skip to main content
Hry

Nejmenší Xbox v historii. Microsoft potvrdil informace o nové herní konzoli

Bylo to stručné a neokázalé, jen prostřednictvím tweetu. Ale i tak jsme se dozvěděli mnohé. „Next-gen výkonnost v nejmenším Xboxu v historii. 299 dolarů,“ uvedl oficiální účet Xboxu spolu s fotografií nového Xboxu Series S.

Pro mnoho hráčů a hráček po celém světě to byla zásadní informace. Už dlouhé měsíce vyhlížejí nové herní konzole od hardwarových gigantů Sony a Microsoftu, které znovu posunou technologickou úroveň herních zážitků o kus dál. Jejich vydání se očekává letos v závěru roku, dosud však byly známé jen střípky informací.

To se změnilo v pondělí večer, když začaly prosakovat první informace o novém Xboxu. Spolehlivý web Windows Central uvedl, že Xbox Series S bude stát 299 dolarů, větší a výkonnější Xbox Series X 499 dolarů. Oba mají vyjít 10. listopadu, a objevil se dokonce i úryvek z videa ukazujícího podobu nové konzole.

Microsoft měl zřejmě v plánu velkolepější odhalení, ale vzhledem k okolnostem musel reagovat rychle. A tak v tweetu potvrdil cenu i podobu menší z konzolí – listopadové datum vydání zatím stále zůstává bez záruky.

Reklama

Zmiňovaná cena 299 dolarů (českou zatím nikdo nepotvrdil) je překvapivě příznivá, je ovšem zřejmé, že se podepíše na výpočetním výkonu a vybavení. Spekuluje se o tom, že menší Xbox bude mít výkon 4 teraflopy, zatímco větší Xbox Series X by měl dosáhnout 12 teraflopů a také 4K rozlišení. 

Vzhledem k tomu, že uniklé informace o menší z obou konzolí Microsoft potvrdil, lze předpokládat, že bude odpovídat i zbytek. A smysl dává i termín uvedení na trh v půli listopadu, kdy vyjde řada očekávaných vysokorozpočtových titulů v čele s ambiciózním Cyberpunkem 2077, novými díly úspěšných sérií Call of Duty a Assassin’s Creed nebo rozšíření pro online střílečku Destiny 2.

Microsoft slibuje, že další detaily oznámí brzo, a bude zajímavé sledovat, s čím se vytasí konkurenční Sony. Po oznámení prvotních informací sklidila jeho konzole PlayStation 5 pozitivní ohlas za odvážný design, dokáže ale konkurovat relativně nízké cenovce Xboxu Series X?

I tyto detaily bychom se měli dozvědět již brzy. Podzim se blíží a herní trh může z případné další karantény slušně profitovat.