„Nemáme na skladě,“ odpověď, kterou Češi slýchají poslední dobou v lékárnách stále častěji. V prosinci nešly sehnat v Česku léky na snížení teploty či medikamenty na kašel, v současné době jsou nedostatkové některé druhy antibiotik.

Za výpadky léků, které v posledních měsících trápí nejen Českou republiku, stojí především nedostatek účinných látek, bez kterých nelze léky vyrobit.

Celá Evropa je v tomhle směru závislá na produkci, která se přesunula především do Asie. Léčivé látky se díky tomu zařadily mezi suroviny, ve kterých evropské země nejvíce spoléhají na zahraniční dovoz. Představuje to strategický problém, jehož řešení nabízí návrat výroby zpět.

„Šlo by o velmi obtížný úkol. Jeho realizaci by značně usnadnil efektivní transfer technologií a znalostí,“ tvrdí Jaromír Zahrádka, původně biochemik, který působil jako vědec a studoval také ekonomii.

Své znalosti z obou těchto světů nyní využívá při současné práci, kde působí jako výkonný ředitel fondu i&i Biotech Fund, investičního fondu, který se zaměřuje na technologie a startupy vzniklé ve výzkumných ústavech a na univerzitách ve střední a východní Evropě.

Fond spravuje víc než 47 milionů eur a za necelé dva roky své existence investoval už do sedmi firem z pěti zemí. Zahrádka je také spoluzakladatelem i&i Prague, bio-inovačního centra přidruženého k Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.

„Peníze na vědu se shánějí dobře, pro mnohé investory je to stále víc atraktivní a čeští vědci jsou v této oblasti konkurenceschopní s těmi zahraničními,“ tvrdí Zahrádka.

Během svého působení v oblasti transferu technologií a vědeckých kapitálových investic se Zahrádka účastnil řízení řady úspěšných projektů, jako je například Diana biotechnologies, společnost, která se rekordně rozrostla během pandemie koronaviru, kdy začala ve velkém produkovat poptávanou PCR diagnostiku.

Podle Zahrádky jsou bez dostatečných investic sebelepší vědecko-výzkumné poznatky odsouzeny k nezdaru. I tak ale v Česku uspěje přibližně každý desátý projekt. Podporu těch nejlepších z oblasti vývoje léčiv, diagnostiky či lékařských technologií zajišťuje právě zmíněný investiční fond, který je prvním fondem na podporu transferu technologií nejen v České republice, ale i v dalších zemích V4.

„Transfer technologií je zjednodušeně přenos myšlenky, poznatku či vynálezu do praxe. Jde o dlouhou cestu, během které je nutné zajistit dostatečné financování, právní ochranu i správné komerční nasměrování původního nápadu. Na to všechno potřebujete hodně peněz,“ vysvětluje Zahrádka.

Jak dlouho trvá a kolik vlastně stojí vyrobit léky? Jak jsou v tomhle Češi úspěšní? Jaké bylo pozadí vzniku nového přelomového léku na rakovinu Lutera, za kterým stojí český vědec Miloslav Polášek? A jak složité by bylo přesunout produkci léků do Evropy? Budeme si muset pak zvykat na dražší léky? O jaké vědecké vynálezy je největší zájem? A které se dají nejlépe zpeněžit?

Nejen tato témata jsme probrali v tomto díle Forbes byznys podcastu, věnovaném transferu technologií.