Londýnský Borough Market, kodaňský Kødbyen nebo madridské Mercado de San Miguel. Po bok ikonických evropských tržišť, která umí být živými centry místního života i magnetem pro turisty, by se měla do pár let zařadit i Pražská tržnice.

Magistrát plánuje do revitalizace místa s obřím potenciálem, dřímajícím pod zanedbanou fasádou, investovat přes dvě miliardy korun. Alespoň tak to navrhuje ekonomická studie, kterou si nechal zpracovat Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

Analýza vypracovaná poradenskými agenturami 4ct a JLL vytyčila návratnost investice na 13 až 16 let. Poradci zhodnotili potenciál areálu a navrhují dlouhodobě udržitelné ekonomické modely a funkční priority ve využití.

Důraz klade studie na retail a služby, které by měly tvořit necelých 30 procent náplně Tržnice. Lehce přes 20 procent by měl v doporučovaném mixu zabrat tvůrčí průmysl, který se už v Tržnici celkem zabydlel: v jedné z hal sídlí Jatka 78, oblíbená scéna pro nový cirkus, tanec nebo také alternativní divadlo, která ve svého času nejúspěšnější crowdfundingové kampani českého internetu vybrala na rekonstrukci přes dva miliony korun.

Do Galerie Trafo, obývající další z hal, se pro změnu naučili chodit příznivci progresivního výtvarného umění a pravidelně se tam koná designový MINT market. Radnice sedmé městské části, pod kterou spadá i Tržnice, navíc podporuje vznik kreativní zóny Art District 7.

Ta by měla koncentrovat jak instituce s provozními rozpočty v desítkách milionů korun, tak menší aktivistické kulturní projekty. Příští rok město plánuje vypsat soutěž na novou koncertní síň v bezprostředním sousedství.

V jatečních halách by tak své místo mohly najít další divadelní scény, umělecké ateliéry, startupové inkubátory, dabingová studia nebo kluby. Rozsáhlá otevřená prostranství jsou zase optimální pro hudební produkce.

„Dostatečná vzdálenost od obytných oblastí umožňuje, aby byl trh otevřený nonstop,“ uvádí studie a dodává, jak zahraniční příklady potvrzují, že je noční ekonomika nezanedbatelnou součástí ekonomické udržitelnosti oblasti.

Studie dále navrhuje zřízení Centra českého designu a Tržnice by se měla stát také jedním z gastronomických center města. Asijskou kuchyni, kterou dnes prezentují vietnamští stánkaři na jedné a fusion restaurace Sasazu na druhé straně, by mělo doplnit několik hal s různorodou nabídkou.

Díky urbanisticko-architektonické studii, vypracované studiem CMC architekta Víta Másla, má město představu, jak by změna mohla vypadat. Například jednolitou zeď ohrazující prostor jedenapůlkrát větší, než je areál Pražského hradu, by mohly nahradit modulární stánky a přibýt by měla stromořadí či vodní prvky, které budou místo v létě ochlazovat.

Novou dominantou by se mohla stát vyhlídková věž coby memento zbořeného komína i průmyslové minulosti. „Každá ze sedmi funkčních zón, které nadefinovala ekonomická studie, by měla mít vlastní centrální prostranství pro setkávání,“ popisuje architekt Máslo vizualizace, které ukazují na záměr vizuálně sjednotit prostor, připomínající donedávna spíš devadesátkový bazar.

Ostatně „uklízet“ začalo město památkově chráněný areál už loni. Zmizely nepovolené reklamy a leckteří stánkaři, pro prémiovou lokalitu na hraně historického jádra nejspíš až příliš rázovití, se z otevřených prostranství schovali do jedné z hal.

„Přerod Tržnice by měl probíhat za plného provozu a bude to spíš evoluce než revoluce,“ tvrdí náměstek pražského primátora Pavel Vyhnánek, který se v dění kolem pražských Holešovic mimořádně angažuje. Po táhlých soudních sporech se město podle Vyhnánka letos vypořádá i s firmou Showtime, která v areálu provozovala nevěstinec.

První větší investiční akce v řádech nižších stovek milionů korun jsou naplánovány už na letošek. „Nejprve potřebujeme vybudovat sítě, dnes totiž řadu objektů neumíme napojit na odpady, a další rekonstrukce by tak neměla smysl,“ konstatuje Vyhnánek. Na spadnutí je oprava někdejší masné burzy, která patří k nejvýstavnějším budovám – svého času tu měla filiálku Řeznicko-uzenářská banka i pokladna, přes kterou šly veškeré transakce v jatečním areálu.

„Věřím, že začas se nám podaří Tržnici jakožto symbol vykradeného města proměnit v nový symbol současné, úspěšné Prahy,“ deklaruje náměstek primátora priority města.