První žebříček nejbohatších Američanů zveřejnil Forbes prakticky vzato už v roce 1918. Za účelem odhalení třiceti největších magnátů v zemi tehdy totiž novinář B. C. Forbes provedl průzkum mezi bankéři z Wall Street, na základě kterého sestavil svůj první seznam.

Na plný úvazek se však tomuto tématu časopis, který nese jeho jméno, věnuje až od roku 1982, kdy poprvé zveřejnil žebříček čtyř set nejbohatších lidí v zemi. Tehdy 400 nejbohatších Američanů vlastnilo celkem 92 miliard dolarů. Po čtyřech desetiletích, kdy bohatí stále více bohatli, má dnes 400 největších miliardářů dohromady 4,5 bilionu dolarů.

Jsou na tom tedy téměř padesátkrát lépe než jejich protějšky z roku 1982. A co víc, výrazně překonaly téměř trojnásobný nárůst indexu spotřebitelských cen a dokonce i index S&P 500, který svou hodnotu za stejné období znásobil šestatřicetkrát.

Podívejte se proto s námi, jak nejbohatší lidé v Americe násobili, utráceli a rozhazovali své peníze od počátku existence Forbes 400 – žebříčku nejbohatších lidí v USA.

1982

  • Celkový majetek: 92 miliard (260 miliard v dnešních dolarech)
  • Vstupní hranice žebříčku: 100 milionů (280 milionů v dnešních dolarech)
  • Počet miliardářů: 13
  • Nejbohatší člověk: Daniel Ludwig, 2 miliardy dolarů

První žebříček Forbes 400 se na novinových stáncích objevil v září 1982 po více než ročním zpravodajství, které zahrnovalo tisíce rozhovorů po celé zemi. Dodnes je to bezprecedentní pohled na tehdejší bohatství a moc v Americe.

Jsou zde staré peníze: Rockefellerové, Mellonové a du Pontové. Jsou tady nové peníze: Sam Walton, Steve Jobs a Yoko Ono. A dokonce i nelegální peníze: „účetní mafiánů“ Meyer Lansky, který si rád věci zjednodušuje, a také finančník Robert Vesco, uprchlík „bez vlasti, který údajně žije na jachtě“.

Nejbohatší ze všech byl tehdy Daniel Ludwig. V tichosti nashromáždil majetek ve výši dvou miliard dolarů v odvětví stavby lodí a nemovitostí, ale odmítl se k tomu vyjádřit. Ostatní však byli hlasitější. Donald Trump protestoval, že on a jeho otec mají více než dvojnásobek odhadované částky. „Volal mi každý zatracený makléř ve Spojených státech,“ stěžoval si podobně mediální milionář Malcolm Borg.

„Jako ješitného starce mě to ohromilo,“ přiznává Donald Reynolds, další mediální magnát. „Přečetl jsem to celé a už se nemůžu dočkat dalšího dílu.“

1990

  • Celkový majetek: 272,5 miliardy (560 miliard v dnešních dolarech)
  • Vstupní hranice žebříčku: 260 milionů (530 milionů v dnešních dolarech)
  • Počet miliardářů: 66
  • Nejbohatší člověk: John Kluge, 5,6 miliardy dolarů

Za osm let se Forbes 400 stal nejelitnějším americkým klubem a minimální vstupní hranice do žebříčku se postupně vyšplhala na 275 milionů dolarů.

Vše se začalo hroutit v roce 1990, kdy se tato hranice poprvé v historii snížila, a to na 260 milionů dolarů. Země se totiž propadla do stagnace. „Tento rok se pokazilo všechno možné,“ napsal tehdy Forbes. „Nemovitosti, média, banky, veřejné akcie, soukromé společnosti, cokoli vás napadne, je v potížích.“

Donald Trump se na seznam poprvé nedostal, stejně jako novinář Ralph M. Ingersoll. Oba byli zatíženi dluhy ze zbytečných dluhopisů. Majetek 243 členů žebříčku oproti předchozímu roku stagnoval nebo klesl. Přesto se k nim na seznamu nejbohatších připojily dvě desítky nováčků, včetně automobilového magnáta Rogera Penskeho a mladého Steva Ballmera. Stagnace však nebude trvat dlouho. Nová generace technologických miliardářů brzy ovládne žebříček – a s nimi i celý svět.

1999

  • Celkový majetek: 1 bilion (1,6 bilionu v dnešních dolarech)
  • Vstupní hranice žebříčku: 625 milionů (1 miliarda v dnešních dolarech)
  • Počet miliardářů: 268
  • Nejbohatší člověk: Bill Gates, 85 miliard dolarů

S digitalizací světa přichází nová generace miliardářů s novými vymoženostmi. Celkový majetek v žebříčku Forbes 400 vzrostl na jeden bilion dolarů, když se mladí lidé jako Bill Gates, Paul Allen a Michael Dell katapultovali na jeho vrchol.

Třetina nováčků tohoto roku vydělala peníze v technologiích a lidé jako Mark Cuban z Ebay a Pierre Omidyar nahradili předchozí generaci boháčů, včetně dědiců majetku společností du Pont, kečup Heinz a Campbellovy polévky. Další novou významnou tváří byl Ty Warner s majetkem v hodnotě pěti miliard dolarů. Jeho Beanie Babies se staly fenoménem po celé zemi.

„Je to zvláštní a neskutečné. A také neudržitelné,“ říká spoluzakladatel společnosti Yahoo Jerry Yang o svém raketovém vzestupu k bohatství v roce 1998. „Zítra to může všechno zmizet.“ A stalo se. V roce 2002 takzvaná internetová akciová bublina praskla a bohatým lidem z žebříčku Forbes 400 odmazala miliardy.

Někteří, včetně Monteho Zwebena, z žebříčku nadobro vypadli. Kvůli prudkému propadu akcií jeho začínající softwarové firmy Blue Martini během necelého roku přišel o 98 procent svého jmění. Stejně dopadl také John Little, který se v roce 1999 dostal na obálku časopisu Forbes a o dva roky později byl z žebříčku Forbes 400 vyřazen poté, co se zhroutil jeho Portal Software.

2006

  • Celkový majetek: 1,25 bilionu (1,7 bilionu v dnešních dolarech)
  • Vstupní hranice žebříčku: 1 miliarda (1,4 miliardy v dnešních dolarech)
  • Počet miliardářů: 400
  • Nejbohatší člověk: Bill Gates, 53 miliard dolarů

Počínaje tímto rokem už Forbes 400 není klubem, do kterého se mohli dostat dolaroví miliardáři, protože se vstupní hranice zvýšila na jednu miliardu dolarů. Na seznamu jsou nově i ropní miliardáři Aubrey McClendon a Tom Ward, zakladatelé společnosti Chesapeake Energy, stejně jako Howard Schultz ze společnosti Starbucks a generální ředitel Lehman Brothers Richard Fuld.

„Na obzoru je možná kolaps cen nemovitostí,“ napsal Forbes, „ale pro pozemkové magnáty z Forbes 400 jsou zatím vyhlídky jasné.“ Bouře se však blíží rychleji, než se zdá. Trh se v roce 2007 propadne a americká ekonomika se ocitne v historickém útlumu.

Citigroup, která byla vystavena rizikovým hypotékám, se během krize zhroutila, a z žebříčku tak vyřadila bývalého předsedu Sandyho Weilla. Stejně dopadl také realitní magnát Harry Macklowe, který na začátku roku 2007 v rámci velkoobchodní transakce koupil sedm mrakodrapů v New Yorku za sedm miliard dolarů. Za účelem pokrytí dluhů byl krátce nato nucen se mnoha svých nemovitostí vzdát. Do žebříčku se už nikdy nevrátil.

2010

  • Celkový majetek: 1,37 bilionu (1,7 bilionu v dnešních dolarech)
  • Vstupní hranice: 1 miliarda (1,25 miliardy v dnešních dolarech)
  • Počet miliardářů: 400
  • Nejbohatší člověk: Bill Gates, 54 miliard dolarů

Po drsném roce 2009, kdy Bill Gates přišel o sedm miliard dolarů a Warren Buffett o deset miliard, se situace bohatých konečně začíná zlepšovat. O dalších dvanáct měsíců jsou celkově o osm procent bohatší, což značně převyšuje jednoprocentní přírůstek indexu S&P 500. Do žebříčku Forbes 400 se dostává celkem šestnáct nových tváří, včetně spoluzakladatele Facebooku Eduarda Saverina (díky soudnímu vyrovnání s Markem Zuckerbergem) a Elaine Wynnové (díky rozvodovému vyrovnání se Stevem Wynnem).

Forbes tento rok pronajímá letadlo Gulfstream, aby dopravil rapera a budoucího miliardáře Jay-Z do Omahy v Nebrasce, aby si s Buffettem a Stevem Forbesem popovídali o bohatství a filantropii. „Jay to řekl dokonale, když mluvil o tom, že nahrávky dělá pro sebe a peníze přijdou až potom,“ poznamenal Buffett. „Dělal bych to, co dělám teď, a dělal bych to i v minulosti, i kdyby odměnou byly mušle, žraločí zuby nebo cokoli jiného.“

2015

  • Celkový majetek: 2,34 bilionu (2,7 bilionu v dnešních dolarech)
  • Vstupní hranice žebříčku: 1,7 miliardy (2 miliardy v dnešních dolarech)
  • Počet miliardářů: 400
  • Nejbohatší člověk: Bill Gates, 76 miliard dolarů

Tenhle rok do politiky proudí velké peníze. Necelých dvanáct měsíců před volbami v roce 2015 převedlo více než osmdesát členů žebříčku Forbes 400 část svého majetku na prezidentské kampaně. Hillary Clintonová vede s podporou 33 miliardářů a následují ji Marco Rubio (21) a Jeb Bush (19).

Forbes navštívil Trump Tower a sešel se s Donaldem Trumpem několik měsíců před jeho předvolební kampani. „Kandiduji na prezidenta. Mám mnohem víc peněz, než píšete. Upřímně řečeno, mé pověsti to neprospívá. V očích veřejnosti vypadám lépe, když mám majetek v hodnotě deseti miliard dolarů, než když mám majetek v hodnotě čtyř miliard dolarů,“ řekl Trump.

Shodneme se na částce 4,5 miliardy dolarů, což je mnohem méně, než Trump tvrdí, ale stále je bohatší, než kdy byl. Stačí to, aby se stal 121. nejbohatší osobou v Americe a jedním z 202 lidí, jejichž jmění v podmínkách silné ekonomiky roku 2015 vzrostlo.

2021

  • Celkový majetek: 4,5 bilionu dolarů
  • Vstupní hranice žebříčku: 2,9 miliardy dolarů
  • Počet miliardářů: 400
  • Nejbohatší člověk: Jeff Bezos, 201 miliard dolarů

Přišla tvrdá konkurence. Dostat se do žebříčku nebylo nikdy těžší, jelikož se vstupní hranice za jediný rok vyšplhala o 800 milionů dolarů výš.

To je příliš vysoká laťka i pro dlouholeté členy žebříčku jako například Oprah Winfrey nebo Donalda Trumpa. Oba vypadli. 400 nejbohatších lidí v USA vlastnilo v roce 2021 majetek v hodnotě 4,5 bilionu dolarů, což je přibližně o 4,2 bilionu dolarů více než v roce 1982.

Je tomu tak dokonce i po zohlednění inflace. Celkové jmění průměrné americké rodiny se přitom za stejné období zvýšilo pouze o 23 procent.

V žebříčku nicméně zůstává jen několik obratných členů původního seznamu. Co víc, staré bohatství má stále klesající tendenci. Celých 70,5 procenta úspěšných osobností žebříčku 2021 své jmění vydělalo vlastními silami, zatímco v roce 1982 to bylo jen přibližně 37 procent.

Čtyřiačtyřicet nováčků nabízí také pohled do budoucnosti. Do žebříčku se letos dostal například výrobce elektromobilů RJ Scaringe, spoluzakladatel společnosti Robin Hood Baiju Bhatt a šest kryptoměnových magnátů, včetně Sama Bankmana-Frieda. Ten je ve svých devětadvaceti letech jedním z nejmladších členů žebříčku vůbec a s 22,5 miliardy dolarů je vůbec nejbohatším nováčkem v historii Forbes 400.