Dvě respektovaná jména české vědy svedl dohromady zájem a dlouholetá praxe v inovativním přístupu vývoje látek k léčbě leukemie. Předmětem jejich výzkumu jsou inhibitory enzymu zvaného kasein kináza a obchodní firmou akciová společnost CasInvent Pharma. Třetím jménem je pak byznysmen, který jejich práci licencuje k dalšímu vývoji.

Vítězslav Bryja je molekulární biolog a genetik, Kamil Paruch organický chemik. Oba vystudovali v Brně, oba pobývali v zahraničí a oba se rozhodli, že se jejich útočištěm stane Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity.

K této dvojici se přidal Radoslav Trautmann, původně chemik, který se z byznysu vrátil na akademickou půdu a dnes vede tým v univerzitním Centru pro transfer technologií. Společná firma i díky čerstvému ocenění od Nadačního fondu Neuron ukazuje akademické obci i veřejnosti cestu, jak úspěšně propojit univerzitu, vědu a investice.

Příběh tří mužů byl ještě před lety rozdělený: Vítězslav Bryja zkoumal v rámci své laboratoře podstatu mezibuněčné komunikace a roli zmíněného enzymu v ní. Kamil Paruch pracoval pro nadnárodní farmaceutickou firmu v USA, kde se podílel na vývoji nových sloučenin pro onkologickou léčbu. Radoslav Trautmann teprve začínal s převodem výsledků akademického výzkumu do praxe.

Když se Bryjův výzkum potkal s Paruchovým, vznikla nová třída patentovatelných inhibitorů a následně vyvstala potřeba velké finanční investice do dalšího výzkumu, který by umožnil práci se sloučeninou až do fáze klinického testování.

Vzhledem k tomu, že tento typ investice není možné zajistit ze standardních zdrojů používaných pro akademický výzkum, bylo nutné celý projekt převést do komerční podoby a potřebné financování získat od investorů.

Trautmann se společně s dalšími kolegy začal o projekt starat z hlediska byznysu a část akcií společnosti dnes drží oceněný tým a také další jejich kolegové, kteří se na unikátním projektu podílejí.

Vydání Forbesu Ovládni AI!

Masarykova univerzita, která se transferu dlouhodobě věnuje, příležitost podpořila a zároveň chtěla mít další kroky pod kontrolou. Vlastní proto v CasInventu obchodní podíl.

Univerzita do společnosti vstupovala s duševním vlastnictvím, peníze na další rozvoj zajistil investiční partner i&i Prague. Na podzim 2020 tak začala první kapitola akademického spin-offu.

Inhibitory jsou sloučeniny vyvíjené pro léčbu rakoviny – nádorů, lymfomů a leukemií. Společnost se zaměřuje na poslední z nich, konkrétně na trh léků proti chronické lymfocytární a akutní myeloidní leukemii.

Svoje úsilí dovedl CasInvent Pharma do preklinické fáze, s dalším investičním partnerem se po jejím dokončení pustí do klinického testování, a pokud bude vývoj úspěšně pokračovat, je reálný předpoklad prodeje společnosti velké farmaceutické firmě. Ta by měla disponovat zázemím a financemi pro dokončení klinických fází a uvedení nového léku na trh.

České univerzity mají bohaté zkušenosti s licencováním vynálezů, Masarykova univerzita chtěla vlastní firmu – a s tím přišly i procesy, které se sama musela naučit: postavit právní společnost s managementem, rozpočtem a plánem s investičními fázemi.

A také vírou, že právě jejich vynález zaujme kupce. CasInvent si na odkup stanovil pět let a život firmy omezil na vývoj zkoumaných inhibitorů. Předpokládaná hodnota společnosti v případě úspěšného prodeje je odhadována až na tři miliardy korun, vážná jednání s novými investory ze zahraničí probíhají už nyní.