skip to main content

Nad českými sjezdovkami nemusíte lámat hůlku. Tady jsou tipy na ty nejlepší svahy

Nemáte negativní PCR test ani očkování proti covidu, na lyžování ve skiareálech letos zapomeňte.

Přísná pravidla platí v Čechách i v zahraničí. A třeba rakouští sousedé jsou ještě přísnější. V oblíbených alpských střediscích se totiž musíte prokazovat PCR testem, i když očkování máte, pokud už tedy nejste po třetí dávce. V Itálii postačí k očkování test antigenní, v Česku pouze vakcinace. A v případě, že očkování ještě dokončené nemáte, pustí vás na tuzemské svahy i s negativním PCR testem.

I to je možná důvod, proč zůstat letos v Česku. A nebojte, litovat rozhodně nebudete. Alpy ani Dolomity tu sice nenajdete, přesto si i doma skvěle zalyžujete.

„Nikdy nemůžeme soupeřit s alpskými sjezdovkami, co se týče nadmořské výšky a širokých tras. Ale výhodou těch českých je poměr cena/výkon. Zhruba stejně velké středisko v Rakousku stojí ve srovnání s českým dvojnásobek, včetně skipasů, občerstvení, ubytování. A výhodou tuzemských areálů je i dostupnost. Z Prahy jste třeba za hodinu v Jizerských horách nebo za hodinu a půl v Krkonoších,“ říká Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek.

V Česku je pět středisek, které tvoří více než polovinu veškeré návštěvnosti lyžařských areálů. Dvě krkonošské: Černá Hora – Pec a Špindlerův Mlýn, v Krušných horách Klínovec, na jihu Lipno, na Moravě Dolní Morava. Obrousit hrany sjezdovek ale můžete i na dalších svazích. Tady je hned několik tipů.

Vzhůru na sever

Ještěd
Je jen jedno středisko v zemi, kam vás na lyže doveze tramvaj. Liberecký skiareál na Ještědu tenhle bonus má. Pravda, využijí ho nejvíce místní, ale pro turisty může být milým zpestřením.

Zdejší areál má navíc své kouzlo – lyžovat pod dohledem ikonické stavby horského hotelu a vysílače je zážitek sám o sobě. A ten druhý přidá i novinka letošní sezony. Tou je nová sjezdovka široká pětačtyřicet metrů a dlouhá jeden a půl kilometru.

Nová Skalka čekala na své vybudování řadu let. A pro firmu Tatry Mountain Resorts (TMR) slovenského miliardáře Igora Rattaje, která má areál v pronájmu, to byl zásadní posun v modernizaci střediska. Z původní úzké sjezdovky je dnes přehledný a hlavně bezpečný svah. Navíc osvětlený, bonusem tak je večerní lyžování.

Na Ještědu ale nejde o jedinou sjezdovku. K dispozici jsou i další trasy, pro začátečníky třeba Pláně, které jsou však závislé na přírodním sněhu, pro ty opravdu náročné pak černý Slalomák. „Letošní novinkou je i aprés-ski Nová Skalka přímo na dojezdu sjezdovky,“ láká ředitel areálu Jakub Hanuš. A cena?

Za celodenní skipas zaplatíte 690 korun, když si ho koupíte online, ušetříte na něm 140 korun.

Tanvaldský Špičák
Je největším lyžařským areálem v Jizerských horách, nabízí dvě lanovky, pět vleků a více než osm kilometrů sjezdovek, od lehké obtížnosti až po těžkou.

Na vrchol 830 metrů vysoké hory Špičák, kde je i kamenná rozhledna s restaurací, vás dopraví buď pomalejší čtyřsedačka s nástupním kobercem ve směru do Albrechtic, nebo od Tanvaldu rychlejší a s bublinou. A z vrcholu si můžete vybrat pět různých variant sjezdu. Nejdelší je modrá trať, měří kolem kilometru a půl, nejnáročnější pak černá.

Za celodenní lyžování zaplatíte v hlavní sezoně 770 korun.

Objevujte Krkonoše

Rokytnice nad Jizerou
Lyžařský areál v Krkonoších je jedním z největších a nejoblíbenějších v zemi. Dominuje mu Lysá hora, na kterou vede více než dva kilometry dlouhá čtyřsedačková lanová dráha do nadmořské výšky 1315 metrů. Nabízí různorodé sjezdové tratě, které měří celkem téměř čtrnáct a půl kilometrů a široké jsou místy až sto metrů.

„Nově budou k dispozici v odbavovací hale vyhřívané skříňky pro uložení lyžařského vybavení. Nabídneme 102 uzamykatelných boxů různých velikostí,“ přibližuje mluvčí areálu Renata Balašová. Zaparkovat mohou lyžaři za úplatu buď přímo v těsné blízkosti areálu, nebo zdarma na vzdálenějších parkovištích, odkud je ale k lanovce dopraví skibus.

Celodenní skipas vyjde na 850 korun, pokud si ho zájemce koupí online, levnější ho bude mít o deset procent.

Předplatné Forbesu

Špindlerův Mlýn
Středisko, kam s oblibou jezdí lyžovat řada známých osobností, a v minulosti ho často vyhledával i exprezident Václav Klaus, patří rovněž do rodiny skupiny TMR.

Reklama

Jeden z největších skiareálů v Česku nabízí zhruba 27 kilometrů sjezdovek a na vrcholy vyveze lyžaře několik sedačkových lanovek, včetně nejmodernější vyhřívané šestisedačkové.

Na své si tu přijdou jak začínající lyžaři, tak i rodiny s dětmi nebo ti, kteří se nebojí ani těžkých svahů. Jeho parametry splňuje černá sjezdovka FIS World Cup v areálu Svatý Petr, na které se pořádají i lyžařské závody.

Areál Hromovka zase nabízí funtrack a nejdelší osvětlenou sjezdovku, Mísečky snowpark. Na Pláních ve Svatém Petru si pak mohou lyžaři poměřit svůj čas se sjezdařem Ondřejem Bankem. U většiny horních i spodních lanovek jsou otevřeny aprés-ski bary a restaurace. A cena?

Za celodenní skipas utratíte 1190 korun.

SkiResort Černá Hora – Pec
Jde o největší lyžařský resort v Čechách, nabízí padesát kilometrů sjezdovek a tvoří ho šest vzájemně propojených areálů – Černá hora, Pec pod Sněžkou, Černý Důl, Malá Úpa, Velká Úpa a Svoboda nad Úpou. Svézt se můžete osmimístnou kabinkovou lanovkou, zábavu si užijete na nejstarší sáňkařské cestě v zemi, nebo nebo si za umělého osvětlení zalyžujete ve čtyřech z šesti areálů.

A i tady si přichystali na letošní sezonu řadu novinek. Třeba pohodlnější nákup skipasů, rychlejší objednávku lyžařské školy nebo online půjčovnu lyžařského vybavení i rezervované místo na parkování.

„Online koupený skipas bude vždy levnější než na kamenné pokladně. Sleva může být u stejného typu skipasu až 36 procent. A platí, že čím dříve si skipas online koupíte, tím lepší cenu dostanete,“ říká Jakub Janda, výkonný ředitel SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC.

A každá sleva bude vítaná, bez ní totiž vyjde celodenní skipas na 1190 korun.

Jeďte k hranicím

Klínovec
Přes třicet kilometrů sjezdovek, jedenáct vleků a pět lanovek. To je Klínovec v Krušných horách. Středisko, kde se lyžařský sport rozvíjel už v meziválečném období, leží v blízkosti německých hranic, a v oblibě ho tak mají i zahraniční sousedé.

Před deseti lety proběhla v areálu první etapa modernizace, kdy se prodloužila hlavní sjezdovka a postavila jedna z nejmodernějších čtyřsedačkových lanovek s bublinou. Výhodou je i parkoviště zdarma celkem pro dva tisíce aut.

Skipas na celodenní lyžování stojí 980 korun.

Vítejte na jihu

Lipno
Skiareál Lipno vyhledávají hlavně rodiny s dětmi. Nabízí totiž pohodové lyžování na téměř třinácti a půl kilometrech sjezdovek mírné až střední obtížnosti. Součástí je i snowpark nebo dvě skicrossové tratě.

A v blízkosti se nacházejí i unikátní bruslařská dráha na zamrzlém jezeře, to když si na chvíli chcete na nohy navléci něco jiného než lyže. A jedinečnou atrakcí je i Stezka korunami stromů Lipno, která se nachází přímo na vrcholu Kramolín. Mezi stromy se tak můžete vydat rovnou z lyží.

Za celodenní skipas zaplatí lyžaři v hlavní sezoně 1060 korun.

Ochutnejte Moravu

Dolní Morava
Horský resort Dolní Morava leží v Králickém Sněžníku v nadmořské výšce 650 až 1140 metrů. Kromě sedmi lanovek a vleků a více než devíti kilometrů sjezdových tratí nabízí i dva kilometry dlouhou sáňkařskou dráhu a to i po setmění, za umělého osvětlení.

Letošní sezonu čeká lyžaře i novinka v podobě večerního lyžování na více než 600 metrech dlouhé sjezdovce Kamila. A jako v Alpách si mohou připadat i v prosklené panoramatické restauraci Skalka, která nabízí výhledy na celé pohoří.

Celodenní lyžování pořídíte za 980 korun na kamenné pokladně, pokud si ho koupíte online, ušetříte devadesát korun.