Nechali jste se strhnout sváteční atmosférou, ke konci roku začali bilancovat a rozhodli se, že od 1. ledna bude všechno jinak? Aby to s předsevzetím nedopadlo jako každý rok, je třeba se nejprve opravdu rozhodnout a pak ještě najít disciplínu. 

Podle některých studií vydrží jen každé druhé novoroční předsevzetí alespoň půl roku a ještě o rok později se svých plánů drží jen devět procent z nás. Důvodem je, že nás více motivuje konec roku než touha doopravdy něco změnit. Proto pokud si plánujete, že začnete hubnout, pravidelně cvičit a učit se italsky přesně 1. ledna, právě jste udělali první chybu.

„Ti, kteří se drží svých předsevzetí, moc dobře vědí, proč si je stanovili,“ upozorňuje Tony Robbins, jeden z nejznámějších životních koučů, ve své knize Nekonečná síla. Má tím na mysli, že se musíte skutečně hluboce rozhodnout, že něco chcete, abyste byli ochotni nejen začít něco měnit, ale doopravdy za změnou jít a také jí něco obětovat.

Až když jste skálopevně přesvědčení, že něco chcete, máte naději na úspěch. Beze změn ve vašem životě se totiž žádné předsevzetí neobejde a tyto změny mohou někdy i bolet.

Na tyto drobné změny a konkrétní kroky, které vás dovedou k cíli, navíc musíte přijít úplně sami. Jen vy víte, co vás brzdí a co potřebujete překonat. A v další fázi je třeba najít odvahu začít dělat věci jinak, upravit nejen nastavení své mysli, ale také své návyky.

Pokud chcete brzy ráno chodit cvičit, budete muset přestat ponocovat. Jestli se chcete začít pravidelně vzdělávat, ale máte plný rozvrh, musíte najít čas a něco jiného obětovat. Nebo si zároveň začít čas lépe plánovat. Jedna změna se pojí s druhou. 

Zásadní je přesně si určit, co chcete, proč to chcete, co pro to uděláte a hned pak se do toho pustit. Jedině tak budete konečně pány svého života, protože zodpovědnost za něj nesete pouze vy a nikdo jiný.

„Změna nikdy nepřijde během jednoho dne. Lepším se nestanete jen proto, že si to jednou ročně řeknete. Stát se lepším je běh na dlouhou trať a vyžaduje to disciplínu,“ říká v podcastu Tima Ferrise Jocko Willink, bývalý velitel amerických jednotek Navy Seal a autor několika velmi nekompromisních motivačních knih. 

V praxi to znamená, že místo abyste si řekli „Od ledna začínám cvičit“, vytvoříte si plán, že v pondělí, ve středu a v pátek vstanete o hodinu dřív a vypravíte se do tělocvičny. Teď hned si nařídíte budík, připravíte tašku, koupíte permanentku a půjdete spát dřív.

Jakmile si na tento režim zvyknete, z předsevzetí se stává nový životní styl. Podle studie vědců z londýnské University College vzniká nový návyk v průměru 66 dní. 

Chtělo by se říct, že to chce opravdu silnou motivaci. Ale jak by oponoval Jocko Willink, když máte disciplínu, motivaci nepotřebujete. Motivace je totiž nespolehlivá. Kolísá, přizpůsobuje se našim náladám, únavě a podobně. Jenže když jste disciplinovaní, nepřemýšlíte nad tím, jestli se vám chce, nebo ne, jestli prší, nebo ne, jestli máte moc práce, nebo ne, prostě jdete a uděláte, co je potřeba.

„Lidé se mě ptají, jak to dělám, abych dokázal každý den vstát ve 4.30. Nařídím si budík a když ráno zazvoní, prostě vstanu z postele a jdu se věnovat svým úkolům,“ píše Willink v knize Discipline Equals Freedom. 

Disciplína podle něj osvobozuje a jen díky ní můžete dokázat, co jste si zamanuli. Chcete být finančně svobodní? Musíte mít disciplínu v práci i v utrácení. Když chcete více volného času, musíte disciplinovaně organizovat svůj program a systém, který jste si nastavili, důsledně dodržovat. 

„Když chcete změnit svůj život k lepšímu, musíte počítat s tím, že ta změna se nestane sama od sebe. Vy jste jejím strůjcem, vy musíte odvést veškerou práci,“ uzavírá Jocko.