Marek Sacha toho má za sebou v 32 letech docela dost: založil projekt Benefio, tři roky pracoval jako konzultant v McKinsey a spolu s Tomášem Čuprem byl na startu online supermarketu Rohlík.cz, v němž působil jako jeho první CEO.

Posledních pět let se angažuje v česko-britském pečovatelském startupu Cera, který sídlí v Londýně. Sacha je jeho spoluzakladatel, akcionář a člen představenstva, v letech 2015–2018 byl i CEO.

A právě Cera teď hlásí největší jednorázovou investici v historii české startupové scény: od skupiny investorů v čele s fondem KairosHQ dostala finanční injekci 70 milionů dolarů, v přepočtu tedy 1,6 miliardy korun.

„Věříme, že finance nám umožní rychle růst a dát naši technologii k dispozici nejen necelým třem tisícovkám pacientů, ale brzy desítkám tisíc,“ říká Sacha, člen našeho výběru 30 pod 30 ročník 2017.

„Dnes máme velkou šanci stát se světovým hráčem. Budeme moci dále zpřesnit predikci zdravotního stavu a lépe propojit naše technologie s ostatními hráči ve zdravotním systému,“ dodává.

Na aktuálním investičním kole se vedle KairosHQ podílely fondy Yabeo, Guinness Asset Management a také nejmenovaný mnohamiliardový family office z New Yorku. Celkové investice, které do dnešního dne Cera nasála, tak dosáhly 90 milionů dolarů.

Na této částce se podíleli i pražští investoři z Credo Ventures. „Jsme tam od začátku, vedli jsme první investiční kolo,“ říká jejich šéf Ondřej Bartoš. „Současného kola jsme se neúčastnili, protože náš druhý fond už je skoro kompletně rozinvestovaný a malé peníze by se v takhle obrovském objemu neuplatnily. Naše role se už minimalizovala.“

V Credo Ventures jsou se svým podílem (podle informací Forbesu jde podobně jako u Sachy o jednotky procent) spokojeni a Sacha přitakává, že se jedná o historickou investici: „Opravdu si nepamatuji, že by kdy někdo dostal víc v jedné rundě,“ konstatuje Bartoš.

Mobilní aplikace česko-britského startupu Cera

Co tento zdravotnický startup vlastně dělá? Představte si ho jako Uber pro sociální péči. Zajišťuje na vyžádání sestřičky, doktory a pečovatele pro seniory a zvládá to online, nonstop a do čtyř hodin od objednání.

Ačkoli je Cera v Česku poměrně neznámá, už delší dobu sbírá mezinárodní uznání – magazín Wired ji vyhlásil za jednu ze šesti nejlepších zdravotnických inovací roku 2016.

Ve Velké Británii provozuje 20 poboček a zaměstnává lehce přes dva tisíce lidí. Denně zajistí 10 tisíc pečovatelských návštěv, což vychází na jednu každých 10 vteřin.