Všude kolem nějaká krize, všechno zdražuje, všichni šetří, takže bychom se letos mohli obejít bez klasického vánočního nákupního šílenství. S touto marnou nadějí jsem se letos upínal k jednomu z mých nejméně oblíbených období v roce. Samozřejmě se tak nestalo.

V pražských obchodních centrech to v těchto dnech opět vypadá tak, že jakmile vystojíte frontu v obchodě, zařadíte se před ním do další, která pomalu prostupuje celým centrem směrem k východu. Vánoce sice každým rokem začínají o něco dřív (první výzdobu a stánky se svařákem jsem letos zaznamenal už na začátku listopadu), jejich vyvrcholení před Štědrým dnem však vypadá pořád stejně.

Protože jak lépe oslavit náboženský svátek než zběsilým konzumem… A to jsem si před dvanácti lety při stěhování z jedné z nejvíc křesťanských zemí Evropy (Slovenska) do té vůbec nejateističtější naivně myslel, že to zde budu mít o Vánocích lehčí.

Nemůžu si pomoct, ale zbytky mé radosti z Vánoc s přibývajícími roky mizí stále rychleji. A horečné schraňování dárků, z nichž většina stejně skončí ve skříni nebo v popelnici, není zdaleka jediným důvodem. Nelze opomenout každoroční tlak v práci, aby se všechno stihlo odbavit tak, aby byl o svátcích klid. Stres z dávání dárků lidem, u kterých absolutně netušíte, co by mohli chtít. Nebo marnou snahu jít si zahrát třeba bowling, když jsou všechny dráhy beznadějně obsazené firemními vánočními večírky.

Společenská konvence je jasná, očekává se od nás, že budeme Vánoce milovat se vším, co s nimi souvisí. A každý rebel je automaticky označen za Grinche, který by si měl svůj názor nechat pro sebe a nenarušovat ostatním kouzelnou atmosféru.

Je to rozumné? A pokud patříte mezi Grinche, jak vánoční sezonu přežít? Jak se vypořádat se všemi těmi odrhovačkami valícími se z repráků, filmy, co jsme všichni viděli milionkrát, nebo bezbřehým přežíráním se?

Než se dostanu k samotnému návodu, dovolím si připomenout, že existuje i řada pádných důvodů, proč někdo nemá rád Vánoce. Jsou peklem pro všechny lidi s finančními či rodinnými problémy nebo traumatem z dětství. A všechny osamělé. Takže pokud patříte k lidem, co cpou vánoční kouzlo do krku celému svému okolí, zkuste se nejdřív zamyslet, jak dobře své blízké skutečně znáte.

Pokud jste však stejně jako já vánoční hater, zde je pár rad, jak se s probíhajícími svátky vypořádat bez újmy na zdraví.

Jděte do fitka

Je téměř jisté, že zde žádné vánoční koledy z repráků neuslyšíte. Zatím jsem nenarazil na fitness centrum, kde by v prosinci taneční či rockové „nakopávací“ songy nahradila Mariah Carey a její All I Want For Christmas Is You. A aspoň si pak můžete užívat cukroví a bramborový salát s menšími výčitkami svědomí. Pravděpodobně tam ani nebude příliš mnoho lidí, davy dorazí plnit předsevzetí až po Novém roce.

Odcestujte

Radikálním řešením vánočního stresu je sbalit se a odjet někam, kde Vánoce neslaví. Nebo je spíš tolik nehrotí, jelikož původně křesťanský svátek se stal natolik populárním, že jej v určité podobě přejal prakticky celý svět.

Vhodnou destinací jsou země, kde moc křesťanů nežije. Například Izrael, který Vánoce oficiálně neslaví a všední život jde v tomto období dál ve svých kolejích. Nebo muslimské země, v nichž si náboženské autority hlídají šíření vánočních tradic s odvoláním na pojednání proroka Mohameda, jenž praví, že „kdo napodobuje nemuslimy v jejich zvyklostech, stává se jedním z nich“.

Přijatelným útočištěm před Vánoci, které máme v naší zeměpisné šířce spojeny se zimou a sněhem, však může být i jakákoli tropická země, kde je teplo a pláže.

Postavte se za svůj názor

Už od roku 1957, kdy Dr. Seuss vytvořil postavu Grinche, se tímto termínem označují lidé, co nemají rádi Vánoce. Některé definice pojmu naznačují, že se snaží zkazit radost i druhým. Minimálně podle mé zkušenosti to však nejsou Grinchové, ale spíš vánoční nadšenci, kteří se snaží obrátit ostatní na svou víru.

Proto pomáhá, když si nastavíte hranice. Ale opatrně, bude to chtít notnou dávku diplomacie. Komunikujte asertivně, ne agresivně, otevřeně, ale bez toho, aby váš protějšek nabyl dojmu, že jej soudíte. Pamatujte na to, že oba protichůdné pohledy na Vánoce si zaslouží respekt. Jinak naplníte výše zmíněnou definici pojmu Grinch.

Soustřeďte se na to, co máte rádi

Ruku na srdce, Grinchové, opravdu nesnášíte Vánoce se vším všudy? Soustřeďte se na ty aspekty svátků, které máte rádi (nebo které vám vadí nejméně). Já se třeba v těchto dnech podívám na nejlepší vánoční film všech dob – Smrtonosnou past. Volno z práce jde přece využít tolika různými způsoby…

Uvažujte strategicky

Poslední radu adresuji především sám sobě, protože psaní návodu na Vánoce dva dny před Štědrým dnem rozhodně není příkladem strategického uvažování. Tak třeba v příštím svátečním období vybírejte pečlivě společenská setkání, kterých se zúčastníte. Není nutné být všude a v hektickém předvánočním čase plném večírků vám neúčast nikdo vyčítat nebude.

A pokud vás stresuje vybírání dárků, zvažte bilaterální dohody s přáteli a rodinou, že si pod stromeček nic dávat nebudete.