které řešila radnice, však dnes stále na místě stojí jen neutěšené monumentální torzo.

Reklama

V obří stavbě mělo být i moderní sídlo pražské záchranky. I z tohoto plánu však nakonec kvůli průtahům sešlo.

Proměnit se má celá Palmovka

Bohatý rozvoj čeká podle magistrátu i okolí rozestavěné budovy. Další plány s místem, které je nyní zatím spíše zanedbanou vnitřní periferií města, mají soukromí developeři i vedení Prahy.

Sám magistrát na Palmovce hodlá vybudovat multifunkční čtvrť s městskými byty, které má stavět již zmiňovaná Pražská developerská společnost. Ta aktuálně připravuje projekt polyfunkčního domu s padesáti městskými nájemními byty a plochami pro maloobchod a administrativu.

Celkem se tu v horizontu pěti až deseti let počítá se vznikem zhruba 280 městských nájemních bytů a asi deseti tisíci metry čtverečními ploch, které bude možné využít pro administrativní, maloobchodní a nekomerční účely. Součástí projektu je také městský bulvár osázený stromy, veřejný park a dětská hřiště či sportoviště.

Městský developer připravuje také nové náměstí Bohumila Hrabala, které vznikne v prostoru mezi stávajícím autobusovým nádražím a ulicí Na Žertvách podle návrhu architektů z ateliéru UNIT.

„Palmovka má pro rozvoj hlavní města velký význam. Je to místo, kde je možné vybudovat celou novou městskou čtvrť, jež nabídne nejen pohodlné bydlení, pracovní prostředí, obchody a služby, ale také kvalitní veřejný prostor v podobě městského bulváru, rozsáhlého parku a dětského hřiště,“ říká náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Postupně na Palmovce přibývají i projekty od soukromých investorů. Společně s náměstím Bohumila Hrabala má vznikat také polyfunkční objekt Palmovka One za více než miliardu, který navrhli architekti ze studia Obermeyer Helika a jehož investorem je společnost Landia Management společně s Discovery Group.

V projektu vznikne kolem tří set bytů a šesti tisíc metrů čtverečních komerčních prostor. Stavět by se mělo začít během dvou let.

O kus dál staví Central Group Dušana Kunovského obytný soubor Zenklova s více než 150 byty, který má být dokončen v polovině příštího roku. Už dříve vystavěl kolem stanice metra Palmovka také například Metrostav několik etap kancelářského projektu Palmovka Open Park za asi 1,5 miliardy korun. Komplex Metrostav v roce 2019 prodal za dvě miliardy rakouské skupině Immofinanz.

A ještě blíže Vltavě a Libeňskému mostu se nachází již téměř dokončený rozsáhlý projekt Dock, který za celkem sedm a půl miliardy buduje developerská společnost Crestyl. Tam jednotlivé bytové domy už stojí a zbývá dokončit poslední kancelářskou budovu Dock in Five, která by měla být hotová ve druhé polovině příštího roku.