skip to main content
Architektura

Nejkrásnější stavby Česka. O cenu za architekturu se utká vyhlídka, rodinný dům i lihovar

Bez jediné jsou to tři desítky unikátních staveb, které představují to nejlepší, co se v české architektuře za poslední rok urodilo. Vybrala je sedmičlenná mezinárodní porota z více než dvou set přihlášených projektů. Klíčem prý bylo, aby stavby nebyly zajímavé jen pro jejich estetický přínos a technickou kvalitu, ale i pro vhodnou komunikaci s okolím a společenský přínos.

„Nejvíce jsou mezi postupujícími zastoupeny projekty pro bydlení, ať už soukromé, určené pro rekreaci, nebo hromadné. Ve výběru jsou však také stavby veřejné, včetně veřejných prostorů, a lze v něm najít také dvě vyhlídky v krajině, jednu naučnou stezku, sportovní halu, vinařství či lihovar,“ píše Česká komora architektů, která soutěž pořádá.

Kdo z nominované téměř třicítky nakonec vyhraje hlavní cenu sedmého ročníku architektonické soutěže, to bude jasné až za pár měsíců. Slavnostní finále se koná v listopadu.

Jisté už ovšem je, kdo letos získal ocenění za celoživotní dílo. Porota v této kategorii zvolila Evu Jiřičnou, která dnes při nominačním večeru České ceny za architekturu ve Valdštejnské zahradě ocenění Pocta ČKA převzala.

My jsme pro vás z finální devětadvacítky vybrali projekty, které nejvíce zaujaly nás.

Dostavba Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích
Kuba & Pilař architekti

Vývojové centrum modularity
Chybík + Kristof Architects

Dům na Kozině
Atelier 111

Reklama

Úzký byt v Litomyšli
ellement architects

Grounds Coffee Hub
KOGAA

Hlídka na Stráži
Mjölk architekti

Provaznictví Újezd
JRA Jaroušek Rochová architekti

Lihovar s pěstitelskou pálenicí
Objektor Architekti