skip to main content
Jak být lepší

Nadměrné přemýšlení. Jak ho zastavit a nechat mozek odpočinout

Máte před sebou úkol, který potřebujete udělat, ale nejde vám to. Koukáte na obrazovku počítače nebo do sešitu a nedokážete se soustředit. Hlavou se vám totiž honí tisíce myšlenek, které nejdou zastavit.

Schválně, víte, kolik hodin denně přemýšlíte? Přemýšleli jste nad tím někdy?

Mozek potřebuje vždy na chvíli vypnout – ať už se vám hlavou honí pozitivní, nebo negativní myšlenky. Jinak se může ucpat. A tím si zaděláváme hned na několik problémů. Jsme kvůli tomu náchylnější k duševním onemocněním, „zasekaný“ mozek nás paralyzuje při rozhodování velkých i drobných věcí, a především snižuje kvalitu našeho spánku.

Ale jak nadměrnému přemýšlení zabránit? Tady je několik tipů.

1. Buďte vědomí

Uvědomte si, že příliš mnoho myšlení vás odvádí od činností a plnění vašich cílů.

Reklama

2. Začněte pozorovat své myšlenky

Pokud jste si zrovna nevyhradili čas na přemýšlení, chcete se věnovat určité činnosti, ale vaše mysl vám utíká k jiným podnětům, všimněte si toho a zastavte to. Nevěnujte jiným myšlenkám větší pozornost a nepouštějte se za nimi dál.

3. Omezte své přemýšlení na vyhrazené časy

Například když si zapisujete do deníku nebo nastavujete své denní priority, posaďte se a opravdu přemýšlejte. Dopřejte si konkrétní čas – řekněme 15 minut.

4. Užívejte si život naplno

Když děláte něco, co se vám líbí a dělá vám to radost, opravdu si to užívejte. Když posloucháte hudbu, sledujete film nebo trávíte čas se svou rodinou, přáteli nebo partnerem, žijte danou chvílí. Nemyslete na své cíle, selhání nebo věci, které musíte zítra udělat. Buďte přítomni – tady a teď. Stejně jako když čtete tyto řádky. Uvědomte si to na hlubší úrovni a už nikdy vám nic neuteče.