Investorka, právnička a ekonomka. Tři vlivné ženy, které se nikdy dřív na jednom pódiu nepotkaly a jejichž cesty se často neprotínají ani v profesním životě. Dana Bérová, Lenka Bradáčová a Helena Horská se včera střetly na vůbec prvním Forbes Women’s Gala v debatě o tom, jak uniknout z dnešní krize a spojit rozdělenou společnost.

A přestože se každá z těchto dam pohybuje v jiném oboru, na jednom se shodly – musíme konat, i když to třeba bude bolet.

„Krize je, jak to často slýcháme, příležitost. Ano, zjistili jsme, že některé věci nefungují nebo že jsme energeticky závislí na jedné, a ještě navíc nevyzpytatelné, zemi. Také se ale ukázalo, že tady máme obrovské množství lidí, kteří se nebojí a dokážou věci měnit k lepšímu,“ řekla v panelu hlavní ekonomka Raiffeisenbank, Helena Horská.

„Ano, je to šance. Každý z nás si však musí uvědomit, že to on musí být tím člověkem. Nesmíme se chlácholit představou, že se o nás postará stát, protože ten stát jsme my,“ souhlasně poznamenala Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně v Praze. „To nejhorší, co se může v krizi stát, je to, že se ze strachu přestane konat, přestane se rozhodovat,“ dodala.

Překonat těžké časy mohou Česku právě i schopné ženy. Třeba proto, že podle vlivné investorky Dany Bérové dokážou během krize často myslet racionálněji než muži.

„Naučila mě to už moje babička, která v době krize pragmaticky spočítala, kolik potřebuje k přežití šestičlenná rodina, a začala obíhat kupce a prodávat brilianty, které měla schované na horší časy. Ženy mají historicky schopnost chovat se racionálněji, ale také konat,“ řekla Bérová.

„Vidíme to dnes i v technologických startupech, ve kterých vedou finance ředitelky-ženy. Šlapou pomalu na brzdu a jsou schopné firmu hrozně rychle restrukturalizovat,“ dodala.

A stejně se na situaci dívá i Horská. „Je to tak, viděli jsme to už během covidu. Ženy, které v době blahobytu nebyly tolik vidět, najednou začaly vystupovat do popředí, mluvit v médiích, šly do první linie, šily roušky. V krizi vystoupily a šly do akce. Věděly, že není čas čekat,“ dodala ekonomka.

Jak tedy překonat onu krizi, která klepe na dveře? „Jen tak, že nezanevřeme na spravedlnost,“ myslí si Lenka Bradáčová. „V krizi více než kdy jindy je potřeba, aby společnost uměla ukázat, že je tady i pro slabé, zastat se jich a postarat se o ně. Jen tak dává všem naději na to, že je to společnost spravedlivá,“ řekla.

Podle Bérové má Česko na pomoc slabším dost prostředků i možností, ale je potřeba postupovat s rozumem v hrsti.

„Stát má obrovské množství dat a měl by být schopný vytvořit velmi efektivní adresnou pomoc lidem, kteří ji opravdu potřebují. To se zatím moc neděje. Když schválí příspěvek pět tisíc někomu, kdo má na účtu milion, tak to ničemu nepomůže. Je tady ale spousta lidí, kteří si milion vůbec neumějí představit,“ pronesla investorka Bérová.

„Ano, pojďme se opravdu podívat na to, kdo je teď slabý, kdo potřebuje pomoc a ukažme mu určitou solidaritu. Jako společnost jsme schopní to unést,“ uzavřela optimisticky panel Helena Horská.

Banner partneři Nejvlivnější ženy Česka 2022