Zdravotníci po celém světě se už dva měsíce potýkají s koronavirem. Dobrou zprávou je, že lidé si jejich mimořádné nasazení uvědomují a snaží se jim to nějak oplatit. Kromě jídel či charitativních příspěvků to činí i méně obvyklými způsoby: třeba unikátní kresbou nebo tancem po střechách.

Ale to není zdaleka všechno. Podívejte se, co dobrého se v posledních dnech odehrálo u nás i ve světě.

Další sloní samička. Šest týdnů poté, co se v pražské zoo narodilo první letošní slůně, tam dostali další důvod k radosti. Přesněji 124 kilogramů štěstí, tolik váží novorozená samička, kterou porodila v sobotu nad ránem samice slona indického Janita.

Vyléčí nás lama? Klíčem k nalezení léku na koronavirus se může stát lama. Jsou jí čtyři roky, žije na farmě v Belgii a jmenuje se Winter. Výzkumníci z USA a Belgie si ji vybrali jako testovací subjekt na řadu virů včetně SARS a MERS a snaží se pracovat s materiály v jejím těle.

Winter má totiž stejně jako jiné lamy protilátky schopné bojovat s různými viry, v minulosti se výzkum lam používal na boj proti AIDS či chřipce.

Občanství pro opylovače. Kostarickému Curridabatu, ležícímu na předměstí hlavního města San José, přibyla celá řada nových občanů. Nikoli však lidských, ale zvířecích. Starosta Edgar Mora se rozhodl udělit občanství každé včele, motýlovi, netopýrovi a kolibříkovi. „Opylovači jsou pro nás klíčoví,“ prohlásil politik, který myslí na přírodu.

Musíme si pomáhat. Česká židovská nadace Hatikva Josefov zasílá měsíčně 150 kilogramů ochranných pomůcek židovské komunitě v New Yorku. Ta byla devastujícím způsobem zasažena koronavirovou krizí. Do pomoci se zapojila DHL, Rudolf Jelínek, Tonak, DEKONTA, Josef Průša – Průša Research a odborná pracoviště ČVUT.

Hnědý medvěd spatřen! Velmi vzácné záběry se povedlo ulovit dokumentaristům z produkční společnosti Zeitun Films. Při filmování jiného projektu natočili na severozápadě Španělska medvěda hnědého, který nebyl v oblasti spatřen asi 150 let.

Harpuny na hřebík. Velryby snad čekají lepší časy, alespoň ty u Islandu. Země totiž oznámila, že druhý rok v řadě nebude žádné lovit. Jedna ze dvou společností, které se chytáním velryb v zemi zabývaly, pak oznámila, že s jejich lovem končí nadobro.

Banksyho díky. Britský výtvarník Banksy věnoval své nové dílo univerzitní nemocnici v Southamptonu. Malý kluk na něm drží figurku zdravotní sestry stylizované do kostýmu superhrdinky, zatímco Batman a Spider-Man odpočívají v koši. Tajemný umělec u něj nechal vzkaz: „Díky za všechno, co děláte. Doufám, že tahle věc toto místo trochu projasní, i když je jen černobílá.“

Taneční poděkování. Čeští tanečníci zase vyjádřili díky zdravotníkům, policistům, vojákům a dalším lidem v první linii po svém. Zástupci baletu Národního divadla či souboru Laterna magika, účastníci StarDance a řada dalších natočili video, v němž tančí na pražských střechách. 

Dobře poslouchejte, hobitci. Andy Serkis, který si v Pánovi prstenů a v Hobitovi zahrál Gluma, se rozhodl svým jedinečným hlasem přečíst celého Hobita živě. A ne jen tak pro nic za nic, během streamu se vybíraly peníze na charity, jichž je Serkis ambasadorem. Celkem diváci poslali přes 283 tisíc liber (více než 8,8 milionu korun)!

Tenisky pro zdravotníky. Společnost Nike rozdala 30 tisíc párů tenisek Zoom Air Pulse zdarma zdravotníkům ve Spojených státech. Boty uvedené loni v listopadu jsou speciálně určené právě pro hrdiny každodenního života, pro lidi ve zdravotnictví. Vznikly ze speciálního materiálu, který je snadno omyvatelný, a jsou uzpůsobené k dlouhému nošení v kuse, klidně na dvanáctihodinových směnách. 

Stále při síle. Britský přírodovědec a popularizátor vědy David Attenborough oslavil 94. narozeniny. Žádná velká party se nekonala, ta při devadesátinách prý byla poslední. Ale že má Attenborough pořád dost sil, o tom není pochyb. Autor mnoha slavných pořadů se dál vyjadřuje ke stavu planety a brzy má uvést na Netflixu dokument A Life On Our Planet, jehož premiéru odložila koronavirová pandemie.