skip to main content
Dobrá karma

Náboženský smír a včely v paláci. Dobrých zpráv se urodilo hodně

V Česku už je nálada veselejší. Opatření i roušky mizí a místo toho se objevují lékařské úspěchy nebo třeba dávno ztracené šperky z dob starověkého Říma. V řadě dalších zemí se karanténa ještě drží, což ale taky přináší jistá pozitiva: třeba to, že si na společné setkání našli čas herci z Pána prstenů.

Náboženská spolupráce. Luteránský kostel v Berlíně umožnil muslimům, kteří se kvůli dodržování bezpečné vzdálenosti nevešli do mešity, aby využili jeho prostory. V Německu se sice mohou opět vykonávat náboženské obřady, ovšem účastníci musí dodržovat odstup alespoň 1,5 metru.

Comeback keporkaků. V roce 1986 byl vydán zákaz lovení keporkaků pro komerční účely, což populaci těchto kytovců výrazně prospělo. Třeba v jižním Atlantiku se už povedlo obnovit asi 93 procent z původní populace 27 tisíc, přitom před zákazem jich tam plavalo jen 450. To je dobrá zpráva nejen pro ohrožený druh, ale i pro klima: jeden keporkak do sebe dokáže uložit až 33 tun oxidu uhličitého.

Reklama

Lékařské úspěchy. Lékaři z motolské nemocnice transplantovali kostní dřeň dětskému pacientovi s Downovým syndromem, což zvládli v Česku jako první. Tamtéž se také léčí první dítě s leukemií vlastními geneticky upravenými bílými krvinkami, které díky modifikaci dokážou rozpoznat a ničit nádorové buňky. 

Objevy z dob Říma. Hledači kovů nalezli ve Ždánickém lese na jihovýchod od Brna zlatý nákrčník, který pochází zřejmě z pozdní doby římské, tedy z třetího až čtvrtého století našeho letopočtu. Pod italskou vinicí na sever od Verony se zase našla mozaiková podlaha rovněž z dob starověkého Říma. 

Včely u prezidentky. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se rozhodla podpořit včelí populaci. U jejího bratislavského paláce se nyní na zahradě nově objevily včelí úly. Med těchto včel plánuje prezidentka využít jako dárek pro mezinárodní partnery na zahraničních cestách.

Reklama

Se lvem na oběd. Už jste někdy pozvali na oběd nebo brunch lva, pelikána či krokodýla? Teď máte příležitost, alespoň obrazně. V Safari Parku Dvůr Králové můžete zaplatit denní účet za krmení pro některý z 15 vybraných druhů zvířat. Umožníte tak safari, aby se lépe vypořádalo s důsledky koronavirové krize.

Velká slepičí záchrana. Kalifornskému zvířecímu útulku Animal Place se povedlo zachránit asi tisícovku slepic, které na farmě v Iowě plánovali zahubit kvůli utlumování jejich chovu. Aby to dokázal, vypravil do Iowy a zpět dva privátní lety a dva zaměstnanci se vydali na třicetihodinovou cestu autem.

Asistenční pes v ročence. Katolická škola v Louisvillu překvapila sedmiletou dívku Hadley Jo Lange, kterou po dokončení mateřské školy zařadila do ročenky spolu s jejím asistenčním psem, oba mají vlastní portréty. Hadley trpí epilepsií a labradorka Ariel dokáže upozornit okolí, když přichází její záchvat.

Jedno setkání vládne všem. Herec Josh Gad, známý třeba z Frozen, začal během karantény vysílat na YouTube pořad Reunited Apart, v jehož rámci se potkávají herci ze starších filmů. A jeho nadcházející díl bude skutečně mimořádný: slibuje v něm totiž opětovné setkání herců z trilogie Pán prstenů. Dorazí i Gandalf (tehdy, až skutečně bude chtít)? Můžete se přesvědčit už v neděli v 18 hodin.

Reklama
Reklama