skip to main content

Nejstylovější film od dob Matrixu. Nová Duna je módní trhák

Blazer, který by na mole mohli ukázat klidně u Bottegy Venety, nebo šaty, co vypadají jako z kolekce jedné z nejvzývanějších módních značek The Row.

Duna je nejen nejnovějším filmovým, ale především fashion trhákem. Kostýmní výtvarníci Bob Morgan a Jacqueline West měli přitom před sebou velmi nelehký úkol. Stvořit kostýmy na stejné úrovni, jakou ukázala kultovní Lynchova verze z roku 1984.

Ta se mohla pochlubit steampunkovou estetikou, kde se mezi osmi tisíci kostýmy výtvarníka Boba Ringwooda objevil také Sting v intergalaktických slipech.

Tvůrci kostýmů současné Duny si ale potřebovali vytvořit nový vizuální jazyk, a tak se inspirovali především u obrazů Francisca Goya a Giotta. Umělců, o kterých se známý výtvarný kritik John Berger nechal slyšet, že tvořili, jako by byli filmoví režiséři.

Tisíc kostýmů současné Duny, které představují její tři příběhové světy, byly také ovlivněny barvami trhu s kořením v Marrákeši či kultovním snímkem Lawrence z Arábie. Štáb musel dovézt výtvarníkům písek z míst, kde se natáčelo, aby s ním sladili oblečení všech, kdo se na plátně objeví.

Reklama

Speciální kapitolou jsou samozřejmě pouštní obleky, které musí nosit obyvatelé pouštní planety Arrakis. Byly vyrobeny co nejblíže popisu autora knihy Duna Franka Herberta, také kopírovaly tělo každého herce a byly vyrobeny z gumy.

Skafandry, které podle románu mají uchovávat vlhkost jejího nositele, měnily způsob, jakým se herci projevovali. Timothée Chalamet v něm jinak chodil, Jason Momoa si v něm připadal urostlejší.

Zlý baron Harkonnen, který se v současné Duně promenuje v černém hedvábném rouchu, měl zase evokovat Marlona Branda v Apocalypse Now.

Není divu, že nová Duna už stihla zapůsobit i na ta nejzvučnější návrhářská jména. Marine Serre se k této inspiraci otevřeně přiznala, kolekce na léto následujícího roku od Loewe zase evokuje filmovou lady Jessicu s ozdobami na hlavě.

Ať už jste fanoušci původní verze, zamilovali jste se do té nové, nebo vás sci-fi absolutně nezajímá, pečlivě si prohlédněte černý plášť Timothéeho Chalameta coby Pavla Atreidese. Lépe navržený zimní kabát pravděpodobně dlouho neuvidíme.