Jako když do fotoalba vložíte zpět historické snímky, které z něj kdysi samovolně vypadly a dávno byly považovány za ztracené. Tak nějak by se měla obrazně chovat tableta ALZ-801 vyvíjená společností Alzheon, kterou založil v Americe žijící český neurolog Martin Tolar.

Pilulka je namířena proti Alzheimerově chorobě, která drasticky devastuje lidskou osobnost, bere pacientům paměť a posléze i vědomí sama sebe. Celosvětové stárnutí populace navíc dělá z nemoci velkou globální hrozbu, proti níž neexistuje lék.

Tedy zatím neexistuje. „ALZ-801 má potenciál stát se prvním prostředkem, který může zpomalit, nebo dokonce zastavit Alzheimera u pacientů a také zabránit v jeho propuknutí u dosud zdravých jedinců s rizikem onemocnění,“ uvedl Tolar v dnešní zprávě.

K vytrvale projevovanému optimismu, že jeho pouť k jednomu ze zlatých grálů současné medicíny je správná, má český vědec nyní ještě o kus pádnější důvod. Odpichuje se totiž od výsledků testovací fáze 2, jejíž výsledky označuje za převratné.

„Data z této fáze jsou dalším potvrzením, že jsme na cestě přinést mimořádně účinnou a dobře tolerovanou léčbu milionům lidí, kteří touto hroznou nemocí trpí,“ sděluje Tolar s tím, že testy podtrhly příznivé klinické přínosy pilulky z předchozích studií a prokázaly pozitivní bezpečnostní profil látky, což je samozřejmě další klíčové kritérium.

Nejzásadnější novinkou ale je, že ALZ-801 pouze nezpomaluje pokles kognitivních funkcí čili poznávacích funkcí, jako je paměť, koncentrace, chápavost či schopnost se smysluplně vyjadřovat. Lidé léčení ALZ-801 prokázali v tomto ohledu dokonce zisk ve srovnání s výchozím stavem a na paměťových testech si udrželi kognitivní dovednosti po dobu jednoho roku.

Pokrok a nadějná perspektiva, kterou společnost Alzheon zažívá, se odráží i na její finanční robustnosti. Investice do Alzheonu přesáhly 50 milionů dolarů a zhruba stejná suma, konkrétně ve výši 51 milionů dolarů, plyne z grantu amerického Národního institutu pro výzkum stárnutí.

Díky tomu Alzheon láká špičkové odborníky a ti ho dál posunují za hlavním cílem, komercializací pilulky. V případě úspěchu by valuace ALZ-801 byla podle všeho astronomická a Tolar by se mohl stát jedním z nejbohatších Čechů vůbec.

Jako host vystoupí Martin Tolar 13. října na naší konferenci Lepší Česko.