Pandemie koronaviru vyhnala lidi z kanceláří a změnila způsob naší práce jednou provždy. Do sídel firem se spousta zaměstnanců dost možná už nikdy nevrátí, ale trend coworkingu podle odborníků naopak po odeznění pandemie ještě posílí.
Sdílené pracovní prostory umožňují člověku narazit na zajímavé lidi a získat potřebné kontakty, které využije jak z pozice zaměstnance, tak podnikatele.
Trend ze západního pobřeží Ameriky v posledních letech masivně roste i u nás, přičemž dosud se provozovatelé coworků soustředili především na tři největší města: Prahu, Brno a Ostravu. Firmám ale dává smysl nabídnout své prostory i obyvatelům menších českých měst.
Teď se tímto směrem vydává i největší a nejstarší český cowork Impact Hub, který ve spolupráci s technologickou společností NWT manželů Vítkových vybuduje svou pátou pobočku v samém srdci Zlína, přímo na třídě Tomáše Bati.
Na tvorbě projektu s názvem Silo II powered by Impact Hub se podílelo architektonické studio Semela Ateliers, kteří vytvořili návrh sedmipatrové budovy inspirované původní architekturou města a zároveň konceptem takzvaného chytrého města.
Plocha o velikosti pět tisíc metrů čtverečních nabídne coworkingové a eventové zázemí s kavárnou pro byznysové nomády, podnikatele, ale i firmy libovolné velikosti.
„Se společníky a kolegy z Hub Ventures jsme se do Zlína zakoukali a společný projekt nám přišel jako skvělá příležitost,“ říká Zdeněk Rudolský, výkonný ředitel Hub Ventures, provozující i tuzemské Impact Huby.
„Jde o ten správný projekt pro období po covidu, kdy budeme moci být u toho, když se vše bude znovu probouzet. Chceme tomu pomoci tak, jako to děláme už deset let v jiných městech,“ vysvětluje Rudolský.
Nový Impact Hub vzniká ve spolupráci s inovačním centrem NWT, za nímž stojí manželé Martina a David Vítkovi, kteří se skrze něj rozhodli do projektu investovat.
Jejich technologická společnost se od roku 1992 specializuje na inovativní projekty v duchu environmentální politiky a své technologické know-how směřuje stále více k udržitelnému rozvoji.
I z toho důvodu zakladatelům dávalo smysl spojení s Impact Hubem, který se dlouhodobě soustředí na inovace skrze své akcelerační programy zaměřené na startupy nebo společensky prospěšné projekty.
„Impact Hub provozuje již čtyři úspěšné coworkingové prostory, kde dokázal vybudovat skvělou komunitu lidí, kteří se navzájem podporují,“ říká spolumajitelka NWT Martina Vítková.
„Doufáme, že nám s tím stejným pomůže i tady ve Zlíně, kde zatím žádný podobný prostor neexistuje. Mají spoustu zkušeností, které mohou využít k místnímu rozvoji,“ domnívá se jedna z nejvlivnějších žen Česka.
Vzhled budovy nového coworkingového prostoru se opírá o původní architekturu, ale nebudou chybět moderní funkční prvky – například seskupení fotovoltaických panelů připomínající markýzy.
Vnitřek budovy nabídne kanceláře různých velikostí pro jednoho až sto lidí, malé i větší openspacy, zasedací místnosti a eventové prostory pro dva i více než sto lidí. K dispozici bude také kavárna nebo střešní terasa vhodná na práci i večírky.
Pilotní otevření budovy je naplánováno na konec prázdnin, oficiální provoz by měl být zahájen na konci října.