Kreativita, inspirace, nápaditost. Ať už tomu budeme říkat jakkoliv, jedno je jisté – bez nových nápadů se život nehýbe. Stagnuje na osobnostní rovině, a pokud tvoří kreativita klíčovou složku vašeho zaměstnání, zaseknete se i v práci.

Může se vám zdát, že jsou kolem vás lidé, kterým nápady nikdy nedochází. Mají jich zkrátka pořád dost a tvůrčí síla jako by z nich sálala. Pokud si myslíte, že je to tím, že jsou lepší, zkušenější, nebo dokonce chytřejší než vy, je na čase podívat se na věci jinak.

Tvůrčí a nápaditý je totiž každý z nás, tedy i vy. Tina Seelig, autorka knihy Creativity Rules: Get Ideas Out of Your Head and into the World, tvrdí, že kreativita je obnovitelný zdroj, kterým disponujeme všichni bez rozdílu, a že jde jen o to se ho naučit používat. Právě s tím vám pomůžou následující ověřené způsoby, jak kreativní proces nastartovat.

Lidi, lidi, lidi!

Nejlepší inspirační zdroj? Lidé kolem vás. Zní to triviálně? Možná. Můžete to vyzkoušet? Určitě!

Jděte ven, pozorujte, jak se lidé chovají, co dělají, jak reagují, jak přemýšlí, co říkají, na čem jim záleží, co mají rádi, čemu naopak nepřikládají váhu a co jim vadí. Ptejte se, zajímejte se, veďte diskuzi, buďte otevřeni všem názorům. Nesuďte a nechte druhé mluvit. Inspirace přijde sama. 

Odjeďte pryč!

Jestli si myslíte, že nejlepší nápady dostanete v práci, máme pro vás smutnou zprávu: abyste nakopli vnitřního kreativce, musíte opustit každodennost a odbočit ze zajetých cestiček.

Vezměte auto a jeďte na chatu. Nasedněte do vlaku a vyrazte do lesů. Vyberte si dovolenou a vypadněte z města. Zkrátka změňte prostředí. Nejlépe se ukliďte někam do přírody, kde vás nebude nic rušit. A myslete na to, že nová místa se rovnají novým dávkám inspirace. 

Vylezte z konzervy!

Aby k vám mohly nové nápady, musíte si k sobě připustit nové podněty. Tak jednoduché to je. Stejnost plodí stejné myšlenky, novoty zas nové nápady.

Nebojte se proto vylézat z ulity, narušovat zvyky a rutiny, zkoušejte nové věci, vyhledávejte zážitky. Skočte padákem, ochutnejte nové jídlo, zkuste nový sport, přihlaste se do kurzu malování. Neříkáme, že nové zážitky budou vždycky dobré a stoprocentně obohacující. Ale dávka inspirace je zaručena.

Odpojte telefony!

Ano, uznáváme, internet je plný inspirativních podnětů. Pokud ale mají dozrát do finální podoby, musejí chvilku pobýt jen ve vaší hlavě. A tomu stále připojené, vibrující a pozornost vyžadující telefony v kapsách příliš neprospívají. Tak je vypněte! Teď. Uvidíte, že se vám okolní svět vybarví novými odstíny. 

Nápady rostou na stromech!

Bude to znít jako klišé, ale nápady jsou opravdu všude kolem vás. Stačí jen otevřít oči a vnímat okolí. A ideálně si to, co upoutá vaši pozornost, zapsat. Nemusí to být hotový nápad – může jít o pocit, slovo, hlášku, kterou jste zaslechli na ulici, zkrátka cokoli. Jakmile nabude myšlenka reálné podoby na papíře nebo na obrazovce, může růst. Tak nechte oči otevřené a nasávejte vjemy ze svého okolí.

Co inspiruje vás a jak probouzíte své kreativní já? Dejte nám to vědět na jakbytlepsi@forbes.cz nebo se o to podělte v naší facebookové skupině. A nezapomínejte – buďte lepší!