Křestní jméno nejdražšího fotbalisty, který kdy odcházel z české ligy do zahraničí, zůstane nejspíš v blízké budoucnosti stejné. Příjmení se však od léta možná změní: Tomáše Rosického může z první příčky sesadit Tomáš Souček, pokud klapne podle plánu jeho přestup ze Slavie do londýnského West Hamu.

Částka za Součka může být vyšší než 504 milionů korun, které německý Dortmund vyplatil Spartě za Rosického v lednu 2001. Podmínkou je, aby se West Ham se Součkovou pomocí zachránil v anglické Premier League, kde se aktuálně drží na poslední nesestupové pozici jen díky lepšímu skóre. V případě záchrany by se Součkovo hostování změnilo v přestup a suma za něj by překonala bezmála dvacet let starý Rosického rekord.

Jiný Rosického historický počin Souček určitě nepřekoná: ten, kterým se sparťanský záložník zapsal do přestupových dějin prestižní zahraniční soutěže. Dortmund totiž koupí Rosického nevytvořil pouze český, ale zároveň i německý rekord – v tamější soutěži do té doby nikdo nezaplatil za jediného fotbalistu víc. „Nejdražší nohy bundesligy. Nákupem Rosického prorazil Dortmund nadzvukovou hranici,“ komentoval to deník Bild.

Zatímco v Německu už Rosický v seznamu nejdražších hráčů nefiguruje, na stejném seznamu v Česku mu stále patří nejvyšší pozice. V turbulentním a globálním fotbalovém prostředí, kde ceny hráčů nominálně neustále rostou a zásadní vliv na ně nemají ani ekonomické krize, je to unikátní. Skoro podezřelé.

Tomáš Rosický po pěti letech v Dortmundu přestoupil do londýnského Arsenalu.

Co tedy stojí za tak dlouhou dobou trvání Rosického rekordu? „Mohl bych mluvit obšírně, ale jedno je základní: Tomášova výjimečná kvalita,“ má jasno Viktor Kolář, šéf fotbalové sekce agentury Sport Invest.

S Kolářovými slovy jde obtížně polemizovat. Charakterizovat Rosického slovy, že byl geniálním fotbalistou, není přehnané. Dokonalý přehled, režisérské schopnosti a originální nápady, které byl schopen na hřišti realizovat s dynamikou a ve velké rychlosti, z něj udělaly na trhu extrémně žádané „zboží“. A to ve velmi mladém věku, do Dortmundu odcházel v devatenácti.

K nadání se přidaly i další pozitivní faktory. „Ještě před odchodem do Německa se Tomáš se Spartou ukázal v Lize mistrů, kde dával krásné góly,“ připomíná Kolář. Rosický se navíc už coby teenager začal prosazovat v reprezentaci, zapadl do tehdejší skvělé generace, jejíž vrchol následně přišel při tažení do semifinále mistrovství Evropy 2004. Mužstvo se ukázalo rovněž na světovém šampionátu 2006, od tohoto okamžiku se národní tým na světové klání neprobojoval.

Rosického „vousatý“ rekord je ale i důkazem toho, že český fotbal v pozdějších letech zaspal a stagnace způsobila nízkou produkci talentů, o něž by se za hranicemi strhla rvačka. V současnosti se zejména díky projektu mládežnických akademií začíná patrně blýskat na lepší časy.

Přesto Kolář upozorňuje: „Vychovat další Rosické – hráče s podobnou typologií – bude v našich zeměpisných šířkách velmi řídkou záležitostí. Cit pro míč, hravost a jakási radost z fotbalu, kterou v sobě Tomáš měl, náleží spíš hráčům z Balkánu. Tady jsou tyto vlastnosti mimořádné a v jednom hráči se mohou sejít klidně jednou za desítky let.“

Pakliže Souček v létě stávající rekord zlomí, zapíše se do fotbalových kronik, namístě je však v této souvislosti Kolářův postřeh: „Kdyby přestupoval Tomáš Rosický dnes, jde si lehce představit, že by cena za něj byla v porovnání s rokem 2001 dvojnásobná.“

Nejdražší fotbalista české historie Pavel Nedvěd. Foto: Jiří Turek a Jana Jabůrková

Vůbec nejdražším českým fotbalistou je Pavel Nedvěd, který stál v létě 2001 více než 1,5 miliardy korun, ten ale nepřestupoval z Česka, šlo o transfer z Lazia Řím do Juventusu Turín. Za Nedvědem je útočník Patrik Schick, za kterého AS Řím vyplatil Sampdorii Janov v roce 2017 částku 1,1 miliardy. V celkovém pořadí drží Rosický třetí místo – vzhledem k tomu, že přestupoval z české ligy, ukazuje i tato skutečnost na jeho kvality.

Za Rosickým vypadá žebříček nejdražších nohou z Česka, s nímž může za pár měsíců výrazně zahýbat Souček, takto: 2. Alex Král (Slavia Praha – Spartak Moskva, 310 milionů); 3. Bořek Dočkal (Sparta Praha – Henan, 230 milionů); 4. Nicolae Stanciu (Sparta Praha – Al Ahlí, 200 milionů); 5. Milan Baroš (Baník Ostrava – Liverpool FC, 189 milionů).