Předsevzetí k začátku roku prostě patří, stejně jako stereotyp jejich porušení už v prvních lednových dnech. Často je to proto, že jde o velké obecné cíle, které se jen těžko realizují. Pokud jste se ale rozhodli, že rok 2022 pro vás bude rokem kariérního vzestupu a úspěchů, připravili jsme pro vás osmičku menších a konkrétnějších cílů, které vám pomůžou na vaší cestě.


1. Ujasněte si priority

Co pro vás vlastně znamená kariérní posun? Pokud vám jde o větší plat, zapracujte na vyjednávacích schopnostech. Jestli cílíte na povýšení, zkuste odpovídající seniornější pozici v menší firmě nebo vyšší pozici ve větší firmě. A pokud chcete dělat věci úplně jinak, poohlédněte se třeba v úplně jiné oblasti. Vaše strategie a kroky z ní vycházející musí odpovídat vašim kariérním prioritám. V klidu si tedy promyslet, jaké jsou ty vaše, je tedy klíčové.


2. Rozšiřte své obzory

Zbrkle se zaměřit na jednu cestu k cíli a zbytek ignorovat ale také není ideální. Namísto toho a zvažte i věci, které by vás na první dobrou nenapadly, zkuste jich vymyslet alespoň pět.

Třeba pokud chcete více peněz, zvýšení platu je jen jedna cesta. Dalšími může být získání podílu ve firmě, provize ze zisků, nebo úplný přesun do odvětví, kde jsou platové podmínky obecně lepší.

Když se naučíte pracovat s více možnostmi a být otevření novým věcem, obohatí to i další aspekty vašeho života.


3. Nastavte si hranice

Jedna z věcí, které vám pomohou se zlepšením nejen pracovního života, je schopnost si nastavit vlastní hranice. Díky tomu se vám podaří chránit svůj čas a zvýšit sebevědomí. Pokud budou ostatní vědět, že si nenecháte všechno líbit, nebudou se o to ani pokoušet. Díky tomu ušetříte spoustu času, který můžete použít k posouvání pracovního života kupředu.

Platí to jak pro kolegy, tak pro nadřízené, v některých případech i pro rodinu a přátele. Ukažte, že vaší prioritou je to, co vás posune, a nenechte se rozptylovat vedlejšími úkoly.


4. Network je nepostradatelný

Nestačí, že vy víte (nebo si myslíte), že jste ideální kandidát pro dané místo, musí vás ještě někdo zaměstnat. Kolik znáte lidí, kteří dělají rozhodnutí nebo je dokážou ovlivnit? Kolik lidí se za vás postaví? Networking je v pracovním prostředí naprosto zásadní, ať už jde o poznávání nových lidí, obnovování pozapomenutých kontaktů, nebo přitáhnutí pozornosti lidí, kteří by o vás měli vědět.


5. Uvědomte si své silné stránky

V čem máte oproti ostatním navrch? Ať už jsou to schopnosti, zkušenosti, nebo osobní kvality, pomohou vám se posunout vpřed. Nezapomeňte se zeptat spolupracovníků, ať už kolegů, nadřízených, či podřízených, jak to vnímají oni, protože pohled zvenčí vám pomůže odhalit kvality, o kterých jste netušili. Naše silné stránky se proměňují v čase, takže jste si třeba ani neuvědomili, v čem všem jste za poslední roky zlepšili. 


6. A naučte se je prodat

Nepočítejte s tím, že lidé to, co přinášíte do firmy, ocení sami od sebe. Váš nadřízený možná ani neví, co všechno v týmu děláte, a kolegové jsou příliš zaneprázdnění vlastní prací, aby si toho všimli. Recruiteři o vás potřebují všechno tohle vědět, aby si na vás vzpomněli při obsazování nové profese. Naučte se své schopnosti prezentovat a upozornit na ně. To se týká i online prostředí, takže rychle otevřete a updatujte svůj LinkedIn.  


7. Dejte přednost procesu před výsledkem

Propagace sebe sama je, stejně jako zlepšování vlastního postavení, běh na dlouhou trať. Nenechte se odradit, pokud něco trvá déle, než byste si byli bývali přáli, namísto toho se zaměřte na to, co už jste dokázali. Zaznamenávejte pokrok a naučte se ho řádně ocenit, místo toho abyste se upínali jen na výsledek, který nikdy není úplně jistý. A navíc si tak vybudujete disciplínu, která se vždycky hodí.


8. Buďte flexibilní

I poslední tip se řadí k těm, které se budou hodit i mimo kancelář.  Flexibilita přispívá k lepšímu řešení problémů a zachování si chladné hlavy v krizi. A při kariérním posunu vám pomůže najít tu správnou cestu a neupínat se zarputile na původní plán, pokud se ukáže, že nefunguje. Zahrnuje to i učení se nových věcí, bez kterého jen těžko udržíte krok se stále se měnící dobou.