skip to main content
Byznys

Miliardář Dědek oživuje hokejové Pardubice. Nejdřív záchrana, pak bitva o titul

4 minuty čtení

Po golfu se majitel stavebně-realitní skupiny D+D Real Petr Dědek, podle našeho žebříčku 65. nejbohatší Čech s majetkem 3,5 miliardy korun, zahleděl také do hokeje. Není to pro něj nový obor – poté, co před lety pozvedl provinční klub ve svém rodném Vrchlabí, se aktuálně pokusí zachránit českou hokejovou baštu v Pardubicích.

Slavný klub, který vychoval takové hvězdy, jako je Vladimír Martinec, Dominik Hašek či Milan Hejduk, je ale v posledních letech v těžkých problémech a letos mu reálně hrozí sestup. V nejvyšší soutěži se přitom klub drží nepřetržitě od roku 1950.  

Dědek, jenž kontroluje skupinu firem s mnohamiliardovým majetkem a logistickými areály v Pardubicích, Kosmonosech a Brodcích, chce klub převzít od města, které veřejně vyhlásilo záměr jeho část prodat soukromému investorovi. Jasno by mělo být po této sezoně. Dědek se však už nyní podílí na záchraně klubu jako marketingový partner.

Reklama
Aktuální vydání magazínu

Své schopnosti Dědek v minulosti ukázal už v případě golfu, ve kterém patří k nejvýraznějším tuzemským tvářím a donátorům. Do Česka přivedl nejslavnější golfovou tour PGA a každý rok pořádá D+D Real Czech Masters, vedle toho vybudoval jednu z největších promotérských golfových firem v Evropě Relmost a před časem koupil stanici Golf Channel, která vysílá v Česku a na Slovensku.

Kdysi jste říkal, že k hokeji, přesněji řečeno k vlastnictví klubu, se už nevrátíte. Bylo to po vašem konci ve Vrchlabí, které jste tehdy vytáhl až do druhé nejvyšší soutěže. Co vás teď přimělo uvažovat o návratu v Pardubicích?

Na konci roku mě kamarád Ondřej Heřman, dlouholetý šéf pardubického klubu, vyzvedl ve Špindlu a vytáhl mě na zápas v Pardubicích. Dynamo hostilo Vítkovice. Byl to zvláštní pocit. Osm tisíc lidí přišlo na poslední tým v tabulce. Dobře si vzpomínám, když jsme sem chodili na boje o titul. Bylo to hodně jiné. Pro Pardubice nedůstojné. Bavili jsme se o tom, co by se pro hokej v Pardubicích dalo udělat. Město zrovna v tu dobu vypsalo výběrové řízení na prodej části klubu. Pěkně se to sešlo. 

Takže jste se rozhodl pro vstup do klubu? 

Projevili jsme zájem klubu pomoct. Ale chceme se bavit ještě s městem o podmínkách, protože ty, které jsou dnes na papíře, jsou podle nás nereálné. Navýšení kapitálu za minoritní podíl a velmi omezenou kontrolu nad klubem je pro každého rozumného investora nepřijatelné. Věřím, že o tom město přesvědčíme. V tuhle chvíli je ale zásadní klub udržet v extralize. Sestup by byla katastrofa. Pro všechny. Proto jsme se v prvním kroku dohodli na tom, jak tuto hrozbu odvrátit. 

Dnes tedy klubu pomáháte jako partner. Kolik vás to letos bude stát?

Zatím jsem dodal asi dva miliony korun, které by měly posloužit na posílení kádru. Město pak Ondřeje Heřmana jmenovalo členem představenstva. Všichni společně chceme pomoct zachránit nejvyšší soutěž. 

A vaše představa je jaká? Z veřejných zdrojů vyplývá, že město v klubu utopí desítky milionů korun ročně. Vy byste se bez města obešel úplně?

Určitě ne. Bez města se to reálně dělat nedá. V zásadě chceme městu nabídnout rozdělení úloh – my budeme dělat hokej, město se postará o zázemí. Stadion je města, na tom se nic měnit ani nemůže. Dotace na mládež i na první tým v nějaké míře také. To je prostě fakt. I proto si město v klubu musí ponechat podíl. Každopádně by v novém modelu město na hokej platilo méně než dnes. Navíc by mělo jasnou a pevně danou sumu, kolik ho hokej ročně stojí. Mohlo by s tím dlouhodobě plánovat. Dnes takovou jistotu nemá a musí klub různě nárazově dotovat, složitě mu půjčovat a podobně. 

Co přesně to znamená? Vy už máte nějakou představu o případném rozpočtu klubu?

Myslím, že abychom mohli hrát střed tabulky a výš, je nezbytný rozpočet přes 100 milionů korun. Třeba třetinu z toho by mohlo krýt město, o zbytek bychom se postarali my a partneři. Ale to zatím jen spekuluji.

Podnikatel Petr Dědek, majitel skupiny D+D Real.
Reklama

Jak chcete město a politiky přesvědčit? 

Myslím, že ve městě, kde zároveň naše skupina velmi úspěšně podniká, máme dobré jméno. Osobně se u hokeje pohybuji 15 let. Vrchlabí byl velmi úspěšný projekt, přestože jsem z něj nakonec odešel poněkud zklamán. Znám osobně snad všechny majitele extraligových klubů, kromě Vrchlabí jsem se angažoval ve vedení klubu v Hradci Králové a Mladé Boleslavi. V rámci našich sportovních aktivit, které se dnes pojí hlavně s golfem, máme zkušenosti se sportovním marketingem i televizními právy (patří mu Golf Channel, pozn. red.). Věřím, že město uvěří naší vizi a vybere si nás.  

Máte k Pardubicím nějaký osobní vztah? 

Podnikáme tu, máme zde velký logistický areál. Ale hlavně jde o klub s ohromnou tradicí, hokejové město, které má hrát o titul, ne o záchranu. Má ze všech klubů, možná společně s Kometou, nejvěrnější a největší fanouškovskou základnu, která si zaslouží úspěchy. Klub vychoval mnoho hokejových legend. Za chvíli oslaví 100 let. Představte si oslavu s Haškem, Martincem, Šťastným během zápasu druhé nejvyšší soutěže. Hodně smutná představa, ne? Já bych naopak výročí klubu rád oslavil bojem o titul. Máme na to dva roky. 

Je v tom pro vás nějaká byznysová logika, nebo jde spíše o emoci a lásku k hokeji? Nabízejí se nějaké synergie s tím, co děláte teď? 

V první řadě vás to musí skutečně bavit, musíte k hokeji mít nějaký vztah. Ale zároveň v tom určitě vidím celou řadu synergií, které nám dávají i obchodní smysl. Nám, ale i našim obchodním partnerům (D+D Real pronajímá sklady velkým firmám, největším zákazníkem je Škoda Auto, pozn. red.). A jak už jsem řekl, máme celou řadu aktivit, které souvisí se sportem. Hokej a nejslavnější hokejové město do toho skvěle zapadají. 

Kolik jste do hokeje připraven investovat peněz?

Těžko teď říct. Ale myslím, že z mých zdrojů budou stačit miliony korun. Další peníze ale budu schopen pro klub sehnat díky svým obchodním vztahům.

Reklama
Reklama