Kryptoměny dnes čelí silnému prodejnímu tlaku, cena nejznámější kryptoměny bitcoin spadla pod dvacet tisíc dolarů, nebo zhruba 447 tisíc korun. K poklesu cen už dříve přispěl pád americké kryptoměnové banky Silvergate, k napětí se pak dnes přidala i všeobecná nervozita na finančních trzích. Tržní hodnota všech zhruba 22 800 kryptoaktiv klesla pod hranici jednoho bilionu dolarů.

Desátého března bitcoin kolem 10.30 SEČ ztrácel podle serveru CoinDesk proti předchozímu dni zhruba osm procent a pohyboval se kolem 19 900 dolarů. Velké ztráty zhruba na úrovni 22 tisíc dolarů bitcoin zaznamenal už o den dříve. Druhá největší kryptoměna ether se 10. března prodávala zhruba za 1400 dolarů, o den dříve stála 1500 dolarů.

Špatnou náladu na trhu vyvolaly turbulence v americkém bankovním sektoru. Podle analytiků je zapříčinil pád banky zaměřené na kryptoměny Silvergate a pak i problémy v Silicon Valley Bank, která se specializuje na rizikový kapitál pro technologický sektor.

Na akciových trzích se nervozita přenesla i na tradiční banky. V pozadí vývoje na finančních trzích jsou obavy, že prudký růst úrokových sazeb by mohl vést k rostoucímu počtu nesplácených úvěrů, což by poškodilo finanční instituce, uvedla agentura DPA.

Digitální měny jako bitcoin patří mezi zvlášť riziková aktiva, která často táhne dolů špatná nálada na trhu. Vyhlídky na další zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech trh tíží už delší dobu. Inflace klesá jen pomalu, což by mohlo americkou centrální banku přimět k výraznějšímu zvýšení úrokových sazeb.

Vyšší úrokové sazby obecně neprospívají rizikovější třídě aktiv. Bezpečnější cenné papíry, jako jsou státní dluhopisy, pak totiž vyplácejí vyšší úroky než v klidnějších časech.