Jak jsou na tom soukromé střední školy v Česku? Pokud je budeme soudit podle přípravy studentů a jejich následného studia na nejprestižnějších zahraničních univerzitách světa, tak nadstandardně dobře. Česko má dokonce jedničku mezi středními školami v Evropské unii. Mnohým z nich pak hraje do karet sofistikovaný přístup ke studentům, výuka v angličtině, a hlavně výukové programy uznávané po celém světě.

Vybrat pro své dítě správnou střední školu je každopádně zásadní rozhodnutí, které může výrazně ovlivnit jeho budoucnost. A do středu pozornosti rodičů se už delší dobu dostávají soukromá gymnázia a střední školy, které se pyšní výsledky v počtu svých studentů vydávajících se následně studovat na prestižní zahraniční univerzity.

Oproti většině státních středních škol mají takové školy zpravidla výhodu díky výuce probíhající dvojjazyčně, nebo dokonce pouze v cizím jazyce. Mezinárodní maturita či programy Cambridge IGSCE  (International General Certificate of Secondary Education) a závěrečná IB Diploma (International Baccalaureate Diploma Programme) jsou pak uznávány na univerzitách po celém světě, a studentům se tak otevírají všechny dveře.

Různé závěrečné zkoušky jsou také důvodem, proč školy v našem žebříčku neřadíme na základě výsledků maturitních zkoušek. Rozhodli jsme se naproti tomu podívat se na soukromé středoškolské vzdělávání v Česku skrze výčet nejprestižnějších zahraničních univerzit, na které byli absolventi škol přijati za poslední tři roky.

Každá z vybraných škol je ale trochu jiná, ať už zaměřením, nebo systémem výuky, a proto nechceme o jedné z nich říct, že je nejlepší, což ostatně platí i pro vysoké školy, na které absolventi z Česka míří.

Pro jednoho je nejlepší možné studium Physics and Philosophy na vyhlášeném Oxfordu, pro jiného zase studium na Wharton School of University of Pennsylvania, která patří ke špičce pro studium byznysu.

Pro každého studenta zkrátka „nejlepší škola“ může znamenat něco jiného v závislosti na jeho touze po studovaném oboru, což v našem výběru nejúspěšnějších soukromých středních škol v Česku bereme v úvahu.

Víc než co jiného jsou výsledky námi sesbíraných informací velmi dobrou zprávou vypovídající o českém kvalitním soukromém středoškolském vzdělávání. To nám dokázalo, že ročně připraví stovku žáků ke studiu v řádných bakalářských programech na nejprestižnějších univerzitách v cizině, kde se mohou porovnávat se světovou konkurencí.

Dokazují to například soukromá gymnázia PORG. Jeho pobočka v pražské Krči je dle průměrných výsledků u závěrečných zkoušek IB Diploma nejlepší IB školou v celé Evropské unii a s nejvíce studenty na Oxfordu z Česka. Z Německé školy v Praze, kterou pro unikátnost studia v němčině považujeme za důležitou součást seznamu, pak jde například do zahraničí víc než polovina českých studentů.