skip to main content

Nejen za nejlepší pizzou v Česku. Udělejte si gastro výlet do Plzně

Není tak gastronomicky vyhlášená jako Praha, Brno nebo Olomouc, ale přece by byla škoda Plzeň podceňovat – jednak je to příjemná destinace na výlet sama o sobě, jednak nabízí řadu zajímavých gastronomických cílů.

Vlastně stačí jeden, kvůli kterému tam musíte vyrazit. Nejspíš už jste o něm slyšeli, ale nikdy není špatný čas si ho připomenout: Pizzeria Da Pietro. Tamní pizza dělaná v neapolském stylu s vysokými okraji je považována za nejlepší v Česku.

Má minimalistický web, nepotřebuje se ničím vychloubat. Když se projdete po Smetanových sadech, v nichž se nachází, budete potkávat spoustu lidí s krabicí Da Pietro. V Plzni o ní vědí všichni, ale jezdí se za ní i z jiných měst.

Reklama

Že dělají pravou italskou pizzu, tím se sice chlubí leckde, ale Petr Soukal z Da Pietro to vzal opravdu zodpovědně. Okoukával umění od nejlepších přímo v Neapoli a především odtamtud začal dovážet suroviny.

Rajčata San Marzano, mozzarellu fior di latte, divoké oregano ze Sicílie, pesto z pistácií a tak dále. Výsledek?

Ať už si vyberete klasickou pizzu, nebo pizzu gourmet, chybu neuděláte. A když nebudete chtít zůstávat přímo v pizzerii, v níž mimochodem visí fotka neapolské legendy Maradony, můžete si tuhle lahůdku vychutnat přímo ve Smetanových sadech.

Reklama

Nezapomeňte s sebou na výlet přibalit deku a udělejte si netradiční a příjemný pizza piknik. Pro drink zaskočte za roh do kavárny Šálek & Špunt, kde si vyberete z vinného lístku, ale i z nabídky čerstvých ovocných limonád.

A kdybyste ještě neměli dost, Plzeň nabízí i další lahodné cíle. Za všechny vybíráme rozjetou kavárnu Walter, jen pár kroků od zmíněné pizzerie a kavárny, kde si můžete zajít na brunch – co byste řekli třeba na halloumi burger nebo ricottové lívance? –, na výbornou kávu, drink nebo úžasné zákusky.

A jen kousek od Waltera nedávno otevřel sesterský podnik Mitty, kde si kromě sladkostí a kávy pochutnáte i na čerstvém chlebu, ginger shotech, kimči nebo kombuše.

Oboje vlastní bývalý hokejista Jakub Koreis společně se svou partnerkou Annou Kučerovou. Koreise si kdysi na draftu NHL vyhlédl do Phoenixu samotný Wayne Gretzky. Kariéra v zámoří mu nakonec nevyšla, ale zanechal výraznou stopu v české extralize a teď se našel v gastru.

Pokud byste však sháněli něco tradičnějšího, nemusíte procházet hipsterské kavárny ani neapolské pizzerie. Stačí zamířit do takřka jakékoliv plzeňské kavárny a říct si o chodský koláč. Tahle klasika nezklame nikdy!

Reklama
Reklama