Leadership je alchymie. Obzvlášť když řídíte miliardové firmy s tisíci zaměstnanců. Zeptali jsme se proto šéfů velkých firem, kde čerpají motivaci a inspiraci. Prozradili nám, kdo jsou jejich vzory, které osobnosti je formovaly, jaké knihy rádi čtou a kde berou novou energii do boje s každodenními starostmi role CEO.

Rád čtu Malcolma Gladwella. Dívá se na různá témata z úplně odlišných úhlů pohledu a to mi dává zajímavou perspektivu, kterou využívám ve svém každodenním byznyse. Z podnikatelů je mi inspirací Sam Walton z Walmartu, který vybudoval silný byznysmodel založený na jednoduchých principech, nebo třeba bratři Michelinové, kteří založili michelinského průvodce, zatímco vyráběli pneumatiky. Krásně to ukazuje, jak doplňující aktivity ovlivňují hlavní předmět podnikání.

Inspirují mě týmové sporty a týmoví hráči. Podívejte se na špičkového fotbalistu Luku Modriće, který ve věku 37 let trénuje a žije sportem tak, aby byl co nejvíce přínosný svému týmu. Jako jedinec je schopen během hry předvést několik skvělých kliček, ale jen celý tým dokáže hrát dobrý fotbal a na hřišti dosáhnout úspěchů. V byznysu bychom se měli chovat stejně.

Mojí největší inspirací jsou hory a vysokohorské lezení. A to jak aktivně, tak v knihách. Hory vás naučí být pokorný, nezmatkovat a rozhodovat se v kritických situacích, nalézat balanc mezi intuicí a zkušeností. Po dvouleté covidové pauze jsem si teď v září vylezl na nejvyšší horu Rakouska Grossglockner.

Klíčově mě ovlivnili a inspirovali dva lidé – Ondra Tomek v Centrum.cz a Eduard Míka v Mall.cz. Od nich jsem dostal nejlepší školu do profesního života. A celosvětově mě v dnešní době asi nejvíc baví Elon Musk se svým šílenstvím v dobrém slova smyslu, vizionářstvím a obrovskou energií a tahem na bránu.

Inspiruje mě zakladatel společnosti Ikea Ingvar Kamprad. Muž s jasnou vizí, za kterou celý život bojoval – vytvářet lepší každodenní život pro co nejvíce lidí. Zároveň ale zůstal skromný, pokorný, velmi lidský a empatický. Říkal: „Chybovat je privilegium těch, kteří něco dělají.“

V poslední době jsem četl dvě knihy, které byly velmi inspirující a ze kterých čerpám zkušenosti: Zrození kmenového vůdce od Davida Logana a knihu CEO Excellence, kterou napsali Carolyn Dewar, Vikram Malhotra a Scott Keller.

Fascinuje a inspiruje mě příroda, lidi a celý svět okolo nás. Pro svoji schopnost neustálé adaptace, znovuobnovení a vzájemné interakce. Když bych měla zmínit osobnost, byl by to buněčný biolog Bruce Lipton, kterému se nádherně podařilo propojit vědu a víru, z jeho práce je možné čerpat mnoho inspirace vhodné i pro leadership.

Mým vzorem je Tomáš Baťa pro jeho selský rozum a systematičnost a Milan Hradil, zakladatel naší firmy, pro jeho entuziasmus a lidskost.