Šumivé, lehké a k ničemu nezavazující. Přesně takové, jaké letní víno má být. Navíc nápoj, který si můžete vychutnat bez toho, abyste mu museli přehnaně rozumět. A kdy jindy tak učinit než dnes, u příležitosti Mezinárodního dne prosecca, které může mít v jedné lahvi až 49 miliard bublinek.

Už před třemi lety jeho obliba překonala šampaňské, když se v roce 2019 vyrobilo 486 milionů lahví prosecca, zatímco u šampaňského to bylo jen 297,6 lahve. A ačkoli vám může připadat, že obliba tohoto nápoje stoupá zejména díky koktejlům, jako je Bellini nebo Aperol Spritz, pravda je taková, že má velmi dlouhou historii.

Římané ho měli začít vyrábět před dvěma tisíci lety ve vísce, která je součástí Terstu a nese jméno právě Prosecco. Nejpopulárnější lahve s tímto názvem ale dnes pochází také z vinic v okolí Benátska.

Pokud o proseccu vůbec nic nevíte, ale toužíte po základní orientaci, potřebujete znát hlavně dvě zkratky – DOC a DOCG. DOC znamená Denominazione di Origine Controllata a zaručuje, že víno vzniklo v oblasti a podle postupů, podle kterých se může prosecco vyrábět.

Prosecco DOCG alias Denominazione di Origine Controllata e Garantita, pak pochází výhradně z vinic kopců mezi městy Valdobbiadene a Conegliano a nově také z okolí města Asolo.

Od roku 2009, kdy obliba prosecca začala celosvětově stoupat, smí toto označení používat jen to šumivé víno, které je vyrobeno ze starobylé odrůdy hroznů zvané Glera, a to alespoň z 85 procent.

Proč se ale právě italské bublinky těší takové popularitě? Důvod může být čistě prozaický – cena. Zatímco lahev pravého šampaňského začíná v průměru na tisíci korunách, kvalitní prosecco můžete pořídit už zhruba za 300 korun. Což je v časech krize vždy příjemné zjištění.

Odlišná je také chuť. Ta u šampaňského může evokovat sušenky, sýry, mandle či pomerančovou kůru. U prosecca jsou to lískové oříšky, vanilka, med a tropické ovoce.

Rozdíl je také v samotné výrobě. U šampaňského vznikají bublinky při druhotném kvašení již v lahvích, u prosecca se tak děje v nerezových ocelových tancích.

Nezapomíná se ale ani na ty, kteří bublinky nesnášejí. Prosecco s označením tranquillo je totiž vůbec nemá, ve spumante jich najdete středně a nejvíce šumivé je typ frizzante.

Kam si v Praze zajít na prosecco zjistíte zde.