Přestože pokles úroků u úvěrů tohoto typu se téměř zastavil, zájem Čechů o hypotéky neopadá. Naopak nadále roste: v únoru si zájemci o nové bydlení přišli do finančních institucí pro bezmála 30 miliard korun, což je historicky nejvíce během jediného měsíce.

Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex, mapujícího hypoteční dění u nejvýznamnějších tuzemských bank, spadla průměrná úroková sazba v únoru o další bazický bod, konkrétně na hodnotu 1,93 procenta. Směrem dolů se tak mění již skoro rok v řadě, což zapříčinilo, že poptávka po hypotékách je od loňského léta enormní.

Data za únor to jen potvrzují. Češi si během nejkratšího měsíce napůjčovali 29,913 miliardy korun a překonali tak nejen mimořádně silný prosinec 2020 (29,52 miliardy), ale i listopad 2016 (29,68 miliardy), který byl dosud rekordním v historii ukazatele Fincentrum, fungujícího od roku 2003.

Největší české banky v únoru sjednaly celkem 9948 hypoték – o 2856 více než před rokem. Jejich průměrná výše překonala třímilionovou metu, když vzrostla o 30 555 korun na částku 3 006 901.

Ještě loni touto dobou přitom průměrná hypotéka činila o téměř 390 tisíc korun méně.

„Počty poskytnutých hypoték nerostou tak rychle jako objemy, což se odráží právě v průměrné výši hypotéky, která poprvé překonala hranici tří milionů korun,“ komentuje Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select, která Hypoindex vydává.

O tom, že by první letošní čtvrtletí mohlo z hlediska poskytnutých objemů předčit mimořádný závěrečný kvartál loňského roku, hovořil nedávno v rozhovoru pro Forbes i generální ředitel Hypoteční banky Jiří Feix.

V nadcházejících měsících nicméně očekává pozvolný útlum zájmu. Nejen podle něj už sazby nemají kam klesat, neboť narazily na své pomyslné dno. Dost možná se od něj odrazí už v březnu.