Apple ve středu představil nový iPhone. A nebylo to úplně standardní představení, jak ho známe. Na to velké – s nástupci současných iPhonů 11 – si budeme muset počkat zřejmě do září.

Tento týden spatřil světlo světa „pouze“ iPhone SE druhé generace: kompromisní model zaměřený na nízkou pořizovací cenu, který kombinuje tělo iPhonu 8 (a to se moc neliší od těla iPhonu 6 z roku 2014!) s duší těch nejlepších a nejnovějších iPhonů 11 nebo 11 Pro.

Říkáte si, proč by vás měl zajímat telefon, který na první pohled vypadá stejně jako šest let starý model? Protože jeho síla tkví úplně jinde!

Nový iPhone sice vypadá stejně jako iPhone 6 z roku 2014, ale…

Trh se smartphony je už mnoho let vyspělý. Moc inovací, které by nás zvedly ze židle, se neděje. Každý telefon je placka s velkým displejem. Low-end za tři tisíce je funkčně totožný s vlajkovou lodí za 25 tisíc. A pokud nejste fanda do technologií, zřejmě na první pohled ani nepoznáte, který z těch dvou je ten lepší.

Jediné místo, kde se telefony ještě nějak výrazněji odlišují, je jejich software. Když nepočítám rozdíly v nadstavbách Androidu mezi výrobci (ty už naštěstí, alespoň u těch větších výrobců, nejsou taková katastrofa jako dřív), zbyly nám tu dva operační systémy: Android a iOS.

A protože od vydání posledního levného iPhonu SE uběhlo už pár let, když jste dosud chtěli telefon se systémem iOS, nezbylo vám než si nedobrovolně pořídit jeden z vlajkových modelů, aniž by vás zajímala velikost displeje nebo to, jestli je foťák úplně nejlepší na trhu, nebo jen hodně dobrý.

Proč ale chtít iOS, když je na trhu tolik levných a zároveň technologicky nabušených androidů? Odpovědí jsou aplikace! To, jak s telefonem pracujeme, definují naše aplikace. Aplikace, na které jsme zvyklí. Aplikace, které milujeme. Aplikace, na kterých závisí náš pracovní i soukromý život.

A většina aplikací prostě na iOS funguje lépe, což ale v žádném případě netvrdím jako Apple fanboy. Na svých počítačích nedám dopustit na Windows a ve světě Androidu nejsem žádným outsiderem – vystřídal jsem spoustu nexusů i nonnexusů a už na začátku roku 2009 jsem používal první komerčně dostupný androidí smartphone, HTC Dream aka T-Mobile G1.

Nejenže jsou z podstaty architektury systému aplikace na iOS stabilnější a rychlejší, ale také jim američtí vývojáři často věnují výrazně více péče než jejich protějškům pro Android. Příkladem budiž Snapchat. Možná si vzpomenete, jak se při vstupu Snapu na burzu jeho zakladatel Evan Spiegel prořekl, že ho verze pro Android nezajímá. Snapchat v tom bohužel není sám.

Někdy mám pocit, že i aplikace přímo od Googlu fungují na iPhonu lépe. Koneckonců takto vypadá moje domovská obrazovka.

Telefon je pro mě strojem na aplikace. Nehledě na jeho operační systém. Na domovské obrazovce prakticky nemám žádné aplikace od Applu, a přesto používám iPhone.

Aplikací od Applu na ní moc nenajdete. Nepoužívám iOS pro nějaké zázračné funkce zabudované v systému, ale jednoduše proto, že to, co mám rád, na něm běží lépe. A nejsem sám.

Co vás přimělo k poslednímu nákupu nového mobilu? Mrzelo vás, že ten stávající má moc velký rámeček kolem displeje? Nebo že má foťák málo megapixelů? Pravděpodobně ne.

Pravděpodobně to bylo proto, že vaše oblíbené aplikace běžely pomalu, nemohli jste jich spustit moc najednou a třeba vám už telefon nedovolil používat jejich poslední verzi. Vsadím se, že nový telefon používáte úplně stejně jako ten předchozí.

Doby, kdy nás k nákupu nového mobilu přiměla nějaká technologická inovace, jsou dávno pryč. Naposledy šlo o podporu 4G LTE nebo platby přes NFC. Možná za zmínku stojí ještě biometrické odemykání, ale ani vyťukávání číselného kódu bych nepovažoval za nesnesitelnou otravu (s rouškami si teď dobu bez Face ID připomínáme denně).

iPhone SE druhé generace – král aplikací

Co s tím vším má ale společného nový iPhone SE? Je to král aplikací. Pro všechny, kdo používáme telefon jako nástroj pro obsluhu moderního světa a nepotrpíme si na gimmicks, je iPhone SE druhé generace zjevením. Něčím, na co jsme dlouho čekali.

Za cenu 400 dolarů (na českém trhu 13 tisíc korun, což je s přihlédnutím k inflaci dosud nejlevnější nový iPhone) dostanete stejný procesor jako v tom nejdražším iPhonu 11 Pro Max (ten začíná na 32 tisících korun) a úplně stejnou záruku aktualizací iOS na následujících pět let.

Právě ultrarychlý procesor a tak dlouho garantované aktualizace systému znamenají, že ze všech telefonů, které jsou aktuálně na trhu, nový iPhone SE pro provoz aplikací morálně zastará nejpozději, resp. stejně pozdě jako výrazně dražší iPhony řady 11.

A tomu se těžko konkuruje.