Odchod Petra Kellnera je tragédií hlavně pro jeho nejbližší. Nečekaný skon nejbohatšího Čecha zároveň znamená velké komplikace i pro plány byznysového impéria PPF Group.

V tuto chvíli nikdo zvenku přesně neví, jakým konkrétním směrem se skupina, jejíž čistý zisk vloni dosáhl 27 miliard korun, vydá dál. Na stole jsou vedle zásadních otázek ohledně budoucího fungování společnosti i rozjeté mnohamiliardové projekty.

Které klíčové dealy bude muset PPF dokončit už bez svého kapitána?

Moneta

Pokud se tenhle byznys podaří dokončit, mohl by z toho být největší bankovní obchod posledního desetiletí. PPF se, skrze dceřinou společnost Tanemo, letos v lednu oficiálně vrátila ke svému nedokončenému plánu z roku 2018 na spojení s Moneta Money Bank.

Konkrétně se jedná o nákup balíku 141 723 860 akcií Monety, díky nimž by PPF v bance získala podíl 28 procent. Dceřiné Tanemo nabídlo akcionářům 80 korun za akcii, celková cena za odkoupené akcie by tak dosáhla 11,3 miliardy korun.

Vydání Forbesu Praga Matik

Cílem transakce by mělo být vedle získání akcií hlavně následné spojení Monety s Air Bank, českým a slovenským Home Creditem a nově i platformou Zonky.

Propojením obou zmíněných bank by na českém trhu vznikla co do počtu klientů třetí největší banka, po České spořitelně a ČSOB.

Velké bankovní námluvy vzbuzují značné vášně na všech frontách, a zda se jedná o výhodný obchod pro někoho jiného než PPF, se na trhu živě spekuluje. V PPF si ale až dosud věřili, že se obří deal podaří.

„My nejsme hloupí, abychom podruhé začali dělat na transakci, která má nulovou šanci vyjít,“ uvedl v únoru pro Forbes důvěrný zdroj z PPF.

O definitivním přijetí či nepřijetí nabídky rozhodnou akcionáři na valné hromadě, která už byla několikrát odložena a v tuto chvíli je naplánovaná na duben.

Cetin

Jedna z nejcennějších částí portfolia Petra Kellnera v Česku vznikla v roce 2015. Tehdy se telekomunikační obr O2 rozdělil dvě části: infrastrukturní společnost Cetin a na operátora O2. Ty dnes ještě spolu s mobilním operátorem Telenor CEE patří do skupiny PPF Telecom Group.

Telekomunikační skupina pak v roce 2020 dokončila oddělení telekomunikační infrastruktury od retailové části u svých tří mobilních operátorů působících pod značkou Telenor v Bulharsku, v Maďarsku a v Srbsku. Nově tak vznikla skupina CETIN Group, pod kterou spadají pobočky v jednotlivých zemích.

„Věříme, že to upevní naši pozici a CETIN Group se stane významným poskytovatelem infrastruktury v regionu,“ uvedl tehdy Ladislav Bartoníček, minoritní akcionář a generální ředitel PPF Telecom Group, který po Kellnerovi přebírá vedení celé PPF.

Na naplnění této vize se v PPF intenzivně pracuje. Tržby CETIN sice v loňském roce vlivem koronavirové pandemie mírně klesly o 1,6 procenta na 18,9 miliardy korun a čistý zisk se snížil o 11 procent na 2,5 miliardy korun, ale celá skupina PPF Telecom Group zvýšila čistý zisk o 16,1 procenta na 432 milionů eur, tedy asi 11,3 miliardy korun.

Letos v únoru agentura Bloomberg navíc zveřejnila informaci, že PPF zkoumá, za jakých okolností by mohla CETIN poslat na burzu. Analytikové tehdy odhadovali, že by případný úpis akcií mohl CETIN ocenit na víc než 100 miliard korun, minulý týden pak Bloomberg uvedl, že podle anonymního zdroje blízkého jednáním by hodnota firmy po IPO mohla dosáhnout bezmála 180 miliard korun.

Pro Kellnerovu říši by tak mohlo jít o nejvýnosnější investici vůbec.