Ukrajinci již používají na svou obranu zbraně, které byly nakoupeny z české sbírky a které dostali od české vlády. Na dnešní bezpečnostní konferenci na Pražském hradě to řekl ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis.

Ukrajinské velvyslanectví v Praze dnes ČTK sdělilo, že se mu podařilo na speciálním účtu na obranu země shromáždit přes 568 milionů korun. Podle ambasadora byla většina prostředků již použita na nákup zbraní a vybavení od českých výrobců.

České vládě i společnosti za pomoc poděkoval, „obrovskou solidaritu“ označil za neuvěřitelnou, ať už v podobě vyvěšených ukrajinských vlajek, nebo v materiální podobě. Připomněl účet, který ukrajinská ambasáda zřídila pro nákup vojenského materiálu, vybralo se na něm 568 milionů korun a použito bylo přes 400 milionů.

Českou republiku označil za jednoho z lídrů západních států z hlediska poskytování vojenského materiálu i humanitární pomoci. „Tyto zbraně nebudu konkretizovat, ale chtěl bych vás ujistit, že naši vojáci už tyto zbraně využívají pro obranu Ukrajiny i pro obranu Evropy včetně obrany České republiky,“ řekl.

Česká vláda Ukrajině darovala munici, ruční zbraně, protiletadlové střely a zdravotnický materiál za více než 650 milionů korun. Podobu části dodaného materiálu ministerstvo obrany nezveřejnilo. Na dalších dodávkách se zároveň podílejí české firmy.

O konkrétní pomoci nechtějí jejich zástupci z bezpečnostních důvodů mluvit. Členové bezpečnostní komunity naznačují, že nejde pouze o lehké, ale i o tzv. těžké zbraně, tedy vojenskou kolovou techniku. Perebyjnis zdůraznil, že podporovat Ukrajinu vojenským materiálem má smysl, protože Ukrajina má šanci zvítězit.