Bývala to jedna z velkých ostud stotisícového Liberce. Po krachu developerského projektu, který počítal s výstavbou velké nákupní galerie a bývalý investor kvůli němu dokonce žaloval (neúspěšně) Českou republiku, zůstala jen velká díra v zemi. Už několik měsíců v ní ale pracují těžké stroje a obyvatelé sousedních domů budou brzy sledovat, jak vyrůstají základy čtvrti Nový Perštýn.

Ostudnou jámu koupila před pěti lety společnost LIF, která patří rodině Kučerových. Do jejich portfolia patří mimo jiné i Svijanský pivovar a společnost LIC. Právě ta má výstavbu nové čtvrti na starosti. Probíhat bude v několika fázích, ta první začíná už teď a vyroste při ní sto pět bytů. Dalších zhruba čtyři sta přijde na řadu postupně. „Bude to čtvrť se vším všudy, soběstačná, svébytná část města,“ říká jednatel firmy LIC Radim Fiala.

Na architektonickém provedení pracovalo několik ateliérů. Celé územní rozhodnutí vypracovala pražská kancelář DOMYJINAK architekti, finální podobu bytovým domům, které ve čtvrti v první etapě vzniknou, vtiskne liberecký ateliér Sial, který kdysi zakládal známý architekt a autor ikonické rozhledny na Ještědu Karel Hubáček.

Podle investorů má být čtvrť živá a pulzující, nachází se totiž v centru města. „Spodní část tvoří služby, obchody, kanceláře. Přes den budou čtvrť využívat lidé z města, kteří sem zajdou na snídani, oběd, večeři a pak se vymění s těmi, kteří tu budou bydlet a vracet se domů. Tuhle část ale budeme stavět až jako poslední, nejdříve sem chceme přivést rezidenty,“ doplňuje Martin Kubišta, ředitel firmy Greenfeld Group, jeden z jednatelů LIC.

Čtvrť bude průchozí ze všech stran, zároveň díky členění nabídne i dostatek soukromí. Výhodou je i dobrá dostupnost dopravního spojení. V dosahu je zastávka autobusu do Prahy, a také terminál městské hromadné dopravy, včetně tramvajového spojení do sousedního Jablonce nad Nisou.

V nabídce je pět různých kategorií bydlení, od startovního, typicky městského až po komornější, rodinné. A v plánu je i výstavba nejvyššího domu Liberce, který by měl „přerůst“ i budovu krajského úřadu, které se přezdívá liberecký mrakodrap. „Bude to taková rezidenční věž, něco ojedinělého, co změní panorama města,“ zmiňuje Martin Kubišta.

Stavební povolení už má firma na téměř všechny objekty. První domy by měly být hotové ve druhé polovině roku 2023. Na většinu bytů už mají rezervace. Cena se pohybuje kolem 75 tisíc korun za metr čtvereční. Výstavba celé čtvrti, která by mohla být hotová za sedm let, vyjde investora odhadem na dvě a půl miliardy korun. Takových projektů se teď v Liberci rozjíždí hned několik najednou.

V blízkosti Nového Perštýna by se měl v moderní areál proměnit i současný brownfield, který zůstal po kdysi slavné továrně Textilana. I ten má za sebou neúspěšný developerský projekt, ve kterém se počítalo s výstavbou zábavního a obchodního centra. S novými plány teď přichází investiční společnost Middle Europe Investments, které areál patří od roku 2018. I tady by měly vyrůst v několika fázích povětšinou byty a kanceláře a společnost počítá s celkovou investicí přes čtyři miliardy korun.

Textilana. Vizualizace: DOMYJINAK architekti

Kromě zeměpisné blízkosti s Perštýnem spojuje oba projekty i projekční kancelář. I u Textilany pracovala na územní studii společnost DOMYJINAK architekti. Podle architekta Petra Šikoly bylo nejtěžší najít koncepci, která by zapadala do struktury stávajícího okolí i zástavby. A celou lokalitu rozdělili na dvě části.

Jako první je zatím v plánu etapa dál od města, kde mají být hlavně byty. Od startovacích studentských až po rozlehlé apartmány. Dohromady bych jich tu mělo být dvanáct set a s výstavbou prvních tří domů by se mělo začít do dvou let.

Další brownfield, který má naději na změnu, je bývalý areál tiskáren ležící v centru města. Pražský developer Jan Konhefr tu plánuje postavit moderní čtvrť s devíti domy. K zemi už kvůli výstavbě musely jít i více než dvě stě let staré budovy, které už nešlo zachránit. O tom, jak budou domy vypadat, rozhodli architekti Jiří Opočenský a Štěpán Valouch. Jejich úkolem bylo zachovat například novorenesanční prvky u historicky cenných vil, které projdou rekonstrukcí.

Tiskárny. Vizualizace: ov-a

Dominantou celého areálu má být pětadvacet metrů vysoký nefunkční komín. V prvních třech budovách, které mají být hotové příští rok, už běží prodej bytů a zájem je velký, více než polovina z nich je zamluvená, včetně těch nejdražších, za dvanáct a půl milionu korun. Projekt za bezmála miliardu korun dokončí firma v roce 2025.

O pár kilometrů dál chce do výstavby nových bytů investovat také společnost Syner Group. Na okraji Liberce, za sídlištěm Kunratická, plánuje vybudovat přes šest set bytů pro bezmála šestnáct set lidí. Počítá, že s výstavbou začne příští rok, hotovo by pak mělo být do roku 2030.

A i tohle místo má svou nevydařenou historii. V minulosti tu mělo být diagnosticko-terapeutické centrum pro léčbu pacientů po těžkých úrazech. Nakonec z něj sešlo a zůstal po něm pouze železobetonový skelet, jako smutné memento ambiciózního projektu.