skip to main content
Byznys

Odvážný design a atraktivní hry. PlayStation 5 může být trumfem ve válce konzolí

Čtvrteční večer vyhlíželi fanoušci videoher s napětím. Že se dočkají představení mnoha nových titulů, to se dopředu čekalo. Ale na samotný závěr streamu nazvaného Future of Gaming ukázala společnost Sony i novou konzoli, PlayStation 5. A s tím počítal málokdo.

Překvapivé bylo nejen odhalení samotné, ale i podoba nového zařízení, která je radikálně odlišná od předchozích modelů. Místo tradiční černé tentokrát Sony vsadilo na bílé zařízení s černým, modře podsvíceným vnitřkem. Pozoruhodný je ovšem hlavně jeho tvar, který působí takřka mimozemsky. Však i šéf PlayStationu Jim Ryan přiznal, že to je „dosud nejvýraznější design“, jaký pro konzoli připravili.

Pro videoherní svět je to zásadní událost. Konzole PlayStation od Sony a konkurenční Xbox od Microsoftu výrazně definují podobu hraní na řadu let dopředu. Microsoft už svou konzoli nové generace představil, nazývá se poněkud krkolomně Xbox Series X, a také ona překvapila svým kvádrovým tvarem.

Nyní přišlo s odpovědí Sony, ač stejně jako jeho konkurent neuvedlo přesné datum vydání (počítá se s koncem tohoto roku) ani cenu. Víme nicméně, že kromě tradiční verze konzole s mechanikou na disky nabídne i o něco hubenější variantu bez ní, spoléhající čistě na digitální obsah.

Reklama

Sony také představilo řadu doprovodných zařízení jako ovladače, nové HD kamery, dálkové ovládání, bezdrátová sluchátka či dokovací stanici pro ovladače. S detailními informacemi zatím šetřilo, plánuje je uvádět při dalších akcích ve zbytku roku.

Bohatá však byla prezentace nových her, z nichž se vyjímá vylepšená verze veleúspěšné městské akce GTA V, které se již prodalo asi 130 milionů kopií. Remaku se dočká i nesmlouvavá hra na hrdiny Demon’s Souls, zaujal také nový díl postapokalyptické série Horizon s podtitulem Forbidden West, horor Resident Evil 8, závodní Gran Turismo 7 či marvelovka Spider-Man: Miles Morales s novým pavoučím hrdinou.

„Dnešek byl pro nás důležitý v tom, že jsme chtěli ukázat obří skok, který PS5 představuje oproti současné generaci. A měly to za nás udělat hry,“ řekl Jim Ryan pro server CNET. Právě atraktivita titulů, které vzniknou exkluzivně pro jednu či druhou konzoli, může jejich souboj rozhodnout.

V minulé generaci byl úspěšnější PlayStation 4, celosvětově se ho prodalo asi 108 milionů, zatímco Xboxu One jen 49 milonů, čímž zaostal i za přenosným zařízením Switch od firmy Nintendo (53 milionů). Jak dopadne tohle kolo?