Olomoucký mořeplavec a ostravský architekt se potkali před lety nad návrhem loga jedné papírové loďky, teď spolu v srdci Moravy staví luxusní plovoucí sauny. Zakotvíte s nimi uprostřed rybníka, lomu nebo jezera. Vypotíte stres, skočíte do ledové vody a všechny starosti můžete nechat odplavat.

„Mám rád vodu, dává mi pocit svobody, nezávislosti,“ říká Šimon Pelikán, jeden ze dvou autorů plovoucí sauny, jinak taky juniorský mistr světa v kanoistice, který má dnes prosperující byznys na řece Moravě. „Jakmile člověk opustí břeh, nechá na něm starosti. Sauna je navíc čistý klid.“

Spojit designovou potírnu s nekonečnou vodní hladinou je potom ultimátní relax a restart. Pelikán spolu s designérem sauny Martinem Hudákem nejsou první, kdo takové kombo vymysleli, ale zatím jediní plovoucí sauny v Česku vyrábí a prodávají.

Ne, doplavat k nim nemusíte – i když samozřejmě můžete. „Dají se přikotvit k hausbótu nebo k molu, saunu taky můžete instalovat na lana a potom přitáhnout ke břehu, jednoduše přiručkovat,“ vysvětluje Pelikán. Konstrukce je navržená tak, aby byla lehká, dokonce se dá postavit ve dvou lidech, bez těžké techniky. Podle Pelikána je to záměr, aby se sauna dala odnést a složit i na místech dál od civilizace.

„Máme vlastní systém překládání dřev, díky kterému naše sauny fungují bez zateplovací vaty nebo termoizolační fólie. Věříme přírodě, proto je naše sauna čistá, celodřevěná. Podobně jako původní finská roubená sauna,“ doplňuje Martin Hudák, architekt, designér a zakladatel ostravského studia Atelier3M.

Plovoucí saunu spolu navrhovali dva roky, s Hudákem se ale Pelikán potkal už v roce 2015, když na olomoucké náplavce zakotvil s první lodí a rozjížděl pilotní projekt plaveb historickým centrem města. „Martin mi dělal návrhy loga a řešil jsem s ním pak i všechny svoje další projekty,“ vzpomíná.

Pelikán je olomoucký patriot a mořeplavec, který se na sto let staré plachetnici plavil tisíce kilometrů z Brazílie do Jihoafrické republiky Potom ale vlny oceánu vyměnil za řeku a z paluby svojí Ololodě teď hýbe místním turistickým ruchem. S lidmi se plaví po Moravě, přes parky je vozí na pojízdném baru Ološlapu a na náměstí otevřel kulturní scénu Olodvorek.

Práci dal několika kapitánům v důchodu, za své projekty orientované na podporu cestovního ruchu získal už několik cen, ty si ale v covidovém lockdownu mohl maximálně vystavit na poličku. „Celý můj byznys byl postavený na turismu, kultuře a gastru, takže dva roky závislý hlavně na tom, jak se vyvíjela pandemie. Covid byl proto jednoznačně impulzem, abych k podnikání přidal ještě aspoň jednu nohu,“ říká Pelikán.

Rozdělaného toho měl víc, když se mu ozval architekt Hudák, jestli by mu jako kapitán neporadil s projektem plovoucí sauny, kterou chtěl navrhnout jako součást jedné rekreační oblasti. Pelikána napadlo, že než designovat jednu saunu, mohl by z téhle vize být hezký produkt. A nakonec si plácli, že do vývoje půjdou spolu.

„Hned jsem si vzpomněl, jak jsem první zimu na prosklené Ololodi zatopil během jedné večerní party tak, že otužilci skákali do řeky, aby se zchladili,“ směje se Pelikán. Taková plovoucí sauna by byla super, napadlo ho už tehdy, jen ten nápad nedotáhnul, dokud nepřišel lockdown a telefonát od Hudáka.

Výsledek téhle spolupráce olomouckého řekoplavce a ostravského architekta dnes plave na rybníku Sobáčov kousek od hanácké metropole. Designová sauna – v nejmenší ze tří dostupných velikostí – je tu k vyzkoušení pro kohokoliv, kdo se nebojí vody. V zimě se v ní topí dřevem, i když k dispozici je i verze na elektrická kamna, třeba k hausbótu.

V létě pak tahle sauna poslouží třeba jako luxusní plovoucí posezení s grilem. Hodně luxusní, protože cena té nejmenší modulární sauny se pohybuje okolo 700 tisíc korun.