Jaké digitální lifehacky používají lidé, kteří mění Česko a z něj svět? V digirutině se díváme pod ruce českým startupistům i tycoonům technologického byznysu, abyste od nich mohli načerpat novou inspiraci na chytré nezbytnosti, aplikace i gadgety. 

Dnes se o svou digitální rutinu podělí spoluzakladel a CEO společnosti Qerko Lukáš Kovač.

Moje ranní digitální rutina?

První věc, kterou každé ráno řeknu, je: „Hey Siri, play my favorite music.“ Pak sáhnu po telefonu a kouknu do kalendáře. Následuje Superhuman, kde zkontroluju maily, jestli se neděje něco urgentního. Pak Safari – Datastudio a kontroluju KPI’s.

Aplikace, bez kterých si nedovedu představit život?

Safari, protože to je internet a dokážete se tudy dostat skoro ke všemu digitálně podstatnému. Obecně vnímám prohlížeč jako nejdůležitější aplikaci dneška.

Dále jsem se zamiloval do Superhuman na e-maily, pomáhá mi dostat se na konci dne na nulový inbox.

Která aplikace či síť je zbytná nebo přímo škodlivá?

Nikdy jsem nepřišel na chuť Facebooku. 

Bichle, nebo Kindle?

Kindle, jsem digitální kluk 🙂

Nejnovější technologická vychytávka, kterou jsem si koupil?

Miluju AirPods Max od Applu. Pomáhají mi se soustředit, dokonale vypnu okolí, když potřebuju. Nově spustil Apple podporu Dolby Atmos a je to znát, hudba je zase o kousek lepší.

Jak chytrá je moje domácnost?

Je chytrá 🙂 Vše jsem propojil přes Homekit a nastavil různé automatizace. Takže se mi třeba rozblikají světla před deštěm, tak jdu sklidit z terasy sedáky.

Nebo když řeknu „Hey Siri, good night“, tak se světla zhasnou, sníží se teplota ve všech místnostech a zapne alarm. Je to pro mě takové LEGO.

Která sociální síť je hot, a která not?

Baví mě Instagram a LinkedIn.

Technologie na mém pracovním stole?

Mám na stole MacBook s monitorem a iPad. Kromě toho poznámkové bloky, na přemýšlení mi zatím technologie nedokáže nahradit tužku a papír.

Kolik času denně strávím online?

Řekl bych dvanáct hodin denně, možná víc. Kolikrát si říkám, že bych měl jít trochu ven nebo do fitka se odreagovat. Někdy jsem v kanclu od rána a pak jdu domů jen spát. Ve work-life balance mám ještě mezery.

Nafta, benzín, nebo elektřina? 

Benzín.

Aktuální pokrok v mém oboru, který považuji za potenciální game changer?

Pro mě to byl příchod AppClipu. K tomu, abych mohl někde zaplatit, něco zjistit, odemknout nebo rezervovat stůl, nepotřebuji nutně stahovat aplikaci. Přitom mám nativní zážitek s potvrzovacími notifikacemi. So cool!

Co rozvoj mého oboru v současnosti naopak brzdí či zdržuje (a co by se s tím dalo dělat)?

Digitalizace gastronomii hodně pomůže, nicméně jsou tam poměrně velké strachy z nového a neznámého. Za mě zcela zbytečně, v asijských zemích to funguje skvěle. Nicméně chápu, že je potřeba dělat osvětu a vysvětlovat, že díky technologiím se dá dělat v gastronomii ještě o kus lepší servis, vydělat více peněz a být ekologičtější.

Čeho v budoucnosti byste se chtěl dožít tak moc, že byste se kvůli tomu nechal i zmrazit?

Nikdy jsem nechápal koncept násilí a zloby. Občas, když si přečtu zprávy, tak to prostě nechápu. Věřím, že se to postupně lepší, mladší generace jsou více tolerantní a chtěl bych moc vidět, kam se jako lidé vyvineme.