Nejde to příliš dohromady. Secesní areál bývalé textilky Feigl & Widrich už očividně zažil lepší časy a jeho architektura odkazuje na doby dávno minulé. Uvnitř se však právě teď rozbíhá výroba, která využívá to nejlepší ze současnosti a pokukuje po budoucnosti.

Ve dvou zdejších stavbách se začaly vyrábět vysoce kvalitní membrány z nanovláken, které poslouží při výrobě roušek, respirátorů a brzy i filtrací vzduchu. V posledních desetiletích přitom areál pomalu chátral.

Díky jeho majiteli – společnosti Vzduchotechnik – se však do zdejších hal postupně vrací život. Budovy z let 1904 až 1907, které patří ke klenotům průmyslové architektury, si to rozhodně zaslouží.

Zrekonstruované prostory si nově pronajímá společnost Nafigate Park, jejíž mateřská firma Nafigate Corporation už do nového provozu investovala 100 milionů korun. Její majitelé doufají, že i díky tomu obrat společnosti v příštím roce dosáhne 150 milionů.

Celkem chtějí nedaleko Liberce v Andělské hoře u Chrastavy ročně vyrobit 1,5 milionu metrů čtverečních různých typů nanomateriálů. Ty pak nákladní vozy odvezou z bývalé textilky na severu Čech do Plzně, kde z nich Nafigate Park se svým průmyslovým partnerem vyrobí roušky a respirátory. Ochranných pomůcek by firmy chtěly každý rok vyrobit řádově několik desítek milionů.

A společnost se nemusí bát, že by o ně nebyl zájem. Takřka neutěšitelná poptávka je nejen z Česka, ale i ze zahraničí, například z Evropy a zemí Arabského poloostrova.

Zdá se, že Nafigate Corporation má velkou šanci na trhu s těmito produkty uspět. Výzkumem nanovláken už se ostatně zabývá 15 let a výsledky jejího snažení už testoval i Ústav přístrojové techniky Akademie věd ČR.

„Nanomembrány jsou perfektně kompaktní, lze tedy předpokládat jejich
vysokou účinnost v záchytu částic. A to dokonce i v nanometrovém měřítku,“ shrnula hlavní výsledek testování Eliška Materna Mikmeková ze zmíněného ústavu.

Ochranné pomůcky, jejichž součástí tyto nanomembrány budou, má být možné prát, různě sterilizovat a používat opakovaně třeba i padesátkrát, tedy i po dobu několika měsíců. Za to nejlepší na trhu si však zákazníci budou muset připlatit.

„Specializujeme se na high-tech v oblasti nanomembrán, tedy na poměrně malý segment. Naše výrobky budou relativně drahé,“ přiznává Lenka Mynářová, spolumajitelka Nafigate Corporation.

Podle ředitele Nafigate Park Michala Mareše se ale produkce kvalitně vyrobených nanomembrán vyplatí. Doufá totiž, že zákazníci se postupně naučí rozlišovat mezi produkty, které využívají označení nano jako pouhý marketingový trik, a těmi, jež představují technologickou špičku v oboru.

Firma navíc nedávno získala pro svůj výrobní postup evropský patent. Kromě samotné výroby nanomembrán bude mít továrna také vlastní oddělení výzkumu a vývoje.

Historie skupiny Nafigate a jejích nanovlákenných membrán sahá až do roku 2008, kdy na trh přišel stroj Nanospider české firmy Elmarco.

„V roce 2011 pak vznikla firma Nafigate Corporation, jejímž cílem byl vývoj nanovlákenných membrán, které by se daly na těchto strojích vyrábět. Protože u několika produktů byl vývoj opravdu ukončen, nastala další etapa – zahájili jsme průmyslovou výrobu vlastních produktů na Andělské hoře,“ vysvětluje Lenka Mynářová.