Nechcete na pláži potkat dalších x lidí ve stejném modelu? Baví vás design a chcete něco jedinečného? Záleží vám na udržitelnosti a preferujete lokální brandy? Pro letošní léto si budete mít kde vybrat. Čeští designéři totiž čím dál tím častěji myslí i na plážovou módu. Míchají sport a funkčnost s uměním a autorským grafickým designem.

Právě z prostředí, kde se setkává design a umění, vzešlo Overall Office. Pražský kolektiv se nedefinuje jako klasická módní značka, nenásleduje běžný módní kalendář a hledá nové způsoby prezentace módy. Jeho modely nepotkáte na běžných přehlídkách, místo toho je uvidíte zapojené do výstav v nezávislých galeriích.

Plavková novinka Overall Office volně navazuje na spirálové triko, se kterým loni zaujali v Česku (nominace Czech Grand Designu) i v zahraničí. Spiral Swim plavky jsou dostupné ve třech barevných provedeních, černé, červené a v oranžovém gradientu. Plavky mají spirálový střih, jsou vyráběné u českého výrobce z kvalitních materiálů. Jsou dostupné od července na Overall Office e-shopu www.overalloffice.com nebo po dohodě osobně ve studiu Overall Office. V zahraničí se prodávají u Maimoun NY.

Funkčnost, vytříbenou estetiku a materiálový experiment spojuje značka Plove. Její autorka Pavlína Miklasová se designu plavek věnuje už několik let. Od prvních experimentů v rámci studia na UMPRUM se během čtyř let vypracovala na respektovanou návrhářku nejen plážové módy a doplňků.

Pro léto 2019 se kolekce Plove rozšiřuje o jednodílné plavky inspirované obrazem malíře Františka Petráka. „S malbou jsem pracovala v různém měřítku. Vznikly čtyři druhy potisků na dvou základních podkladových barvách, černé a pískové. Výsledkem jsou jednodílné plavky s variabilními ramínky a autorským potiskem,“ popisuje Pavlína Miklasová.

Plavky značky Plove jsou inspirované obrazem malíře Františka Petráka.

Druhou novinkou Plove jsou dvoudílné plavky s vyztuženými košíčky, které myslí na ekologickou udržitelnost. Jsou ušité z materiálu z recyklovaného polyamidového vlákna a k dostání jsou ve velikostech 75B–90E. „Chci, aby moje plavky nosily i ženy a dívky s větším poprsím a skutečně ženskou postavou, proto přicházím s novým střihem a řešením košíčků,“ vysvětluje designérka.

Vyztužené dvoudílné plavky navrhla ve dvou unikátních barevných kombinacích – skořicové s mentolovým lemem a výrazné pomerančové se světlým lemem. Novinka sází kromě osvěžujícího barevného provedení také na čistý design a pohodlnost.

Plavky značky Plove

Podobně jako Overall Office i Plove vyrábí v České republice a záměrně v limitovaném množství, takže na plážích v jejich modelech s velkou pravděpodobností nebudete mít konkurenci. K dostání jsou ve velikostech S, M a L. Vyzkoušet je můžete v pražském showroomu Oneday, v prodeji jsou také na e-shopu Plove.

S plážovou módou má řadu zkušeností i známá česká designérská značka Leeda. Už před 11 lety vznikla kolekce plavek ve spolupráci s architektem Janem Kaplickým, Leeda Kaplicky. Brand, který oblékají i zahraniční herecké hvězdy jako Tilda Swinton nebo Susan Sarandon, letos přichází s plavkovou řadou v rámci nové kolekce Catch me!

Na plavkách se objevují dva druhy vzorů. Nový z kolekce Catch me! a jeden z oblíbených starších z kolekce Marks. „Řada obsahuje jak jednodílné, tak dvoudílné plavky. Patří k ní i model s dlouhým rukávem ideální na surf,“ popisuje designérka značky Leeda Lucie Kutálková. Linie jsou jednoduché, dávají vyniknout tvaru těla a velkoplošným vzorům.

Také Leeda myslí na udržitelnost: některé z kusů, hlavně podprsenky a kalhotky, vznikají jako zero waste. „Jsou vyráběny ze zbytků materiálů z kolekcí Leeda. Potisk na jednotlivých modelech není nikdy stejný, a proto je v podstatě každý kus originálem,“ říká Lucie Kutálková.