Je to nejmladší česká automobilka – a podle slov jejího šéfa Petra Řiháka také poslední. „Bariéry vstupu do automobilového průmyslu jsou dnes tak vysoké, že se vám podepíšu pod to, že žádná další automobilka, která bude sériově vyrábět komunální techniku, tady už nevznikne,“ říká rezolutně.

ZEBRA vyrábí vozidla s nástavbami, které lze na jaře používat jako malé náklaďáky, v létě jako kropicí vozy, na podzim jako cisterny a v zimě jako sněhové pluhy a sypače. Jsou roztomilé, ale nejsou to žádná ořezávátka.

Pardubická automobilka ZEBRA Group funguje s obchodním obratem 25,4 milionu korun, ziskem EBITDA 2,8 milionu a vlastním kapitálem převyšujícím 31 milionů korun. Nově do ní vstupuje skupina Venture Club Invest s třicetimilionovou investicí, která má Zebru posunout ve vývoji i v expanzi na další evropské trhy. Skupina získává v automobilce osmnáctiprocentní podíl.

Tam by se chtěla ZEBRA vyprofilovat jako jednička v segmentu elektrických užitkových vozů do 3,5 tuny. Současně plánuje navýšit výrobu z nižších desítek vozů na stovky ročně. „V tuto chvíli máme partnery v Řecku, míříme do Německa a do Rakouska. Tam je nyní společenská poptávka po těchto vozidlech nejdál,“ vysvětluje Řihák.

ZEBRA Group navazuje na tradici legendárních německých „multikár“, respektive následujících českých multikár Magma z devadesátých let. Malé multifunkční užitkové vozy vyrábí od roku 2016, dva roky nato představila první elektrickou ELZEBRU a nyní krom rozšiřování elektrického portfolia vyhlíží také vodíkovou budoucnost.

Jakmile automotive k vodíku dojde, už to nepůjde zastavit.

Vodíkový pohon začala vyvíjet v roce 2019 a příští rok plánuje dokončit prototyp automobilu s vodíkovým prodlužovačem dojezdu. Odkaz minulého století tak nechala firma nostalgicky za sebou a vyráží do nového tisíciletí – se servořízením od firmy Bosch a regulátory od českého MGM Compro, které jinak pracuje pro subjekty, jako je NASA nebo Virgin Galactic.

„Když vidíme, že v oblasti nákladních vozidel se přesunem k vodíku zabývají značky jako Volvo nebo Mercedes, je evidentní, že jakmile k tomu automotive dojde, tak už to nepůjde zastavit,“ tvrdí šéf Zebry.

Zabodovat ale hodlá už se svou stávající elektrickou nabídkou, která dává potenciálním klientům logiku už v základním porovnání nákladů na pořízení a životního cyklu. „Provozní testy našich elektromotorů ukazují, že spotřeba je na úrovni osmnácti až dvaceti kilowatthodin na sto kilometrů při celkovém zatížení přes čtyři tuny,“ vypočítává Petr Řihák.

„Cenově přitom směřujeme na úroveň konkurenčních západoevropských automobilů v kategorii Euro 6 – s tím, že provozní náklady u vozů na elektřinu jsou výrazně nižší,“ dodává.

Druhou výhodou představuje elektrický pohon, který zebry využívají. Ten je nízkoobrátkový, a umožňuje tak i pomalou jízdu s nízkou spotřebou. „Přitom mají motory vysoký kroutivý moment, takže nemají problém vyjet na chodník, aniž by to vycuclo baterku,“ připomíná Řihák, který v elektromobilitě vidí nepopiratelnou budoucnost především v kontextu měst a komunálních služeb.

„Dosavadní nedostatečná dobíjecí infrastruktura se netýká měst a komunální techniky,“ poznamenává CEO automobilky, v níž sám drží majoritu se svou zakládající firmou Consulante. „Téměř každé technické služby mají historicky své trafo a svou techniku jsou tak schopny dobíjet – techniku, která najezdí týdně třeba pět set kilometrů.“