Kde jedni vidí nejistotu na trzích, geopolitické napětí a zpomalující dynamiku některých ekonomik, jiní upozorňují na pozitivní signály, které naznačují, že se světové hospodářství postupně stabilizuje. Návrat k růstu HDP, klesající inflace nebo optimistické vyhlídky na akciových trzích – to vše ukazuje, že důvody k optimismu tu rozhodně jsou.

Ano, výzvy přetrvávají. Globální ekonomiku v roce 2025 ovlivní změny měnové politiky, přizpůsobování se technologickým inovacím nebo pokračující dopady geopolitického napětí.

Přesto se ukazuje, že mnohé země, včetně Česka, vstupují do letošního roku s lepším základem, než tomu bylo v předchozích letech. Stabilizace hospodářských ukazatelů a obnova důvěry v ekonomiku naznačují, že vývoj nemusí být tak pochmurný, jak se na první pohled zdá.

Tady je pět důvodů, proč je výhled na ekonomiku v roce 2025 pozitivnější, než byste možná čekali.

1. Stabilizace inflace 

Zásadním pozitivním faktorem, který přináší optimismus do letošního vývoje ekonomiky, je stabilizace inflace. Po dvouciferných hodnotách, které v roce 2022 zasáhly eurozónu, se inflace v roce 2024 ustálila na úrovni okolo tří procent.

Evropská centrální banka dokonce předpovídá, že letos klesne pod dvě procenta, což je úroveň, která by ještě víc podpořila růst domácí poptávky a investic. Podobně příznivý vývoj  očekává i Česká národní banka, která už naznačila, že základní úrokové sazby by mohla snížit již v první polovině roku. 

Podle ministerstva financí by navíc měla tuzemská ekonomika v letošním roce růst o více než dvě procenta. Tento stabilní růst je po předchozích turbulentních letech vítanou změnou.

Jak říká Miloš Filip, investiční ředitel RSBC: „V Česku se rýsuje příznivější investiční klima díky nižším úrokovým sazbám, klesající inflaci a předvídatelné hospodářské politice.“ Snížení sazeb tak podle ekonoma zatraktivní investice do nemovitostí, dluhopisů i akcií. 

I přes rizika spojená s pomalým růstem v Německu, které je klíčovým obchodním partnerem Česka, se česká ekonomika opírá o stabilní základy.

Rostoucí domácí poptávka, předvídatelná politika centrální banky a zlepšující se situace na globálních trzích přinášejí důvod k optimismu. Rok 2025 by tak mohl být nejen rokem stabilizace, ale i příležitostí pro nové investice a hospodářský růst.

2. Návrat k růstu ekonomiky

České hospodářství se po stagnaci v roce 2023 dostává zpět na růstovou trajektorii. Podle predikce ministerstva financí zrychlí v roce 2025 tempo růstu až na dvě a půl procenta.

Hlavním motorem růstu zůstává podle ministerstva spotřeba domácností, podpořená poklesem inflace a růstem reálných mezd, které by měly dále posílit díky nízké inflaci blížící se cílovým dvěma procentům. 

Navzdory výzvám zůstává Česká republika na cestě k udržitelnému ekonomickému oživení.

Soukromá spotřeba navíc těží z vyšší ochoty domácností utrácet, kterou doprovází zlepšení spotřebitelské důvěry a nižší úrokové sazby. Saldo zahraničního obchodu by mělo na růst HDP působit pozitivně díky oslabení dovozně náročných složek domácí poptávky.

Navzdory výzvám, jako je slabší růst v některých zemích eurozóny, zůstává Česká republika na cestě k udržitelnému ekonomickému oživení.

3. Silné akciové trhy

Americké burzy s cennými papíry po stagnaci na začátku loňského roku zažily silné oživení, které nastavilo optimistický tón i pro rok 2025. Pravda, mírně zakalené obtížným startem. V první obchodní seanci roku, tedy minulý čtvrtek, totiž zaznamenaly všechny tři hlavní indexy pokles tažený výrazným oslabením akcií Applu a Tesly. 

Loni přitom americký index S&P 500 zaznamenal meziroční růst o šestnáct procent, zatímco technologický Nasdaq přidal více než dvacet procent. Pozitivní vývoj je přitom připisován zlepšujícím se ekonomickým podmínkám, stabilizaci inflace a růstu firemních zisků.

A podle analytiků Goldman Sachs by měl tento trend pokračovat i letos. S&P 500 má podle predikcí investiční společnosti dosáhnout do konce roku 2025 hodnoty 6500 bodů, tedy přibližně deseti procentních výnosů.

akcie, dolar
info Foto Forbes US
Americké akcie by měly posilovat i letos.

„Naše predikce počítají s růstem firemních zisků o jedenáct procent v roce 2025 a sedm procent v roce 2026, což podpoří celkový optimismus na trzích,“ uvádí v analýze David Kostin, hlavní americký akciový stratég Goldman Sachs.

Tento růst akciových trhů za oceánem bude mít samozřejmě globální dopady a ovlivní i investiční chování v Evropě.

Větší důvěra investorů by podle předpovědí mohla pomoci evropským akciovým trhům, a tím nepřímo podpořit i české firmy obchodované na pražské burze. „Výkon amerických trhů ovlivňuje ochotu investorů riskovat, což má zásadní vliv na růstové příležitosti na trzích po celém světě,“ potvrzuje Kostin.

Přestože jsou současné valuace amerických akcií vysoko nad historickým průměrem, investoři věří v jejich další růst. Technologické firmy, známé jako „Magnificent 7“, včetně Applu a Tesly, mají podle Goldman Sachs mírně zpomalit, ale i nadále překonají svou výkonností zbytek indexu S&P 500.

4. Velké ryby

Letošní rok přináší příznivé podmínky pro růst fúzí a akvizic na globální úrovni, což potvrzují i predikce Goldman Sachs Research.

Očekává se, že počet transakcí v USA přesahujících hodnotu sto milionů dolarů vzroste meziročně dokonce o 25 procent. Současně vysoké valuace akcií vytvářejí atraktivní prostor pro akciové swapy jako alternativu k hotovostním transakcím, což dále posílí celkový objem M&A aktivity.

A i v tomto kontextu je nutné připomenout Česko. Češi se totiž v posledních letech stávají viditelnými hráči na globální scéně.

Viděli jsme to v případě skupiny CSG Michala Strnada, která loni dokončila největší českou investici v USA, když získala výrobce munice Vista Outdoor, a stala se největším výrobcem malorážového střeliva na Západě.

info Foto Anna Kovačič
Michal Strnad

Podobně společnost Allwyn Karla Komárka rozšířila své působení, když převzala licenci na provoz britské Národní loterie, čímž potvrdila svou pozici globálního lídra v oblasti hazardu.

Rok 2025, s očekávaným poklesem úrokových sazeb, stabilizací inflace a rostoucími příležitostmi v technologickém sektoru, má přinést další ideální podmínky pro další expanzi a růst českého kapitálu na globální úrovni.

5. Růst zahraniční poptávky

A do pětice všeho dobrého – naději na posílení ekonomické aktivity v regionu přináší v roce 2025 také růst zahraniční poptávky eurozóny. Po období slabšího výkonu se světový obchod na přelomu minulého roku zotavil, a to zejména díky předzásobení dovozem ve vyspělých ekonomikách, které zrychlilo obchodní dynamiku.

Tento fenomén, zdůrazněný týdny před vánoční sezonou, odrážel obavy z možných problémů v dodavatelských řetězcích i rostoucí geopolitická rizika. Přestože se neočekává, že podobně vysoké tempo růstu bude pokračovat, zahraniční poptávka eurozóny zůstává klíčovým faktorem ekonomického oživení.

Pozitivní vliv zahraniční poptávky se promítá i do českého exportu.

Zatímco zahraniční poptávka eurozóny v roce 2024 vzrostla o dvě a půl procenta, v roce 2025 to bude dokonce o 3,4 procenta, soudí Evropská centrální banka.

Tento růst je výsledkem postupné stabilizace globálních trhů a oživující ekonomické aktivity ve světě. Vyšší zahraniční poptávka by měla podpořit exportní sektory zemí eurozóny, což je důležitá zpráva pro ekonomiky silně závislé na zahraničním obchodu.

Pozitivní vliv zahraniční poptávky se promítá i do českého exportu. Tuzemští vývozci, zejména v automobilovém průmyslu, mohou těžit z vyšší poptávky po evropském zboží a ze stabilnějších obchodních vztahů v rámci regionu.