Jan Bartoš je vedoucím centra pro seniory Elpida, které v prepandemických časech umožnilo starším osobám stát se respektovanou součástí společnosti.

To znamená, že zde mohly například navštěvovat komunitní centrum, zpívat ve sboru, využít seznamky, chodit do jazykové akademie a naučit se nejen anglicky, ale také španělsky, italsky nebo francouzsky s rodilým mluvčím či využít právní, psychologickou, individuální technologickou nebo finanční poradnu.

Elpida toho nabízela mnohem více, ale momentálně řada jejích programů funguje v režimu online. Takže v nelehkých časech pandemických se senioři mohou zapsat do kurzu psaní, Wikipedie, opery, psychologie, ale i meditace.

Jan Bartoš z centra pro seniory Elpida. | Foto archiv

„Naše kurzy provozujeme na počítači i chytrých telefonech, nyní celkově překlápíme náš program do virtuální podoby,“ říká Jan Bartoš, který pomohl připravit seznam aplikací, které mohou v době sociální izolace výrazně usnadnit život stárnoucím rodičům či prarodičům a jejich dospělým dětem a vnoučatům.

Co by tedy senioři měli mít nainstalováno na svých smartphonech a počítačích?

Komunikační platformy jako WhatsApp nebo Skype, které se budou hodit při videohovorech s příbuznými. Je to alespoň malá náplast na to, že opět musíme omezit naše sociální kontakty a ochránit seniory před nákazou.

Záchranka

Mobilní aplikací v případě nouze jednoduchým způsobem kontaktujete Zdravotnickou záchrannou službu a Horskou službu. Zároveň záchranářům odešlete svou přesnou polohu a další užitečné informace, které slouží pro záchranu.

MyTherapy

Je zadarmo a skvěle funguje. Připomíná braní léků a vede o nich záznamy. Dokáže kombinovat záznamy medikace a upozorní na nežádoucí kombinace různých preparátů.

Rohlik.cz

Nákup i léky mohou senioři objednat také prostřednictvím služby Rohlík bez bariér, kde lidem od 65 let pomáhají operátoři s objednávkou po telefonu, v určitých časech je doprava zdarma a vynesení zboží až ke dveřím je samozřejmostí.

uLékaře.cz

Jedná se o online poradnu, která garantuje dobu odpovědi do šesti hodin u praktického lékaře a u specializovaného odborníka do 48 hodin. Funguje 7 dní v týdnu 24 hodin, a pokud je to potřeba, tak se pacientovi ozve zdravotní sestra, která jej objedná.

Jízdní řády

Umožní vyhledat spojení nejen ze zastávky, ale z libovolné adresy, firmy nebo místa. Zobrazuje informace o zpoždění u vybraných spojů, našeptává vhodné cesty podle toho, kde zrovna jste, i podle vašich předchozích cest.

DIY projekty

Zkrátit dlouhou chvíli si mohou senioři prostřednictvím aplikace, která poskytuje návody na výrobu předmětů do domácnosti a dárků pro děti nebo kutilské tipy. Text je sice v angličtině, ale díky schématům a obrázkům jsou rady pochopitelné i beze slov.

Úklid

Zde si nastavíte harmonogram domácích prací, které se vám budou připomínat automaticky. Nikdy tak vy ani vaši blízcí senioři nezapomenete na zalévání květin nebo další zahradnické práce.

Prague Histories

I přes anglický název je obsah kompletně český. V aplikaci se vyskytují tematické stezky, jdoucí po stopách významných historických osobností a událostí. K dispozici jsou mapy a popisy stezek, fotografie i historické videozáznamy i zvukové nahrávky.

Duolingo

Aplikace je zdarma a zábavnou formou se senioři mohou učit anglicky.

Skillz

Logické hry na procvičení mozku. Zábavná paměťová hra, která zlepšuje paměť, rychlost, přesnost a dá se hrát společně s někým dalším.

Slavní lidé

Aplikace obsahuje 450 nejznámějších postav světové historie: krále a královny, zpěváky a hudebníky, herce a režiséry a úkolem je hádat, čí potréty jsou zobrazeny.

Důležité internetové adresy: 

Seniore.org
Propojuje seniory s dobrovolníky, kteří během pandemie nabízí výpomoc s běžnými denními úkoly.

Senioremsradosti.cz

Pomoci nejstarší generaci zde chtějí dobrovolníci z řad lékařů, psychologů, právníků i nadšenců, kteří nabízí během nouzového stavu pomoc s doručením oběda, nákupů či léků.