skip to main content
Byznys

„Těším se, až zítra zase uvítám hosty,“ říká majitelka chalupy v Pošumaví

Když je tráva ráno ještě pokrytá korálky rosy, můžete pomáhat s krmením koz, králíků i oslice Stáziny, večer pak se sbíráním vajíček zpod kvokajících slepic a za pár týdnů rovnou ze záhonku ujídat jahody a ze stromu česat třešně. Ale můžete i klidně dál spát přikrytí pruhovanými peřinami třeba až do oběda.

Na zítřek, kdy vláda spustí ubytovací služby, netrpělivě čekali hosté, kteří mají už od ledna zamluvený týden v chalupě U Vyšaty. Ta jim totiž přesně tyhle možnosti servíruje.

A možná ještě s větším očekáváním tohle datum od prosince vyhlíželi manželé Vlkovi. Jim totiž chalupa se zahradou a malým hospodářstvím v krásné pošumavské krajině poblíž Vimperka patří.

Reklama

Vlkovi se do Chluman před lety přestěhovali a k vlastnímu domu v roce 2010 přikoupili ještě jeden sousední, který začali nabízet turistům. Než ale přivítali první hosty, byla za tím rekonstrukce v řádu milionů korun, financovaná z hypotéky. A na ni bylo a pořád je potřeba vydělávat, což byl plán, který se víceméně dařil až do loňského března.

V roce 2019 měli Vlkovi obsazenost na čtyřiceti procentech. Vzhledem k tomu, že chalupu ale pronajímají přes celý rok, Ivana Vlková tohle číslo bere jako úspěch, i když jedním dechem připouští, že by samozřejmě mohlo být lépe. A to lépe možná konečně přijde.

Ubytovat se U Vyšaty, což byl mimochodem místní rodák, který na začátku 20. století procestoval Jižní Ameriku, se totiž aktuálně dá nejdřív v říjnu. Do té doby Vlkovi hlásí beznadějně obsazeno. A hosté ani neřeší, že den pronájmu chalupy vyjde na 2900 korun, což je o 20 procent víc než v předchozích letech.

Předplatné Forbesu
ACT!
Forbes 6/2021

Typický host? Nejčastěji rodina s dětmi, pro které zahrada se spoustou zákoutí představuje jedno velké dobrodružství. Když přihodíte domácí zvířata, možnost zajít si do sousedního statku s bandaskou pro čerstvě nadojené mléko nebo na místní farmu pro čerstvého pstruha na večerní grilování, je to jasné. Proč vlastně jezdit do Chorvatska?

Reklama

„I když Pošumaví i Šumava samotná nabízí možnosti výletů, lidé často skoro celý týden nakonec stráví na zahradě,“ usmívá se Ivana Vlková, která u hostů víc a víc pozoruje, že po příjezdu už mezi prvními nepadá dotaz na heslo pro připojení na wi-fi. Přednost před internetem dostává snídaně na terase v pyžamu, ranní procházka bosýma nohama po zahradě, čtení knížek na dece a hraní si s dětmi.

Majitelé před pandemií často museli řešit zájem hostů, kterých chtělo přijet víc, než dovoluje kapacita chalupy U Vyšaty. Řešení jim pod nohy spadlo samo v podobě páru, který v nedaleké vesnici Horní Kožlí ve výšce 800 metrů nad mořem koupil a zrekonstruoval původní stavení z roku 1919.

Vlkovi do chalupy s nádherným výhledem na vrcholy Šumavy nejdřív jezdili jen jako hosté nových sousedů, ale situace se zanedlouho změnila. „Majitelé přehodnotili plány a odstěhovali se blíž k Praze s tím, že nám chalupu dlouhodobě pronajmou,“ říká Ivana Vlková.

Manželé dlouho neváhali, na nabídku kývli a v prosinci 2019 interiér upravili tak, aby se do dvou apartmánů dohromady vešlo 16 lidí. Vedle chalupy U Vyšaty tak začali inzerovat ještě pronájem chalupy pojmenované Stodola 9. Ta má sloužit k odpočinku partám přátel nebo pracovním týmům.

Předplatné Forbesu

„Zkraje loňského března jsme měli první hosty. A do léta taky poslední, protože pak jsme museli na čtvrt roku zavřít. A na podzim znovu, takže jsme přišli i o prosinec, který byl kompletně zarezervovaný,“ vzpomíná Ivana Vlková. V číslech to jen za poslední měsíc roku u Stodoly 9 znamenalo ztrátu přes 200 tisíc korun.

Od zítřka se ale můžou hosté na jih Čech začít zase konečně vracet. A na rozdíl od „Vyšaty“ je Stodola 9 v některých termínech ještě volná během jara i léta. A s ní i všechny ty famózní výhledy na kouzelnou Šumavu kolem vás.

Reklama
Reklama