Hrubý domácí produkt České republiky se v letošním roce zvýší o 0,7 procenta po loňském poklesu o 0,4 procenta. Předpověděl to v úterý ve svém jarním výhledu pro světovou ekonomiku Mezinárodní měnový fond. Prognóza pro Českou republiku je výrazně pesimističtější než dřívější odhady Mezinárodního měnového fondu i než výhled českého ministerstva financí.

Podle listopadového výhledu mise Mezinárodního měnového fondu v Česku měl letošní růst české ekonomiky činit 1,2 procenta. V říjnovém globálním výhledu letošní růst české ekonomiky odhadoval dokonce na 2,3 procenta.

Fond v úterý předpověděl, že v příštím roce růst české ekonomiky zrychlí na dvě procenta. České ministerstvo financí minulý týden představilo makroekonomickou prognózu, podle které by se měl HDP v letošním roce zvýšit o 1,4 procenta a napřesrok o 2,6 procenta.

Ministerstvo financí je ve svém očekávání letošního hospodářského vývoje optimističtější než jiné domácí instituce. Česká národní banka například ve své únorové predikci letošní růst odhadovala na 0,6 procenta, zatímco únorová prognóza České bankovní asociace počítá se zvýšením HDP o 1,2 procenta.

Česká republika by podle nejnovějších prognóz fondu měla v letošním roce vykázat nejslabší hospodářský růst ze zemí visegrádské čtyřky. Fond předpokládá, že HDP Slovenska se letos zvýší o 2,1 procenta. V Maďarsku by měl růst činit 2,2 procenta a v Polsku dokonce 3,1 procenta.

Mezinárodní měnový fond v úterý rovněž předpověděl, že inflace v České republice v letošním roce klesne na 2,1 procenta z loňských 10,7 procenta. V příštím roce by pak inflace měla sestoupit na rovná dvě procenta. Míra nezaměstnanosti by letos podle fondu měla zůstat na 2,6 procenta, napřesrok by se měla snížit na 2,5 procenta.