Jaroslav Klíma začal před třiceti lety budovat firmu jen s touhou přežít a dělat, co umí. A právě teď, v únoru letošního roku, se mu to vrátilo v miliardách. 

Psal se rok 1991, když Jaroslav Klíma ve svých dvaačtyřiceti letech spolu s kamarády založil společnost Tescan, která už notnou řádku let patří do světové špičky výrobců elektronových mikroskopů.

Přestože příběh Tescanu se začal psát před více než třiceti lety, historie elektronové mikroskopie, ve které je brněnská společnost mezi pěti nejlepšími na světě, sahá v Česku ještě dál. A to do padesátých let, kdy komerčně vyrábět mikroskopy začal národní podnik Tesla v Brně.

A právě z něj vyšla pětice kolegů a kamarádů, kteří po necelých dvaceti letech z firmy odsouzené ke krachu špatným plánováním a absencí inovací odešli, aby si založili vlastní společnost, jejíž výrobky dnes mají své místo v NASA, na Harvardu i Oxfordu nebo třeba v automobilce Porsche. 

Jaroslav Klíma ve firmě zastává už šestnáct let krom spoluvlastníka taky pozici CEO a dovedl ji k třímiliardovým tržbám a dvanácti pobočkám po celém světě. Díky tomu je také Tescan jeden z našich nejúspěšnějších exportérů špičkové technologie a českého hi-tech know-how. 

Jeho mikroskopy se používají takřka ve všech oborech, od barev na vlasy přes trhliny v kolejnicích po testování vesmírného prachu. Za více než třicet let na trhu firma ušla pořádný kus cesty a místo pěti lidí jich dnes zaměstnává 780 a vyrábí přes 300 mikroskopů ročně. Ani s tím ale Jaroslav Klíma nebyl úplně spokojený.

Cítil, že jeho firma dosáhla v růstu na strop, a aby obstála mezi konkurencí na globálním trhu, potřebuje silného partnera. I to byl jeden z důvodů, který vedl jeho kroky k prodeji majoritního podílu Tescanu globální investiční společnosti Carlyle, který se po ročním vyjednávání teď završil finálním podpisem a částkou mezi sedmi až devíti miliardami korun.

Tu si původní pětice českých akcionářů rozdělí po patnácti procentech, zbytek pak připadne francouzským akcionářům a manažerům. „Carlyle se vyprofiloval jako nejvhodnější společnost, je to jeden z největších investorů, který má velkou reputaci a spoustu kontaktů a ve svém portfoliu drží řadu firem, se kterými můžeme najít různé synergie,“ říká Jaroslav Klíma.

„Samozřejmě mají také zkušenosti s trhem v tomto oboru a přišli s nabídkou rozvojové strategie, ne dividendové,“ dodává muž, který se sice těší do důchodu, ale firmu ze dne na den opouštět nebude. Po předání agendy novému CEO, což ještě pár měsíců potrvá, by rád ve firmě zůstal jako oborový poradce a mentor.

Ostatně, o firmě toho ví nejvíc. Začínal totiž od píky a vlastní elektronový mikroskop byl pro něj dlouho finančně nedostižným snem. Spolu s parťáky Josefem Melkesem, Petrem Peřinou, Ivanem Dvořákem a Janem Zounkem začali mikroskopy prvně servisovat a vylepšovat.