skip to main content
Restart

Nejsilnější půlmaratonské pole a navrch nové adidasky. Praha zažívá obnovený závod RunCzech

2 minuty čtení

Byť se ještě začátkem léta mohlo zdát, že pro letošek má Praha s vytrvaleckými závody utrum, opak je pravdou. Organizátoři závodu RunCzech se chopili jedinečné šance a v rekordně krátkém čase připravili projekt Prague 21.1 km – Ready for the restart.

„Nevím, kdo z vás věří v zázraky, ale to, že tu vůbec můžeme být, je jeden z nich,“ řekl prezident organizačního výboru RunCzech Carlo Capalbo. Jeho tým celou akci připravoval zhruba měsíc.

„Neděláme to pro sebe, ale pro všechny běžce, Prahu a celou Českou republiku. Všichni víme, že boj s koronavirem bohužel není u konce, a my nemůžeme čekat rok a půl, až bude po všem. Chceme ukázat, že běhání tu žije i v nelehké době, a nehledě na výsledky a rekordy, vítězem je už teď Česká republika,“ dodal Capalbo.

Reklama

Praha tak ani v roce 2020 nepřijde o nejlepší světové vytrvalce. Zhruba dvacítka elitních mužů a devět nejlepších žen se dnes utká na ovále v Praze na Letné, aby zabojovali o extrémně rychlé časy. Na 16 a půl kolech budou muži útočit na čas 58:30, ženy cílí na 1:05:30 – světové časy jsou nicméně tak trochu vedlejší. Už jen to, že se světová půlmaratonská špička v Praze vůbec představí, je malým zázrakem.

Ve startovním poli jsou hned tři ženy, které již běžely pod hranici extrémně rychlých 1:06:00, včetně někdejší držitelky světového rekordu a půlmaratonské mistryně světa Peres Jepchirchir. „Můžeme běžet hodně rychle. Trasa je dobrá, už jsme na ni trénovali a já si hodně věřím,“ vyjádřila se keňská běžkyně.

Vytrvalcům v obou závodech pomůžou vodiči a také novinka z dílny Adidasu, superrychlá bota Adizero Pro, kterou pomáhali vyvíjet sami běžci. „První testy proběhly už loni v únoru. Od té doby jsme udělali hodně změn a vylepšení a teď věřím, že je to nejlepší bota k dosažení opravdu skvělého času,“ doufá keňský reprezentant Abel Kipchumba, který novou botu pojmenoval Majambo.

Reklama

Novinka od Adidasu bude od zítřka v prodeji také v Running Mallu v Prague Marathon Store. „Je to nejrychlejší bota, kterou kdy Adidas vyrobil,“ říká product coach Ján Dománi. „Všichni doufáme, že to bude nástroj, který atletům pomůže k opravdu hodně rychlým časům,“ dodal Dománi. Prototyp se prodával už v červnu a byl vyprodaný za 15 minut.

Závod určený pouze elitnímu poli by se nemohl uskutečnit bez souhlasu vlády, hlavního města Prahy a také od Národní sportovní agentury, Českého atletického svazu nebo ministerstva zahraničních věcí. RunCzech zároveň neustále dbá na nejpřísnější hygienická opatření, a tak díky patří také Hygienické stanici hlavního města Prahy.

Tomu já říkám krásný běžecký víkend.

Neodmyslitelnou součástí běžeckého víkendu je také vyvrcholení letní běžecké výzvy Česko běží dál. Velké finále se v pražské Stromovce uskuteční v sobotu 5. a v neděli 6. září. Na programu je desetikilometrový Sunset Run, pětikilometrový Breakfast Run (kde se účastníci mohou proběhnout přímo s elitními vytrvalci), dm rodinný běh a Bambini run pro ty nejmenší.

„Česká republika je na jednu stranu schopná přivést snad nejsilnější půlmaratonské pole v historii, ale v ten samý den udělat také závod pro všechny včetně dětí. Tomu já říkám krásný běžecký víkend,“ uzavírá Carlo Capalbo. Závod lze sledovat živě ve vysílání ČT sport.

Reklama
Reklama