Spoluzakladatel softwarové firmy STRV David Semerád skončil kvůli vyhoření v nemocnici. Zakladatelka projektu Soulmio Simona Zábržová vyhořela dokonce dvakrát. Oba si tím prošli v rolích generálních ředitelů. A oba to inspirovalo k rozjetí projektů na podporu duševního zdraví.

O svou zkušenost se podělili na galavečeru Top CEO 2021, který v karlovarském Grandhotelu Pupp uspořádal magazín Forbes u příležitosti sestavení historicky prvního redakčního výběru nejinspirativnějších šéfů a šéfek Česka.

Top šéfové a šéfky Česka

V době, kdy David Semerád zkolaboval, mu přímo i nepřímo reportovalo přes sto lidí. „Když jsme rozjížděli STRV, říkali jsme si, že kašleme na korporátní struktury a chceme mít co nejplošší řízení. Jenže s tím, jak firma rostla, se to ukázalo jako neudržitelné. Všichni totiž řešili své problémy se mnou,“ vylíčil Semerád ve videopřenosu ze Spojených států, kde žije.

Snažil se mít všechno pod kontrolou a všechno stíhat. V kalendáři měl denně víc než dvacet schůzek a spal tři hodiny. A když se do toho firmě přestalo dařit, totálně se složil. „Měl jsem pocit, jako bych dostal infarkt. Nemohl jsem vůbec dýchat. Začal jsem vykřikovat nesmysly a vypadalo to, že jsem se zbláznil,“ popsal Semerád.

Svůj tehdejší stav přirovnává k přehřátí počítače, u kterého trvá nějaký čas, než zase začne správně fungovat. Jemu samotnému zabral návrat do normálu asi půl roku. Po tom, co ho odvezla sanitka do nemocnice, kde dostal zklidňující léky, ale na lůžku dlouho nezůstal.

David Semerád v přenosu na galavečeru v Grandhotelu Pupp | Foto Martin Svoboda

Už po pár dnech se rozhodl vrátit do práce a firmu kompletně přestavět. „Zpětně to vnímám jako obrovskou příležitost nastavit si celý systém lépe. Někteří lidé si po vyhoření vezmou půl roku volna a odjedou někam na Bali, ale já měl potřebu spravit to, co do té doby nefungovalo,“ vylíčil spoluzakladatel STRV.

Rozdělil kompetence ve firmě tak, aby každému reportovalo maximálně sedm lidí, a zároveň ubral na svém vražedném pracovním tempu. Vedle toho si přenastavil priority a uvědomil si, že hlavní je, aby mu jeho počínání přinášelo naplnění, pocit úspěchu a štěstí.

Dokonale přecvaknout v hlavě mu prý pomohl i nedávný zážitek z armádního bootcampu v Kalifornii, kde žije. Byť to byly náročné tři dny, kdy účastníci dřeli od rána do noci a spali jen minimálně, bavilo je to. „Uvědomil jsem si, že tělo je schopné zvládnout cokoli, když je člověk šťastný a má pocit úspěchu. Není to tolik o tom, kolik toho děláte, ale jak se u toho cítíte,“ je přesvědčený Semerád.

I dnes tak občas pracuje dvanáct hodin denně, ale jiné dny zase jen šest. Pečlivě si přitom hlídá balanc mezi prací a osobním životem. „Každý den si píšu deník, abych přesně věděl, co dělám, jak mě to posouvá k mým cílům, ať už pracovním, nebo osobním. Snažím se systematicky pracovat na svém fyzickém a mentálním zdraví. Nastavil jsem si to tak, abych každý den žil tak, jak skutečně chci,“ přiblížil podnikatel.

To vše ho inspirovalo k rozjetí startupu, který pomůže lidem s duševním zdravím. „Přišli jsme na způsob, jak jednoduše umožnit lidem relaxovat, a to i těm, kteří ani nevěděli, že jsou ve stresu. A podle prvních testů to funguje skvěle,“ uvedl Semerád.

Společnost zaměřenou na duševní zdraví vede i Simona Zábržová. Její Soulmio poskytuje firmám komplexní psychologickou pomoc pro jejich zaměstnance. Stejně jako Semeráda ji k tomu vedla osobní zkušenost.

Roky pracovala jako vrcholová manažerka v nejrůznějších firmách. Působila mimo jiné jako CEO výrobce dárkových obalů Giftisimo nebo značky outdoorového oblečení Bushman a vedla úspěšnou digitální agenturu Suitu.

info Martin Svoboda
Simona Zábržová na akci Top CEO 2021 | Foto Martin Svoboda

Náročná a zodpovědná práce si ale vybrala svou daň. A mladá manažerka tak dvakrát vyhořela. „Poprvé se to projevilo spíše fyzicky – měla jsem záněty, bolesti, zablokovaná záda. Dostatečně jsem se z toho ale nepoučila. Změnila jsem asi jen třicet procent věcí, které bylo potřeba změnit. A tak přišlo druhé vyhoření, které se projevilo psychicky – panickými atakami, úzkostmi a dokonce halucinacemi,“ popsala Zábržová.

Opakované vyhoření přitom podle ní není nijak výjimečné. Zná i případy, kdy si tím lidé prošli třeba pětkrát. O to důležitější je podle ní prevence. A právě na tu se zaměřuje se svou firmou Soulmio.

„Když jsem vyhořela podruhé, tak jsem všude četla články, že mám hodně pít a spát. Obojí jsem dělala, ale bylo mi to úplně k ničemu. V tu chvíli mi došlo, že tady chybí jakákoli edukovanost v této oblasti. A začala jsem se o to víc zajímat,“ vylíčila podnikatelka.

Dnes se svými čtyřiceti kolegy nabízí firmám služby od terapií přes psychologickou poradnu a webináře až po vzdělávací a preventivní programy.

„Donedávna tohle téma firmy příliš neřešily. Ale během pandemie, kdy psychických problémů přibývalo, si konečně uvědomily, že je to potřeba řešit. Poslední dva roky tak pociťujeme skutečně enormní zájem,“ popsala Zábržová.

„Začít to ale musí vždy od šéfa. Ten musí být ten první, kdo si přizná, že má problém.“