Tropy sice na chvíli polevily, ale podle předpovědi se na ně můžeme už brzy těšit zas. Čím se osvěžit? Na rovinu, alkohol není ten nejlepší nápad, ale pokud potřebujete inspiraci pro oslavu nebo pro zábavu, s následujícími víny se jen tak společensky neunavíte.


Johannes Trapl Rosé 2021

Prodává: WineGeek.cz, 330 korun


Rakouská oblast Carnuntum, 55 procent Zweigelt a 45 procent Frankovka z ekologicky vypěstovaných hroznů, hezky spontánně kvašeno a bez aditiv kromě decentního zasíření, vyzráváno částečně v sudech a lahvováno bez filtrace.

Čerstvé, svěží, živé, s ovocem evokujícím jahody a jahodový jogurt, šťavnaté s výraznější říznou kyselinou, štíhlejší a s nižším alkoholem. Parádně osvěžující, zábavné pití. A, pokud to nepovažujete za úplnou herezi, báječné s perlivou minerálkou jako střik. Což ostatně platí i pro následující víno.


Weingut Lucashof Riesling Trocken

Prodává: DerWeinschmecker.cz, 210 korun


Forbes a ryzlink v litrovce? Předsudky stranou! Vinařství Lucashof z německé oblasti Pfalz sídlí v legendární obci Forst a i tenhle úplný základ připravují z tamní výtečné vinice Stift, z hroznů z bioprodukce.

Je hezky ovocný do citrusů a zralého žlutého jablka, suchý a skvěle pitelný, funguje báječně jako letní osvěžení. A zároveň jako pozvánka vyzkoušet prestižnější kousky, špičkové ryzlinky z vinic jako Wachenheimer Goldbächel či Deidesheimer Herrgottsacker.


Weingut Störrlein Krenig Randersacker Silvaner Mineral Pur 2020

Prodává: ccvino.cz, 339 korun

Německo není jen Riesling, především v oblasti Franky je naprosto zásadní Silvaner, tedy Sylvánské zelené. Vína nebývají tak ovocná, ale o to florálnější, travnatější a také pěkně minerální.

Toto je moc příjemný představitel, bohatší a serióznější než průměr, ale stále s velmi uměřenou úrovní alkoholu, krásnou pitelností a minerální slaností. Víno je uloženo v tradiční ploché široké lahvi zvané bocksbeutel, díky které je tak nějak ještě lákavější.

Vězte ale, že tato lahev je naprostou pohromou vinných chladniček a sklepů, tedy pokud se ji snažíte uložit stabilně ve společnosti lahví běžného tvaru a do obvyklých regálů. Což by vás od tamních sylvánů, ale ostatně i ryzlinků a dalších vín nemělo odradit!


Vinícola Mont-Marçal Extremarium Cava Reserva Brut 2018

Prodává: Kupmeto.cz, 299 korun

Bublinky vždycky potěší, tady jsme u těch připravených klasickou metodou druhotného kvašení v lahvi jako šampaňské, konkrétně dva až dva a půl roku, ale se španělskou cavou. Bio vinice, odrůdy Xarel·lo, Macabeo, Parellada a trocha Chardonnay vyzrávaného v dubových sudech. Krásné perlení menších bublinek.

Čerstvé, živé, citronová kůra a citrusy, sušené květy, dotyk vanilkového pečiva. Suché, čisté, šťavnaté s krémovou linkou, vyvážené. Výtečné bubliny s alkoholem jen 11,5 procenta, ale přitom dostatečnou váhou. A skvěle na pomezí něčeho, co se dá pít jen tak, ale zároveň nabízí poměrně seriózní projev. A ještě na stole moc pěkně vypadá.


Mongarda Prosecco Valdobbiadene Superiore Brut

Prodává: prosekarna.cz, 364 korun

A bubliny ještě jednou, tentokrát prosecco, jedno z těch opravdu kvalitních v moři nudy. Nejen odrůda Glera, jak je obvyklé, ale i přídavek tradičních původních Verdiso a Bianchetta ze starých výsadeb.

Světlá barva, vytrvalé pěkné krémové perlení. Čerstvé, svěží ve vůni, povedený mix elegantních florálních vůní, bílých květů a ovocnosti směrem k broskvím. Suché, sladkost opravdu jen decentní a pro vyváženost, lehkonohé, s minerální linkou, krémovou ovocností a lehkou mandlovou nahořklostí v závěru.

Vyzkoušet můžete také jejich Col Fondo, u které druhotná fermentace neprobíhá v nerezovém tanku, ale díky přídavku na podzim zachlazeného moštu přímo v lahvi a víno zůstává v lahvi pod korunkovým uzávěrem a s neodstřelenými kaly. Velmi zábavné pití!