Představte si, že nalijete miliardy dolarů do nadějného startupu. Pak vyjde najevo, že je to celé tak trochu domeček z karet generující masivní ztráty – a enormní bohatství svému spoluzakladateli a šéfovi, který si ve firmě vybudoval kult osobnosti.
Přihodíte nějakou miliardu navíc, jen abyste se toxického šéfa zbavili, celé vás to ve finále stojí více než šestnáct miliard dolarů a nadějný startup stejně zkrachuje. A pak za vámi zmíněný šéf přijde s tím, že by ho klidně koupil zpátky.
Zhruba takto vypadá situace, v níž se ocitl japonský miliardář Masajoši Son a jeho nadnárodní investiční holding Softbank, pro nějž je kapitola s názvem WeWork jednou z nejtemnějších v historii. Ano, excentrický podnikatel Adam Neumann, vynikající zázračnou schopností pobláznit investory všeho druhu, si chce od Softbank koupit „svůj“ WeWork zpátky.
Holding z toho pochopitelně není zrovna nadšený, jak vyplývá z dopisu zveřejněného americkým deníkem The New York Times. Napsal ho Neumannův právník Alex Spiro, který zastupuje také Elona Muska a řadu amerických celebrit.
Největší světový provozovatel coworkingových kanceláří vyhlásil loni v listopadu bankrot a momentálně je uprostřed složitých vyjednávání s věřiteli. Spiro si v dopise stěžuje, že poradci WeWorku se vůbec neobtěžují zabývat nabídkou na převzetí.
Neumannova nová firma Flow se podle Spira už od prosince pokouší koupit aktiva WeWorku a poskytnout mu financování, které by ho udrželo nad vodou. Protistrana jí nicméně neposkytla „ani informaci“ o tom, kolik peněz by potřebovala. Finance údajně nejsou problém – Neumann se měl domluvit s investorem Danielem Loebem a jeho hedgeovým fondem Third Point.
Softbank se asi nelze divit, že se nechce pouštět do dalšího dobrodružství s Adamem Neumannem. Pád WeWorku pod jeho vedením byl natolik spektakulární, že jeho příběh už vydal na dvě knihy, několik dokumentů a dokonce seriál s Jaredem Letem a Anne Hathaway.
V lednu 2019 stoupla valuace startupu, který se označoval za technologický, přestože pouze vylepšoval pronajaté kanceláře, na astronomických 46 miliard dolarů. WeWork zamířil na burzu, ale z doprovodné dokumentace vyšlo najevo, že startup vynikal zejména v tom, jak štědře vyplácel svého spoluzakladatele a CEO Adama Neumanna.
Ten startupu pronajímal vlastní nemovitosti a půjčoval si od něj peníze. Firmu také přejmenoval na „We“, nicméně před samotnou změnou si WeWork musel koupit ochrannou známku na tento složitý název. Od – jaké překvapení – Adama Neumanna.
To přitom nejsou nejšílenější detaily Neumannova působení ve WeWorku. Nejšťavnatější podrobnosti shrnul například deník The Wall Street Journal, který napsal o Neumannově kouření trávy v private jetu nebo o stoickém oznámení vyhazovu sedmi procent zaměstnanců firmy, načež do centrály napochodovali číšníci s tácy plnými tequily a začal obří večírek.
Z původního termínu vstupu na burzu sešlo, Softbank vzala WeWork kompletně do svých rukou a Neumanna vyštípala, byť za cenu nákladného zlatého padáku. Vyhozený miliardář se pak pustil do nového byznysu, založil si startup Flow a opět se mu na něj povedlo od investorů vybrat stovky milionů dolarů.
A právě Flow teď hází WeWorku záchranné lano – jenže zbankrotovaná firma už má předběžný plán restrukturalizace, který by měl uspokojit část požadavků věřitelů. Zároveň tvrdí, že agresivním vyjednáváním o pronájmech osekala roční náklady o více než 330 milionů dolarů.
Návrat Neumanna do jejího čela proto v tuto chvíli rozhodně není na pořadu dne. „Přichází pozdě, nemá skoro žádný plán a jeho načasování je příšerné. A my jsme mu to řekli, jenže neposlouchá,“ řekl Financial Times jeden z účastníků jednání. Ovšem s Adamem Neumannem se občas dějí věci, které se zdály nemožné…